Užtvenkta Venta atplukdys eurus ar ekologinę nelaimę?

Užtvenkta Venta atplukdys eurus ar ekologinę nelaimę?

Užt­venk­ta Ven­ta at­pluk­dys eu­rus ar eko­lo­gi­nę ne­lai­mę?

Šiau­lių ra­jo­ne ties Kur­šė­nais Ven­tos upė­je po van­de­niu at­si­dū­rė me­džiai, sa­los, ta­kai, mau­dyk­los. Upė įkin­ky­ta ga­min­ti elekt­ros ener­gi­ją. Ar Ven­ta at­pluk­dys eu­rus už­tvan­kos sta­ty­to­jams, o gal eko­lo­gi­nę ne­lai­mę? Žve­jai ir vie­tos gy­ven­to­jai sa­ko, kad Ven­ta jau mirš­ta, eko­lo­gai pa­tvir­ti­na – už­tvan­kos kei­čia vi­są eko­sis­te­mą.

Ri­ta ŽA­DEI­KY­TĖ

rita@skrastas.lt

„Ven­ta mirš­ta“

„Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­jai kur­šė­niš­kiai iš­sa­kė rū­pes­tį dėl per Kur­šė­nų mies­tą te­kan­čios Ven­tos upės, ku­ri vin­giuo­ja apie 340 ki­lo­met­rų per Lie­tu­vą ir Lat­vi­ją, o Kur­šė­nų mies­tui yra es­mi­nė kraš­to­vaiz­džio puoš­me­na. Žmo­nės pa­sa­ko­jo, kad Ven­tos upė iš­tvi­nu­si, il­gus me­tus per ke­lis met­rus nuo upės au­gę me­džiai, jau se­no­kai „su­bri­dę“ į upę, bai­gia su­pū­ti. Upė­je že­lia žo­lė, ap­sem­tos sa­los, mau­dyk­los, bu­vę ta­kai pa­lei upę.

„Ven­ta mirš­ta“, – sa­ko ša­lia upės gat­ve­lė­se ne vie­ną de­šimt­me­tį gy­ve­nan­tys žmo­nės.

Kas at­si­ti­ko upei? Gy­ven­to­jai dū­rė pirš­tu į už ke­lių ki­lo­met­rų esan­tį Ši­lė­nų ma­lū­ną ir jo už­tvan­ką.

Nu­si­lei­džia­me prie upės. Se­nie­ji Pa­ven­čių gluos­niai tik­rai „su­bri­dę“ į Ven­tą, upė ge­ro­kai iš­pla­tė­ju­si, pa­kraš­čiai ap­žė­lę, vi­du­ry upės bu­vu­si sa­la – po van­de­niu, o jos vie­tą žy­mi tik są­ža­ly­nas. Mau­dyk­lų laip­tu­kai ir liep­tu­kai gi­lo­kai po van­de­niu, o kran­tai – dumb­lė­ti, nors vie­ti­niai pa­sa­ko­ja, kad čia vi­sa­da bu­vu­sios švel­naus smė­liu­ko grun­tą tu­rė­ju­sios mau­dyk­los.

Su­tik­tas žve­jys vie­toj at­sa­ky­mo į klau­si­mą, kas vyks­ta su upe, už­me­ta meš­ke­rę ir ra­gi­na ste­bė­ti plū­dę.

„Esat ma­tę, kad upė­je plū­dė to­je pa­čio­je vie­to­je sto­vė­tų? Čia pel­kė – ne­be upė. Bu­vu­sio­je upės tėk­mė­je van­duo sto­vi“, – ro­dė žve­jys.

Kol jis pa­sa­ko­jo, kad Ven­to­je net ir upi­nių žu­vų ne­be­pa­gau­na, tik to­kias, ku­rios vei­sia­si sto­vin­čia­me van­de­ny­je, pa­vyz­džiui, kar­šių, plū­dė iš tie­sų sto­vi vie­to­je, bent jau pa­vir­šiu­je tėk­mės ne­ma­ty­ti.

Va­žiuo­ja­me prie Ši­lė­nų ma­lū­no. Prie pa­grin­di­nio ke­lio – ro­dyk­lė su už­ra­šu „Ši­lė­nų ma­lū­nas“, žy­min­ti lan­ky­ti­ną ob­jek­tą.

