
Naujausios
Parduotuvės – tuščios, šaldytuvai – pilni
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Buvo vėlyvas 1989-ųjų ruduo. Per miestą nuvilnijo žinia, jog į universalinę parduotuvę atvežė moteriškų paltų. Tai prilygo beveik stebuklui, nes tuo metu paklausias prekes skirstydavo speciali komisija.
Kadangi senasis paltas jau buvo palaikis, nuskubėjau iki parduotuvės miesto centre. Drabužių skyrius antrajame aukšte, bet eilė nutįsusi laiptais iki pirmojo.
Su mokytoja dirbusia kaimyne atsistojome eilės gale. Moteriškių pulkas už mūsų nugarų sparčiai plėtėsi.
Susirūpinusiais veidais jos dėbčiojo į su didžiuliais ryšuliais išeinančias kraštietes. Kad nebūtų susigrobusios po keletą paltų! Ar atstovėjus kelias valandas eilėje kas nors liks?
Eilėje stovėjome apie porą valandų. Pagaliau pasiekėme užtvarą. Kai tik išeis kelios moteriškės, jau įleis mus. Palyginti nedidelėje prekybos salėje vienu metu gali būti tik dešimt pirkėjų.
Pagaliau buvome prileistos prie kabyklų su naujutėlaičiais Lietuvoje siūtais paltais. Pasirinkimas jau nebuvo labai didelis. Už vyšninės spalvos paltuko su balta lapės apykakle skvernų stvėrėm abi – ir aš, ir kartu eilėje su manimi stovėjusi mokytoja. Įkalbinėjau, kad ji imtų gaiviai žalią paltą. Nesutiko. Tik vyšninį – arba jokio. Kadangi mokytoja buvo vyresnio amžiaus, be to, labai ją gerbiau, nusileidau. Pati pasiėmiau žaliąjį paltą. Nors pirkinys šimtu procentų neatitiko mano skonio, neturėjau iš ko rinktis. Be palto išeiti, tiek atstovėjus eilėje, būtų dar blogiau.
Žaliąjį paltą nešiojau keletą metų. Tai buvo paskutinis deficito laikais pirktas drabužis. Atkūrus nepriklausomybę, deficitinių prekių galėjai gauti to meto komercinėse parduotuvėse.
Tačiau paskutinis okupacijos penkmetis pasižymėjo kaip ypatingas deficito laikotarpis, kai tik „pagal paskyras“ buvo įmanoma nusipirkti baldų, buitinės technikos, indų, drabužių, juvelyrinių dirbinių.
Rajonuose buvo sukurtos Prekių skirstymo komisijos. Jos iš prekybos bazės gaudavo prekių sąrašus. Prekes išskirstydavo darbovietėms, o jų darbuotojai jas dalydavosi pagal poreikį arba burtų keliu.
Pagal anų laikų paskyrą gautas virtuvės baldų komplektas jau atgyveno ir pakeistas kitu, o sekcija vis dar tebestovi svetainėje.
Pagal poreikį gautos prekės, aišku, buvo reikalingos, tačiau kai kas mažame redakcijos kolektyve atitekdavo burtų keliu. Pavyzdžiui, kartą atiteko auksiniai auskarai. Tuo metu neturėjau kur jų dėti, nes auskarų nenešioju.
Prekių tiesiog prigrūstas šiandienines parduotuves lankantis jaunimas sunkiai įsivaizduoja, kad jų tėvai ir seneliai gyveno deficito laikais. Ir mums patiems, jaunystę praleidusiems anoje epochoje, sunku buvo suvokti, kodėl šimtus valstybei priklausančių fabrikų, gamyklų, siuvyklų, maisto perdirbimo įmonių turėjusi Lietuva savo žmonėms atseikėdavo tik trupinius to, ką pagamindavo.
Socializmo kartos sugebėdavo prie tokios realybės prisitaikyti. Pamenu, vaikystėje mama pirkti mums drabužių traukiniu važiuodavo į Rygą arba į tuometinį Sovietską. Pati pradėjusi darbo karjerą didesnių pirkinių taip pat kartais važiuodavau į šiandieninę Tilžę. Įdomiausia, jog ten nusipirkdavau Lietuvoje, „Lelijos“ fabrike siūtą paltą ar puspaltį, tik kokybiškesnį, geresnio audinio ir įdomesnio modelio negu gautum Lietuvoje.
Smulkesnius dalykus: sukneles, sijonus, palaidinukes – dauguma moterų siūdavosi. Kiekvienas kaimelis turėjo siuvėją. Gana gabi, kruopščiai dirbanti moteriškė buvo ir mūsų kaime. Kartu su ja esame sumodeliavusios ne vieną rūbą. Dažniausia iš naujos medžiagos, bet kartais persiūdavo iš poros senų dėvėtų drabužių taip vadinamąją „kombinuotą“ suknelę, kuri atrodydavo gana originaliai.
Savo poreikiams siūti mokėdavo ne viena moteris. Mūsų mama jaunystėje šio amato mokėsi pas gerą siuvėją. Neblogai jį įvaldė. Pripirkusi spalvingo perkeliuko, kurio metras kainuodavo po 50 kapeikų, senovine „Singer“ siuvimo mašina prisiūdavo užvalkalų patalynei, suknelių savo ir kaimynių dukroms.
O ir kitos, profesionalesnės siuvėjos už darbą imdavo palyginti nedaug – penkis, septynis, daugiausia – dešimt rublių. Aišku, suknelių iš geresnės, brangesnės medžiagos, prašmatnesnio modelio arba paltų pasiuvimas kainuodavo brangiau. Tačiau kainos ir mažesnį atlyginimą gaunantiems žmonėms būdavo įkandamos.
Kiek sunkiau būdavo su avalyne. Gerų kokybiškų batų ir basučių į parduotuves atveždavo. Tačiau bent jau importinės avalynės galėjai gauti tik iš po prekystalio. Dalį jų išsidalydavo pačios pardavėjos.
Man asmeniškai šita situacija būdavo kebli. „Antkainį“ už deficitą iš žurnalistės pardavėjos bijodavo imti. O be atlygio deficitinių batelių joms neapsimokėdavo parduoti.
Visi to laiko žmonės dar prisimena eiles prie mėsos parduotuvių. Šviežia mėsa kažkodėl buvo didžiausias deficitas. Porą valandų pastovėjęs eilėje mėsos prisipirkdavai visam mėnesiui, mėsa buvo nebrangi.
Prie tarybinio mėsos deficito žmonės buvo ir kitaip prisitaikę. Visi, kas turėjo kokį ūkio pastatą ar žemės gabalėlį, laikė gyvulių.
Dar vienas būdas apsirūpinti mėsa būdavo kelionės į Tauragę. Ten dažnoje sodyboje galėjai gauti iš mėsos kombinato pavogtos arba darbininkams pigiau parduotos sprandinės, nugarinės, kumpio, rūkytų dešrų.
Žinoma, tokiomis gudrybėmis labiau naudojosi mokantys suktis žmonės. Inteligentams buvo sunkiau, ypač jei atvažiuodavo svečių ir reikėdavo juos pavaišinti. Tačiau, kai į Lietuvą pasisvečiuoti atvykdavo kitų šalių žmonės, jie negalėdavo suprasti lietuviškojo fenomeno: „Parduotuvės tuščios, o šaldytuvai – pilni“.
1979 metai.
Aleksandro Ostašenkovo nuotr.