Skolininkų svajonė – Šiaulių universiteto vadovybė

Skolininkų svajonė – Šiaulių universiteto vadovybė

Skolininkų svajonė – Šiaulių universiteto vadovybė

Naujus mokslo metus Šiaulių universiteto (ŠU) darbuotojai pradėjo su sena problema – vėluoja atlyginimai, avansai, nesumokėti atostoginiai. Universiteto laikinasis rektorius Donatas Jurgaitis skėsčioja rankomis: studentai ir kiti yra skolingi apie 4,5 milijono litų. Grąžintų šią sumą – gyventų puikiai. Kodėl skolininkų nespaudžia? Į teismus esą brangu kreiptis, o antstoliais gąsdinti nedrįsta.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Situacija - skaidrėse

ŠU darbuotojų profesinė sąjunga pirmadienio popietę inicijavo susitikimą su vadovybe.

„Vyksta pertvarka – visi padaliniai vadinami tarnybomis. Tarnybomis todėl, kad „tarnauti“ yra geras žodis“, – diskusiją pradėjo universiteto laikinasis rektorius profesorius dr. Donatas Jurgaitis.

Salėje susirinko atlyginimų laukiantys darbuotojai. Jiems padėtį vadovas vizualizavo skaidrėse – lygino 2008 ir 2012 (2013) metų situaciją. Atskaitos tašku pasirinkti 2008-ieji, nes tuomet ŠU buvo pakilimo metai – studentų skaičius siekė 12 tūkstančių. Per šį laikotarpį studentų sumažėjo dviem trečdaliais – 61 procentu.

Atleis darbuotojų

Visose skaidrėse grafikų strėlės krenta žemyn. Mažėja valstybės finansuojamų vietų skaičius – lyginant su 2012 metais, 2013-aisiais sumažėjo 9 procentais. Kitamet skaičus dar mažės.

2012-2013 metų bendrojo priėmimo rezultatai – krepšelių skaičius mažėjo apie 13 procentų.

„Šitie rezultatai buvo pasiekti dideliu mūsų Priėmimo komisijos, rinkodaros grupės ir kitų žmonių darbu, – komentavo rezultatus D. Jurgaitis. – Gavome net 30 tikslinių vietų, iš kurių 5 fizikos specialybės vietas nepasisekė nei užpildyti, nei jas iškeisti į kitas“.

Nuo 2008-ųjų iki 2013-ųjų dėstytojų sumažėjo – nuo 581 iki 298. Mažiau nubyrėjo ūkio etatų – nuo 177 iki 148, studijas aptarnaujančio personalo – nuo 130 iki 123, administracijos – nuo 52 iki 42.

Laikinasis rektorius informavo, jog po poros savaičių administracijoje liks 36 darbuotojai ir laukia dar didesnis etatų mažinimas.

Skolos – 4,5 milijono litų

Pagrindine priežastimi, kodėl darbuotojams laiku nemokami atlyginimai, D. Jurgaitis įvardijo didžiules skolas universitetui.

„Spalio 3 dienos duomenimis, studentai ir visi kiti yra skolingi apie 4,5 milijono litų. Jei gautume šitas skolas, gyventume kuo puikiausiai“, – tvirtino universiteto vadovas.

Vasarą universitetas buvo 1,7 milijono litų įsiskolinęs „Sodrai“. „Mus galėjo bet kuriuo momentu subankrotinti. Šiaip taip po visų niurnėjimų, pakeitimų išsikapstėm iš šitos situacijos“, – aiškino D. Jurgaitis (kalba netaisyta – red.past.).

Darbuotojai raginami „peržiūrėti savo lėšas“

Universiteto Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė Irena Zakienė komentavo, jog studentams laiku nesumokėjus įmokų už studijas, buvo vykdoma „gaisro gesinimo“ strategija. Planuojama, jog spalį lėšų gali užtekti tik darbuotojų avansams. Kaip bus lapkritį ir gruodį – nežinia.

„Sulaukiau skambučių, kad neturiu už ką pirkti talonėlio... Perspėju prieš porą mėnesių – peržiūrėkite savo lėšas. Mes finansavimo iš kitų metų tikrai negalėsime imti. Situacija yra tokia, kokia yra“, – tvirtino Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė.

Susigrąžinti skolą – „ar čia tikslas“?

Atsakydamas į klausimą apie universiteto skolų išieškojimo politiką, D. Jurgaitis pasidžiaugė, kad ŠU turi mažiau darbo su teismais. Anot jo, tai kainuoja pinigus, o efektyvumas menkas.

„Su studentais galime padaryti labai paprastą dalyką – kreiptis į anstolius ir trys milijonai litų ateis. Bet ar čia tikslas? Tuos studentus išvaikysime žymiai greičiau ir nebesurinksim nė tiek“, – dėstė rektorius.

Pagrindinis skolų išieškojimo metodas, jo žodžiais, draugiškai tartis su skolininkais.

„Dileris yra Estijoje“

ŠU Istorijos katedros docentas dr. Simonas Strelcovas universiteto vadovybės klausė, ar ieškoma galimybių studentų pritraukti iš Rytų šalių. Dėstytojui teko bendrauti su studentais – jiems ŠU patrauklus dėl europinių diplomų.

D. Jurgaitis patikino, jog šiuo klausimu nemažai padirbėta: „Dabar kaip tik Regina Karvelienė (Tarptautinių programų ir ryšių tarnybos direktorė – aut. past.) Azerbaidžane sėdi“.

Anot jo, studentų bandoma ieškoti Ukrainoje, Kazachstane, Gruzijoje. „Pasiseka, surandame vieną kitą. Kai jie važiuoja – dažniausiai iki Šiaulių neatvažiuoja. Jiems Vilnius būna gražesnis, mielesnis“, – pasakojo rektorius.

Universitetas buvo pasirašęs sutartis su dviem privačiomis institucijomis, kurios užsiima studentų paieška. Vieniems net sumokėjęs 10 tūkstančių litų. Atstovai įsipareigojo, kad šių metų rugsėjį universitete studijuos mažiausiai 50 studentų iš Azarbaidžano.

„Deja, turime nuvilti. Nors įvykdėme visus ypatingus reikalavimus: kad jie gyventų visi vienoje vietoje, tėvai galėtų atvažiuoti juos lankyti, būtų speciali apsauga, mieste nebūtų nė vieno armėno ir taip toliau...“ – pasakojo D. Jurgaitis. Ši rektoriaus istorija sukėlė darbuotojų juoką.

Rektoriaus žodžiais, „kitas dileris yra iš Estijos“.

Studijų programas rektorius vadino nerentabiliomis

Darbuotojai klausė, ar yra aiškus skirtingų specialybių pelningumas ar nuostolis. Galbūt kažkurios specialybės yra nepaklausios, nuostolingos ir reikia apsispręsti naikinti tas studijų programas.

Klausta, ar atlyginimai nebus pirmiau mokami, pavyzdžiui, dirbantiesiems su paklausiomis studijų programomis, ar labai „ypatingiems darbuotojams“.

„Esame auditavę visas studijų programas – paklausių studijų programų universitete yra vienetai. Praktiškai visos yra nerentabilios“, – aiškino D. Jurgaitis.

Kitų mokslinė produkcija geresnė?

Paprašytas paaiškinti neatitikimą – katedrų dėstytojų kvalifikacija aukšta, profesūros daugėja, o finansavimas už mokslą – mažėja, D. Jurgaitis prisiminė darbą dėstytojų Atestacijos komisijoje.

„Kai kurių mokslininkų, dirbančių mokslinį darbą, rezultatai yra šaunūs, bet kai kurie fakultetai moksline produkcija tikrai pasigirti negali... Jeigu docento vardas suteikiamas tik už publikacijas, kurios paskelbtos Šiauliuose, tai jau yra prastokai“, – paaiškino ŠU vadovas.

Jis tvirtino, kad moksline produkcija ŠU neįgalus pralenkti Vilniaus arba Kauno universitetus.

Dėl algos – asmeninis prašymas

Diskusijos pabaigoje ŠU darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Angelė Kavaliauskienė darbuotojus, turinčius didesnių finansinių problemų ar įsipareigojimų, ragino parašyti asmeninį prašymą, kad atlyginimai jiems būtų išmokėti laiku, ne dalimis.

„Protingas, įžvalgus vadovas supranta, kad pagrindas yra žmogiškieji ištekliai. Jei mes čia jausimės saugūs, įvertinti, mylimi, gerbiami, tai ir patys atsiduosime visomis savo mintimis, išgalėmis ir darbu“, – dėkodama visiems apibendrino diskusiją A. Kavaliauskienė.

Profesinės sąjungos pirmininkė ragino darbuotojus būti patriotiškais.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

SKAIDRĖS: „Studentai ir visi kiti yra skolingi apie 4,5 milijono litų. Jei gautume šitas skolas, gyventume kuo puikiausiai“, – sakė Šiaulių universiteto laikinasis rektorius prof. dr. Donatas Jurgaitis. Atlyginimų negaunantiems darbuotojams universiteto padėtį vadovas vizualizavo skaidrėse.

PATARIMAS: Ekonomikos ir finansų tarnybos direktorė Irena Zakienė universiteto darbuotojams patarė iš anksto susidėlioti finansus, nes neaišku, ar jie gaus atlyginimus už lapkritį ir gruodį.

KALBA: Šiaulių universiteto darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Angelė Kavaliauskienė ragino darbuotojus būti patriotiškais universitetui.