Miš­ko ir lau­kų ke­liu­ku at­si­du­ria­me prie ma­lū­no, bet ten ke­lią pa­sto­ja už­tva­ras, drau­džia­ma­sis ke­lio ženk­las, už­ra­šai, kad tai pri­va­ti val­da ir fil­muo­ja­ma vaiz­do ka­me­ro­mis. Pro už­tva­rus ei­ti ne­ri­zi­kuo­ja­me, nors upė ne pri­va­ti ir prie jos tu­rė­tų bū­ti ga­li­my­bė priei­ti.

Ir šie­no, ir van­dens, ir mi­li­jo­nų?

Vėl va­žiuo­ja­me į Kur­šė­nus. Tą­kart prie Ven­tos pa­kran­tės pa­si­tin­ka Kur­šė­nų mies­to se­niū­nas Vy­tau­tas Ged­mon­tas, kur­šė­niš­kiai Bo­lius Ja­ku­tis, po­nia Lai­ma. Jie ti­ki­na, kad tai, kas at­si­ti­ko su Ven­ta – la­bai skau­di te­ma ša­lia gy­ve­nan­tiems žmo­nėms.

B. Ja­ku­tis ke­tu­rias­de­šimt me­tų gy­ve­na ša­lia Ven­tos, bet tai, kas su ja įvy­ko per pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus – neį­ti­kė­ti­na. Gy­ven­to­jai pa­sa­ko­ja, kad se­nie­ji me­džiai, ku­rie da­bar van­de­ny­je, nuo kran­to vi­sa­da sto­vė­jo per ke­lis met­rus.

Van­duo už­lie­jo ir vi­sus ta­kus, ku­riais nuo neat­me­na­mų lai­kų žmo­nės vaikš­čio­jo pau­piais, trum­pi­no ke­lią ir gro­žė­jo­si gam­ta.

Gy­ven­to­jai ste­bė­jo­si, kad pa­sta­rą­ją sa­vai­tę van­dens ly­gis stai­ga nu­kri­to maž­daug apie pus­met­rį. Se­niū­nas ir gy­ven­to­jai svars­tė, ar dėl saus­ros, ar dėl to, kad „Šiau­lių kraš­tas“ ėmė do­mė­tis si­tua­ci­ja?

Se­niū­nas V. Ged­mon­tas už­si­mi­nė, kad dėl už­tvenk­tos upės ga­li bū­ti pro­ble­mų čia pro­jek­tuo­jant rek­rea­ci­nę zo­ną su pa­si­vaikš­čio­ji­mo ta­kais, poil­sio zo­no­mis ir pės­čių­jų til­tu. Tam ti­ki­ma­si gau­ti eu­ro­pi­nės pa­ra­mos, bet ar ji ne­bus su­kiš­ta po van­de­niu?

Kur­šė­niš­kiai su se­niū­nu ste­bi­si, kad už­dumb­lė­ju­sią ir už­žė­lu­sią Ven­tą jau te­ko va­ly­ti, net ir šie­nau­ti. Pri­si­mi­nė, kad prieš ke­le­tą me­tų tam bu­vo skir­ta dar li­tais be­veik 4 mi­li­jo­nai Eu­ro­pos Są­jun­gos lė­šų. Ar tai su­si­ję su upės už­tven­ki­mu, ne­drį­so tvir­tin­ti, tik trau­kė pe­čiais: upės anks­čiau ne­rei­kė­ję nei šie­nau­ti, nei žo­lių va­ly­ti.

Ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai pra­dė­jo by­lą

Šiau­lių re­gio­no ap­lin­kos ap­sau­gos de­par­ta­men­to (ŠRAAD) Kont­ro­lės or­ga­ni­za­vi­mo sky­riaus vy­riau­sia­sis spe­cia­lis­tas Sta­nis­lo­vas Ru­ke­vi­čius „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad de­par­ta­men­to spe­cia­lis­tai šių me­tų ko­vo 7 die­ną už­fik­sa­vo „pa­si­kei­ti­mus Ši­lė­nų už­tvan­ko­je“.

Ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai at­li­ko pa­tik­ri­ni­mą ir nu­sta­tė, kad „už­tvan­ko­je MB (ma­žo­ji bend­ri­ja) „Ven­tos sta­ty­ba“ at­lie­ka Ši­lė­nų ma­lū­no pri­tai­ky­mo elekt­ros ga­my­bai dar­bus“.

Pa­rei­gū­nas var­di­jo, kad šiems dar­bams 2008 me­tais bu­vo pa­reng­tas ir 2009 me­tais bir­že­lio mė­ne­sį Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės su­de­rin­tas „Pat­van­kos ant Ven­tos upės at­sta­ty­mo pro­jek­tas“.

2009 me­tų lie­pos 27 die­ną Šiau­lių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės iš­duo­tas ir slenks­čio per upę sta­ty­bos lei­di­mas, ga­lio­jan­tis iki 2019 me­tų lie­pos 27 die­nos.

ŠRAAD pa­rei­gū­nas pa­brė­žė, kad „bu­vo at­lik­ta ir at­ran­ka dėl po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo“ – 2017 me­tais ba­lan­džio 24 die­ną Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ra pa­tei­kė iš­va­dą dėl Ši­lė­nų van­dens ma­lū­no pri­tai­ky­mo elekt­ros ga­my­bai po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo.

„Ta­čiau pa­tik­ri­ni­mo me­tu nu­sta­ty­ta, kad re­konst­ruo­ja­mo van­dens ma­lū­no hid­roe­lekt­ri­nės už­tvan­kos ke­te­ra yra aukš­tes­nė, nei nu­ma­ty­ta pro­jek­te. Čia nu­sta­ty­tas pa­žei­di­mas – iš­be­to­na­vus aukš­tes­nę už­tvan­ką ati­tin­ka­mai ir pa­ki­lo van­dens ly­gis Ven­tos upė­je, dėl to at­si­ra­do pi­lie­čių skun­dai“, – tei­gė S. Ru­ke­vi­čius.

Dėl mi­nė­to pa­žei­di­mo ŠRAAD pra­dė­jo „ad­mi­nist­ra­ci­nio nu­si­žen­gi­mo by­lą, o „Ven­tos sta­ty­bos“ di­rek­to­riui bus tai­ko­ma ad­mi­nist­ra­ci­nė at­sa­ko­my­bė – pri­va­lo­ma­sis nu­ro­dy­mas pa­ša­lin­ti pa­tik­ri­ni­mo me­tu nu­sta­ty­tus pa­žei­di­mus“.

Pa­rei­gū­no tei­gi­mu, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kų ad­mi­nist­ra­ci­nė by­la ŠRAAD dar yra nag­ri­nė­ja­ma, pro­to­ko­las tik ra­šo­mas, bet aki­vaiz­du, kad esąs „ap­lin­ko­sau­gi­nių rei­ka­la­vi­mų pa­žei­di­mas, tu­rin­tis ati­tin­ka­mas pa­sek­mes“.

„Užt­van­ka jau se­niau pra­dė­ta at­sta­ti­nė­ti. O kai įmo­nė už­si­brė­žė pa­nau­do­ti hid­roe­ner­ge­ti­ką elekt­ros ga­my­bai, tai pra­dė­jo da­ry­ti ati­tin­ka­mus dar­bus ir pa­si­ju­to...“ – „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė S. Ru­ke­vi­čius.

Du eks­po­li­ti­kai

Su Ši­lė­nų ma­lū­nu ir už­tvan­ka su­si­ję du eks­po­li­ti­kai.

Ši­lė­nų ma­lū­no sa­vi­nin­kas An­ta­nas Sek­rec­kis – vers­li­nin­kas (kan­di­da­tuo­jant ke­liuo­se rin­ki­muo­se in­te­re­sų dek­la­ra­ci­jo­je yra nu­ro­dęs tur­ti­nius san­ty­kius su UAB „Ven­tos po­li­me­ri­niai ga­mi­niai“, UAB „Lab­no­ra"), Šiau­lių ra­jo­no po­li­ti­nis bei vi­suo­me­nės vei­kė­jas, bu­vęs Šiau­lių ra­jo­no vi­ce­me­ras, ke­lių ka­den­ci­jų ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys, bu­vęs da­bar jau ne­beeg­zis­tuo­jan­čios par­ti­jos Nau­jo­sios są­jun­gos (so­cial­li­be­ra­lų) Šiau­lių ra­jo­no sky­riaus na­rys ir pir­mi­nin­kas.

A. Sek­rec­kis pa­gal iš­si­la­vi­ni­mą – in­ži­nie­rius elekt­ri­kas.

Apie tai, kad A. Sek­rec­kis ga­li tu­rė­ti in­te­re­sų dėl už­tvan­kos Ši­lė­nuo­se „Šiau­lių kraš­tas“ ra­šė dar prieš 12 me­tų ("Per­vers­mas kve­pia pi­ni­gais ir pa­ža­dais“, 2006 02 09)

Kaip tik ta­da Šiau­lių ra­jo­no ta­ry­bo­je vy­ko per­vers­mas – nau­jo­ji dau­gu­ma, ku­ri su­si­da­rė prie vie­nuo­li­kos Vals­tie­čių liau­di­nin­kų par­ti­jos pri­si­jun­gus trims Ta­ry­bos na­riams, tarp ku­rių bu­vo ir A. Sek­rec­kis, pa­reiš­kė ne­pa­si­ti­kė­ji­mą tuo­me­čiu me­ru so­cial­de­mok­ra­tu Al­gi­man­tu Gau­bu. Ta­da bu­vo spė­ja­ma, ar už per­vers­mą tuo­me­čių vals­tie­čių liau­di­nin­kų ir Rai­mun­do Ja­ku­čio, ku­ris vė­liau ta­po me­ru, nau­dai kai ku­riems Ta­ry­bos na­riams ga­li bū­ti kas nors pa­ža­dė­ta?

Ta­da bu­vo pa­vie­šin­ta in­for­ma­ci­ja apie tai, kad A. Sek­rec­kis no­ri sta­ty­ti Ši­lė­nų van­dens ma­lū­no už­tvan­ką ant Ven­tos upės, ta­čiau tas su­ma­ny­mas esą bu­vo įstri­gęs, dėl to A. Sek­rec­kis krei­pę­sis ir į Sei­mo kont­ro­lie­rių.

Iš A. Sek­rec­kio Ši­lė­nų ma­lū­no už­tvan­ką iš­si­nuo­mo­ju­sios ma­žo­sios bend­ri­jos „Ven­tos sta­ty­ba“ di­rek­to­rius yra Kęs­tu­tis Stu­pu­ras – Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės po­li­ti­nis bei vi­suo­me­nės vei­kė­jas, už­sii­man­tis hid­roe­lekt­ri­nių vers­lu.

K. Stu­pu­ras yra bu­vęs dvie­jų ka­den­ci­jų Ak­me­nės ra­jo­no Ta­ry­bos na­rys bei Kont­ro­lės ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas, rink­tas į Ak­me­nės ra­jo­no Ta­ry­bą su Dar­bo par­ti­ja. K. Stu­pu­ras, pa­gal iš­si­la­vi­ni­mą ag­ro­no­mas, vie­šo­je erd­vė­je skel­bia­ma, kad jis su­si­jęs su dar ke­liais van­dens ma­lū­nais ant Ven­tos upės.

K. Stu­pu­ras, vie­šai priei­na­mo­je in­for­ma­ci­jo­je yra pri­sta­to­mas kaip Ak­me­nės ra­jo­no vi­suo­me­ni­nių or­ga­ni­za­ci­jų są­jun­gos „Sva­ja“ pre­zi­den­tas bei vi­suo­me­ni­nės or­ga­ni­za­ci­jos „Gra­žuo­lė Ven­ta“ pre­zi­den­tas.

Vė­liau „Šiau­lių kraš­tui“ K. Stu­pu­ras paaiš­ki­no, kad or­ga­ni­za­ci­ją „Gra­žuo­lė Ven­ta“ jau yra „su­lik­vi­da­vęs“.

Apie tai, kaip K. Stu­pu­ras el­gė­si su Ven­tos upe dar bū­da­mas ak­ty­vio­je po­li­ti­ko­je, „Šiau­lių kraš­tas“ ra­šė prieš ket­ve­rius me­tus ("Upę iš­rink­ta­sis tvar­ko lyg sa­vo kie­mo ba­lą“, 2014 05 02).

Ra­šy­ta, kad jo nu­ro­dy­mu sau­go­mo­je Ven­tos re­gio­ni­nio par­ko te­ri­to­ri­jo­je į Ven­tos upės va­gą ne­to­li Žerkš­čių kai­mo pri­vers­ta di­džiu­lių ak­me­nų, ku­rie stab­dė van­dens tėk­mę, o K. Stu­pu­ras vie­šai aiš­ki­no, kad į upę ver­tė ak­me­nis esą, kad gra­žiau van­duo čiur­len­tų. Už tai ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai po­li­ti­kui gra­si­no bau­da. Dėl pa­na­šių pa­žei­di­mų jis yra baus­tas ne kar­tą.

Pas­ta­ty­ta su „klai­da“

Paaiš­kė­jus, kad K. Stu­pu­ras yra su­si­jęs su Ši­lė­nų ma­lū­no už­tvan­kos sta­ty­ba, su­si­sie­kė­me su juo te­le­fo­nu. K. Stu­pu­ras paaiš­ki­no, kad už­tvan­ka „yra pa­sta­ty­ta tik ne­pri­duo­ta“.

Ko­dėl pa­sta­tęs per aukš­tą už­tvan­ką?

„Pas­ta­čiau pa­gal sta­ty­bos lei­di­mą, pro­jek­tą“, – tei­gė K. Stu­pu­ras, įvar­di­jęs, kad už­tvan­ką pro­jek­te leis­ta su­kel­ti 2,1 met­ro.

O per aukš­ta išė­ju­si – dėl „pro­jek­tuo­to­jo klai­dos“, bet da­bar ne­bė­ra ko pa­klaus­ti, nes už­tvan­kos pro­jek­tuo­to­jas jau mi­ręs.

K. Stu­pu­ras „Šiau­lių kraš­tui“ tei­gė, kad yra pa­da­ry­ti kont­ro­li­niai ma­ta­vi­mai.

„De­rin­si­mės. Pro­jek­te yra su­pai­nio­ti aukš­čiai. Aiš­kin­si­mės“, – ko­men­ta­vo K. Stu­pu­ras, ko­kių žings­nių im­sis ap­lin­ko­sau­gi­nin­kams pra­dė­jus ad­mi­nist­ra­ci­nę by­lą.

To, kad Ven­ta ties Kur­šė­nais iš­tvi­nu­si, ap­sė­mu­si me­džius ir sa­las, K. Stu­pu­ras tei­gė ne­ma­tęs.

„Sa­vi­nin­kas (A. Sek­rec­kis – red. pa­st.) da­vė pro­jek­tą, aš pa­gal jį pa­sta­čiau už­tvan­ką. Pro­jek­tas bu­vo pa­ruoš­tas prieš 10 me­tų“, – tei­gė K. Stu­pu­ras.

O su A. Sek­rec­kiu su­si­jęs tuo, kad jis pa­ts „se­niai už­sii­ma hid­roe­ner­ge­ti­ka“, A. Sek­rec­kis jam pa­siū­lęs, kad ga­li­ma bū­tų „su­mon­tuo­ti“, „iš­si­nuo­mo­jęs tik hid­ros­ta­ti­nius ir tą vie­tą, kur tu­ri sto­vė­ti tur­bi­na“. K. Stu­pu­ro tei­gi­mu, hid­roe­lekt­ri­nei tur­bi­na yra ga­mi­na­ma ir jis kol kas neat­si­sa­ko min­ties Ši­lė­nuo­se ga­min­ti elekt­rą.

Jei­gu su­ma­žins už­tvan­kos aukš­tį, pa­sak K. Stu­pu­ro, „bus ma­žiau ga­lin­gu­mo“. O dėl pa­tvi­nu­sios Ven­tos „rei­ka­las sprę­sis lie­pos mė­ne­sį“.

„Išp­rie­var­tau­ta“ upė pra­si­ver­žė ša­lia va­gos

Prie įva­žia­vi­mo į Ši­lė­nų ma­lū­no te­ri­to­ri­ją su­tar­tą va­lan­dą pa­si­tin­ka An­ta­nas Sek­rec­kis. Užt­va­ras pla­čiai ati­da­ry­tas. Ei­na­me prie už­tvan­kos.

Van­duo ūžia po ma­lū­no pa­sta­tu, o Ven­tos upė­je ty­lu. Ak­me­nys su­lip­dy­ti be­to­nu, o be­to­ni­nė ke­te­ra iš­ki­lu­si virš van­dens. Upė iki už­tvan­kos pa­tvi­nu­si, iš­si­lie­ju­si iš kran­tų ir ne­ma­žus plo­tus pa­ver­tu­si van­dens au­ga­lais apau­gu­sia šla­pia vie­ta.

Žy­mi vie­ta, kur upė pra­si­ver­žė gre­ta sa­vo va­gos. Ta vie­ta už­lip­dy­ta ak­me­ni­mis, smė­liu, mai­šais grun­to, po­lie­ti­le­ni­ne plė­ve­le. Į žur­na­lis­tų klau­si­mą apie plė­ve­le ir mai­šais „už­kli­juo­tą“ pra­lau­žą, ar tai ne „iš­prie­var­tau­ta upė“ A. Sek­rec­kis at­sa­kė fi­lo­so­fiš­kai: „Ne­sa­ky­čiau, kad iš­prie­var­tau­ta... Čia emo­ci­jos!“ Vė­liau pri­dū­rė, kad gam­ta bau­džia už žmo­giš­kas klai­das.

A. Sek­rec­kis pa­brė­žė, kad už­tvan­ka ne pa­sta­ty­ta, o at­sta­ty­ta dau­giau nei prieš 10 me­tų. Bu­vę ak­me­nys, ku­riuos „le­do­ne­šis iš­ne­šio­da­vo“, da­bar ak­me­nys „su­riš­ti“ be­to­nu ir už­tvan­ka paaukš­tin­ta.

Klau­si­mą dėl po­li­ti­nės įta­kos, apie ku­rią vie­šai dis­ku­tuo­ta dar ta­da, kai A. Sek­rec­kis tik pra­dė­jo žy­gius dėl už­tvan­kos, pa­va­di­no „anek­do­tų ly­gio“.

Da­bar už už­tvan­ką, jos po­vei­kį ap­lin­kai at­sa­kin­gas yra nuo­mo­to­jas, at­si­ra­dęs prieš dve­jus me­tus, nes jam esą ati­duo­ta už­tvan­ką val­dy­ti.

„Aš tuos me­tus už­tvan­ko­je nie­ko ne­vei­kiu ir jo­kios at­sa­ko­my­bės ne­ne­šu“, – tvir­ti­no A. Sek­rec­kis. Jis ste­bė­jo­si, kad „ši­tiek hid­roe­lekt­ri­nių pri­sta­ty­ta vi­sa­me pa­sau­ly­je, o čia kaž­kas su­gal­vo­jo, kad ji bau­bas“. Jis pri­mi­nė, kad yra lei­di­mai at­sta­ty­ti.

Kas rū­pi­na­si eko­lo­gi­ja?

„Šiau­lių kraš­tui“ pa­vy­ko gau­ti ne vie­ną do­ku­men­tą, su­si­ju­sį su Ši­lė­nų už­tvan­ka ir elekt­ri­ne.

Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ra 2017 me­tų ba­lan­džio 24 die­ną už­tvan­kos sta­ty­to­jams MB „Ven­tos sta­ty­ba“ pa­tei­kė at­ran­kos iš­va­dą dėl Ši­lė­nų kai­me esan­čio van­dens ma­lū­no pri­tai­ky­mo elekt­ros ga­my­bai po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo.

Do­ku­men­te ra­šo­ma, kad že­mės skly­pas, kuriame pla­nuo­ja­ma ūki­nė veik­la, „pri­klau­so ag­ra­ri­nės že­mės ir gam­ti­nio kar­ka­so te­ri­to­ri­joms“. Do­ku­men­te Kur­šė­nai yra va­di­na­mi mies­te­liu, iki ku­rio – apie 2 ki­lo­met­rus, o ar­ti­miau­sia sau­go­ma te­ri­to­ri­ja – tik už 4 ki­lo­met­rų – Už­ši­lės miš­ko ber­žo vals­ty­bi­nis ge­ne­ti­nis draus­ti­nis. Ne­nus­ta­ty­ta ir reikš­min­gu­mo Eu­ro­pos eko­lo­gi­niam tink­lui „Na­tu­ra 2000“, nes jis yra už 5,5 ki­lo­met­ro.

Priim­ta at­ran­kos iš­va­da – Ši­lė­nų van­dens ma­lū­no pri­tai­ky­mas elekt­ros ga­my­bai „po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mas – ne­pri­va­lo­mas“.

Kai ku­rie tei­gi­niai žo­dis žo­din paim­ti iš suin­te­re­suo­tos sta­ty­ti hid­roe­lekt­ri­nę UAB „Ven­tos sta­ty­ba“ pa­teik­to do­ku­men­to.

Šį raš­tą pa­si­ra­šė Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros di­rek­to­riaus įga­lio­ta Po­vei­kio ap­lin­kai ver­ti­ni­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­rė Jus­ti­na Čer­nie­nė.

Pa­ties sta­ty­to­jo – ūki­nės veik­los or­ga­ni­za­to­riaus MB „Ven­tos sta­ty­ba“, ku­riai va­do­vau­ja Kęs­tu­tis Stu­pu­ras, pa­reng­ta­me do­ku­men­te „Pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los at­ran­kos in­for­ma­ci­ja“ ra­šo­ma, kad „Van­dens ma­lū­no pri­tai­ky­mo elekt­ros ga­my­bai me­tu bus kei­čia­mi su­si­dė­vė­ję ele­men­tai bei at­lie­ka­mas be­to­ni­nių pa­vir­šių re­mon­tas. Ap­sau­gi­nės šlai­tų ir pa­kran­tės juos­tos ne­bus pa­žeis­tos“.

