
Naujausios
Padažninti pasimatymai
Baudžiamojoje byloje moteriai taikoma kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su sąlyga – nebendrauti ir neieškoti ryšių su vaikais.
Ikiteisminis tyrimas šiaulietei pradėtas vyresniajam sūnui mokykloje paaiškinus, kad mama jam sudavė.
Vyresnysis sūnus auga pas laikinąją globėją Šiauliuose, o mažylis – pas savo tėvą Vilniuje. Berniukai beveik dvejus metus nesimatė.
Mamos advokatas bandė įtikinti teismą grąžinti vaikus į savo namus, tačiau sausio 16 dieną vykusiame teismo posėdyje Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų posėdyje teisėja nusprendė mamos ir jos advokato prašymą tenkinti tik iš dalies – vietoje vieno valandos savaitinio pasimatymo su vaikais leido mamai du kartus per savaitę pasimatyti su savo vaikais, dalyvaujant Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistui. Teismo nutartis neskundžiama.
Informuojama, jog teismas, atsižvelgdamas į mažamečių nukentėjusiųjų interesus ir kitas byloje nustatytas faktines aplinkybes, į tai, kad kaltinamąją ir nukentėjusiuosius sieja artimi ryšiai, o baudžiamoji byla dar nėra baigta, mano, jog nėra išnykę kardomosios priemonės skyrimo sąlygos ir pagrindai. Tačiau teismas atsižvelgia ir į tai, kad moteris yra nukentėjusiųjų motina, vaikai yra mažamečiai. Be to, vaikų mamai tėvų valdžia nėra apribota, nes civilinė byla yra sustabdyta. Teismas akcentavo, kad yra labai svarbu, jog vaikai visiškai neprarastų ryšių su motina.
Teismas baigė nagrinėti baudžiamąją bylą, tačiau nuosprendžio dar teks palaukti. Jį skelbs tik vasario 28 dieną.
Smurtą patyrė ir ligoninėje?
Mama teismo nutartimi buvo nusivylusi. Susitikimus su Vilniuje pas tėvą šiuo metu gyvenančiu jaunesniuoju sūnumi ji ir taip yra priversta retinti susitikimus. Anot mamos, to prašo berniuko mokytoja, psichologė. Po tokių susitikimų vaikas patiria didžiulį stresą – veržiasi į mamos mašiną, nori važiuoti namo, pyksta. Tai atsiliepia pirmokui mokykloje. Paskutinį kartą ji berniuką lankė Kalėdų išvakarėse.
Pasimatymai su vyresniuoju sūnumi vyksta Šiaulių globos namuose, kur jį atveža globėja. Nuo Kalėdų jis buvo paguldytas į psichiatrijos ligoninę, iš kurios išleistas šia savaitę.
Moteris pasakojo, kad susitikimo metu berniukas teigė, jog jį ligoninėje mušė sanitaras – sudavė į galvą, kaklą, vadino įvairiais žodžiais, o kad būtų ramesnis jam suleisdavo vaistų. Vaikas aiškino, kad taip buvo elgiamasi ne su juo vienu, tačiau kol gulėjo ligoninėje apie tai prabilti bijojo.
Kadangi mamos susitikimuose su vaiku dalyvauja ir vaiko teisių apsaugos specialistas, jis parašė policijai raštą, kuriame informavo apie vaiko patirtą smurtą.
Šiaulių vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė informavo, kad policija apklausė berniuko mamą, tikslina gautą informaciją. Sprendimas dėl ikiteisminio tyrimo dar nepriimtas.
Situacija piktina merą
Į šios šeimos istoriją sureagavo ir Šiaulių miesto meras Artūras Visockas. Jis susikvietė atsakingų institucijų susitikimą, tačiau Šiaulių apskrities vaiko teisų apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris susitikime nedalyvavo, taip pat nedelegavo ir atstovo, galinčio paaiškinti situaciją.
Posėdžio dalyvius bene labiausiai stebimo faktas, kad abu vaikai paimti iš šeimos beveik dvejus metus, nors ir nebuvo nustatyta aukštos rizikos veiksnių, kurių pagrindu reikėtų atimti vaikus.
„Šiauliai nori išlikti jaukus miestas šeimoms, galintis joms pasiūlyti patrauklią ir saugią gyvenamąją aplinką, todėl mes visi turime prisiimti atsakomybę už padarytą žalą ne tik konkrečiai šeimai, bet ir visiems gyventojams, kurie yra bauginami tokiais įvykiais. Visi šios situacijos dalyviai – ikiteisminio tyrimo institucija, teismas, Vaiko teisių apsaugos tarnyba, Vaikų globos namai – dirbo formaliai, pamiršdami žmogiškumą, to pasekmė – beveik dvejus metus skriaudžiami vaikai ir jų mama. Visi turime pasistengti, kad sistema būtų žmogiška, o tokio pobūdžio bylos būtų sprendžiamos ypač greitai,“ – susitikimo metu pabrėžė Šiaulių meras.
Jis apgailestavo, kad tokiose situacijose savivaldybėms paliekamas tik stebėtojo vaidmuo. Meras įsitikinęs, kad būtina peržiūrėti sprendimus dėl vaiko teises saugančios tarnybos centralizavimo ir pavaldumo perdavimo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai.