
Naujausios
Šiaulių miesto tarybai – „Toksikos“ realybė ir planai
Monika Stoškutė
Šiaulių miesto tarybos posėdyje „Toksikos“ vadovybė, įrenginį statančios Italijos bendrovės „Hafner“ vadovas ir aplinkosaugos specialistai pristatė „Toksikos“ deginimo įrenginio statybos eigą, planuojamus procesus ir atsakė į tarybos narių klausimus.
„Toksikos“ valdybos pirmininkas, ūkio ministro patarėjas Marius Busilas šiauliečių išrinktai miesto tarybai ir susirinkusiems gyventojams detaliai papasakojo, kokie buvo ligšioliniai „Toksikos“ deginimo įrenginio išmetimų tyrimai, ir pademonstravo tyrimų rezultatus. Nepriklausomų laboratorijų matavimai buvo atlikti praėjusiais metais – tuomet įrenginys buvo trumpai išbandomas. Pasak M.Busilo, įrenginio statytojai taiso konkrečius trūkumus, dėl kurių nepavyko gauti visų teigiamų tyrimų rezultatų – per paskutinius tyrimus iš keliolikos tiriamų medžiagų normų neatitiko tik vienas.
„Statytojams iškelti reikalavimai pabaigti ir priduoti įrenginį tokį, kuris atitiktų jam keliamus gamtosaugos reikalavimus. Negalėsime deginti pavojingų atliekų, jeigu nepasieksime teigiamų tyrimų rezultatų – tai mūsų principinė nuostata“, – teigė „Toksikos“ valdybos pirmininkas.
Tarybos posėdyje viešėjęs įrenginio statybos bendrovės „Hafner Srl“ vadovas Heinrich Hafner atsakė į tarybos narių klausimus dėl įrenginio galingumo. Tarybos nariams kilo klausimų, ar ne per galingas yra įrenginys pastatytas prie Šiaulių? H.Hafner patikino, kad įrenginio galingumas atitinka projektinę dokumentaciją ir leidžiamas normas, kurios numato būtinybę pasilikti tam tikrą rezervą galingumui didinti ar mažinti. Dabartinis įrenginys neviršija leidžiamo keliolikos procentų rezervo.
Rengiamas PAV skirtas ateities pokyčiams
Naują „Toksikos“ poveikio aplinkai vertinimo (PAV) programą ir ataskaitą rengiančios bendrovės „AF Consult“ atstovė aplinkosaugininkė Rasa Alkauskaitė papasakojo, ką tirs naujasis PAV, ir pabrėžė, kad naujai daromas poveikio aplinkai vertinimas ir galimi pokyčiai aptars ne esamus, o planuojamus pakeitimus „Toksikos“ veikloje.
PAV rengimo procedūros trunka gana ilgai – 12-17 mėnesių, todėl, kaip pabrėžė R.Alkauskaitė, naujas PAV niekaip nėra susijęs su pastatyto deginimo įrenginio priėmimo procedūromis. Aplinkosaugos ekspertė atkreipė dėmesį, kad net ir planuojami „Toksikos“ veiklos pakeitimai bus susiję ne su deginamų atliekų kiekio didinimu, bet su deginimo laiko sutrumpinimu. Kaip ir buvo suplanuota, per metus „Toksikoje“ bus deginama 8000 tonų atliekų per metus, bet procesas bus trumpesnis ir efektyvesnis – per valandą ketinama sudeginti apie 13 proc. daugiau atliekų.
Šiaulių miesto tarybos nariai patikinti, kad dabar baigiamas statyti deginimo įrenginys bus priimtas tik tuomet, jeigu atitiks jam jau iškeltus aplinkosaugos reikalavimus, kurie nurodyti dabar galiojančiame PAV dokumente.
M.Busilas pabrėžė, kad ir gyventojai, ir „Toksikos“ veiklą kontroliuojantis Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamentas gaus kasdien naujausius duomenis apie „Toksikos“ išmetimus – tam jau numatyta ir suprogramuota specialių tyrimų pateikimo vietą interneto puslapyje. Šiaulių RAAD turės galimybę stebėti ir analizuoti išmetimus tiesiogiai – „on-line“ būdu.
Šiaulių tarybos nariai buvo pakviesti dalyvauti „Toksikos“ deginimo įrenginio tyrimuose ir stebėti tyrimų rezultatus.
Užs. Nr. 207517