Taip pat aiš­ki­na­ma, kad „pro­jek­to įgy­ven­di­ni­mas ne­tu­rės nei­gia­mos įta­kos gy­ve­na­ma­jai, rek­rea­ci­nei, vi­suo­me­ni­nei ap­lin­kai“, kad „bio­lo­gi­nių po­ky­čių slenks­tis ne­su­kels. Jis bus neaukš­tas, vie­ti­nei žu­vų mig­ra­ci­jai ne­kenks, to­dėl žu­vų mig­ra­ci­ja vyks per slenks­tį, o pla­nuo­ja­mo­je ūki­nės veik­los vie­to­je (van­dens ma­lū­ne) bus įreng­tos ap­sau­gi­nės gro­tos, to­dėl pla­nuo­ja­ma ūki­nė veik­la žu­vų mig­ra­ci­jai įta­kos ne­tu­rės."

"Dėl pla­nuo­ja­mos ūki­nės veik­los, trum­pa­lai­kis ir il­ga­lai­kis nei­gia­mas po­vei­kis pa­vir­ši­niam ir po­že­mi­niam van­de­niui, jo ko­ky­bei, pa­kran­čių zo­noms, hid­ro­lo­gi­niam reži­mui, žve­jy­bai, na­vi­ga­ci­jai, rek­rea­ci­jai ne­nu­ma­to­mas“, o „pla­nuo­ja­ma ūki­nė veik­la ne­tu­rės nei es­te­ti­nių, nei rek­rea­ci­nių, nei vi­zua­li­nių po­ky­čių ag­ra­ri­niam kraš­to­vaiz­džiui“.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Ši­lė­nų ma­lū­no už­tvan­ka su be­to­ni­ne „ke­te­ra“ ruo­šia­ma hid­roe­lekt­ri­nei.

Mau­dyk­los laip­tu­kai ties Žve­jų gat­ve – po van­de­niu, nors iki pa­tven­kiant upę jie bu­vo virš van­dens.

Iš bu­vu­sios sa­los ties Žve­jų gat­ve, pa­ki­lus Ven­tos van­de­niui, li­kęs žo­lių są­ža­ly­nas.

Kursenai_Venta_uztvanka_Sekrecko_06_GBs, Kur­se­nai_­Ven­ta­_uzt­van­ka_­Sek­rec­ko_08_GBs

Prie ke­lio į vals­ty­bės sau­go­mą pa­vel­do ob­jek­tą – už­tva­rai ir drau­džia­mie­ji ženk­lai. Vers­li­nin­kas ir eks­po­li­ti­kas An­ta­nas Sek­rec­kis tei­gia, kad lei­di­mai hid­roe­lekt­ri­nei ir už­tvan­kai yra gau­ti, o jo po­li­ti­nė įta­ka – „anek­do­tai“.

Užt­venk­ta Ven­ta pra­si­lau­žė pro už­tvan­kos šo­ną. Pra­lau­žą te­ko tvir­tin­ti mai­šais, plė­ve­le ir ak­me­ni­mis.

Kur­šė­niš­kį Bo­lių Ja­ku­tį, prie Ven­tos gy­ve­nan­tį ke­tu­rias­de­šimt me­tų, po­ky­čiai upė­je ste­bi­na.

Ven­ta bi­rže­lio 22 die­ną. Kur­šė­nų se­niū­nas Vy­tau­tas Ged­mon­tas ste­bi­si, kad maž­daug per sa­vai­tę net pus­met­rį nu­kri­to Ven­tos van­duo.

Ven­ta ties Kran­ti­nės gat­ve.

Redakcijos archyvo nuotr.

Bu­vęs Ak­me­nės ra­jo­no ta­ry­bos na­rys Kęs­tu­tis Stu­pu­ras Ši­lė­nų ma­lū­ną no­ri pri­tai­ky­ti elekt­ros ga­my­bai, bet įreng­ta per aukš­ta be­to­ni­nė už­tvan­kos "ke­te­ra".


EKO­LO­GO KO­MEN­TA­RAS

„Tai – in­ter­ven­ci­ja į gam­tą“

Apie hid­roe­lekt­ri­nių įta­ką Ven­tos ir ki­toms upėms in­ter­viu su Ven­tos re­gio­ni­nio par­ko vy­riau­siuo­ju eko­lo­gu Ne­ri­ju­mi GUD­MO­NU.

As­me­ni­nė nuo­tr.

– Te­ko kal­bė­tis su gam­ti­nin­kais apie tai, kad ir Ven­ta, ir ki­tos upės yra įdar­bin­tos ga­min­ti elekt­rą. Tei­gia­ma, kad Ven­tos in­ta­kas srau­nio­ji Vir­vy­tė yra net ta­pu­si iš­ti­sa hid­roe­lekt­ri­nių už­tvan­kų kas­ka­da. Kaip hid­roe­lekt­ri­nės vei­kia upes ir jų ap­lin­ką, aug­me­ni­ją, žu­vis?

– Vie­na­reikš­miš­kai – vei­kia nei­gia­mai. Tai in­ter­ven­ci­ja į gam­tą. Anks­čiau taip pat eg­zis­ta­vo hid­roe­lekt­ri­nės, bet ta­da už­tvan­kos bū­da­vo su­ren­čia­mos pa­va­sa­rį iš eg­li­ša­kių, ka­da­gių – jie, o ne be­to­nas bū­da­vo ri­ša­mo­ji me­džia­ga. Ru­de­nį, žie­mą upė pa­ti su­si­tvar­ky­da­vo tas už­tva­ras. Da­bar, kai van­dens ne­tu­ri­me daug, kli­ma­tas sau­sė­ja, van­dens tel­ki­niai nu­se­kę, sta­to­mos di­džiu­lės be­to­ni­nės už­tvan­kos.

To­kios už­tvan­kos kei­čia vi­są eko­sis­te­mą. Van­duo sto­vi, jis pra­de­da žy­dė­ti, mais­to me­džia­gos kau­pia­si už­tvenk­ta­me upės ba­sei­ne, van­dens pra­te­kė­ji­mas ma­žas, ma­žė­ja de­guo­nies, pra­stė­ja van­dens ko­ky­bė.

Di­de­lė pro­ble­ma ir su­kont­ro­liuo­ti hid­roe­lekt­ri­nių, už­tvan­kų sa­vi­nin­kus, kad jie ne­lai­ky­tų van­dens, su­kel­to per aukš­tai ar­ba stai­giai ne­nu­leis­tų. Užt­van­kas kont­ro­liuo­ja ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros, jos apie vi­zi­tus pra­ne­ša iš anks­to, to­dėl sa­vi­nin­kai vi­zi­tams ga­li pa­si­ruoš­ti – su­si­tvar­ky­ti tik prieš at­vy­ki­mą.

– Prob­le­mų daug, o ko­kia ir kam nau­da? Kur­šė­nuo­se ofi­cia­liai skel­bia­ma, kad gy­ve­na per 11 000 gy­ven­to­jų. Tūks­tan­čiai gy­ven­to­jų tam­pa įkai­tais vos ke­lių ma­te­ria­li­nę nau­dą gau­nan­čių žmo­nių?

– Nau­da tik sa­vi­nin­kams, nau­dos gam­tai iš hid­roe­lekt­ri­nių sun­ku įžvelg­ti. Ža­la ne tik eko­sis­te­mai, bet ir ap­lin­ki­niams gy­ven­to­jams, tu­ris­tams.

Per daug di­de­lę kai­ną vi­si gy­ven­to­jai mo­ka už tai, kad kaž­kas tu­rė­tų nau­dos iš hid­roe­lekt­ri­nių.

– Ku­ri iš at­si­nau­ji­nan­čios ener­ge­ti­kos rū­šių yra sau­giau­sia?

– Tik­rai ne hid­roe­lek­ti­ri­nės. Ne­pa­va­din­čiau jų pa­ga­min­tos ener­gi­jos „šva­ria“ elekt­ra. Tai ne­pa­ly­gi­na­mai kenks­min­giau gam­tai, nei sau­lės ar vė­jo jė­gai­nės.

– Kaip ga­li­ma bū­tų su­val­dy­ti ga­li­mą no­rą pel­ny­tis ken­kiant gam­tai?

– Įs­ta­ty­mais, re­gu­liuo­ja­mais Eu­ro­pos Są­jun­gos lyg­mens ins­ti­tu­ci­jų, nes Lie­tu­vo­je dėl pel­no at­si­ran­da suin­te­re­suo­tų pu­sių. Ken­kian­čią gam­tai ener­gi­ją gal­būt rei­kė­tų su­pir­ki­nė­ti ma­žes­nė­mis kai­no­mis, kad hid­roe­lekt­ri­nių tie­siog neap­si­mo­kė­tų sta­ty­ti.