V. Puronas perdavė „Geležinę lapę“ Šiaulių savivaldybei

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Geležinė lapė“ perėjo Šiaulių miesto savivaldybės žinion.
Po ne vienerius metus besitęsusių nesutarimų tarp Šiaulių valdžios ir autoriaus Viliaus Purono dėl šiauliečių pamėgto meninio akcento „Geležinė lapė“, ketvirtadienį buvo rastas abi puses tenkinęs sprendimas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Dizaineris Vilius Puronas sakė turįs iliuzijų, kad jo idėjų griovimo mieste laikotarpis baigėsi.

Perdavė neatlygintinai

„Geležinė lapė“ jau yra tapusi vienu iš lankomiausių miesto objektų, o nuo šiol galės simbolizuoti konstruktyvų meno ir savivaldos bendradarbiavimą“, – rašoma Savivaldybės pranešime.

Šis procesas greičiau jau priešingas – ne vienerius metus V. Puronas ir nevyriausybinė organizacija Šiaulių nevyriausybinių organizacijų sąjunga, kuri pastaruoju metu buvo šio meninio akcento savininkė, buvo spaudžiama perleisti „Geležinę lapę“ Savivaldybei. V. Puroną įžeidė valdžios žingsnis nugriauti jo kitą kūrinį, stovėjusį šalia Šiaulių arenos „Penktąjį kėlinį“. Savivaldybės administracija rado priežasčių bylinėtis su V. Puronu teismuose dėl administracinių dalykų.

Kai vasario pabaigoje mero pavaduotojas Domas Griškevičius nusiuntė raštą tiek meninio akcento autoriui, tiek organizacijai, V. Puronas aiškino, kad „Geležinė lapė“ miestui yra dovanota, o biurokratiją galima sutvarkyti per 10 minučių, tik niekas į jį nesikreipia, nesikviečia pokalbiui.

Miesto valdžia šiuos argumentus išgirdo ir meras Artūras Visockas pakvietė autorių į savo kabinetą. Iš anksto aptarus visas susitarimo sąlygas ketvirtadienį dizaineris Vilius Puronas ir Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pasirašė paramos sutartį, pagal kurią V. Puronas neatlygintinai perdavė „Geležinę lapę“ miesto Savivaldybei.

Sutartyje numatyta, kad Savivaldybė nekeis skulptūros vietos ir krypties, naudotis ją pagal tikslinę paskirtį – nuolatiniam eksponavimui Talkšos ežero pietvakariniame krante. Taip pat numatoma ją prižiūrėti įrengti naktinį apšvietimą ir, esant būtinybei, su autoriaus žinia ir patvirtinimu atnaujinti kūrinį bei aplinką.

Miesto administracija įsipareigojo įrengti atminimo lentelę su skulptūros atsiradimo data ir aplinkybėmis, nurodyti jos gamintoją ir autorių. Dar vienas svarbus momentas – „Geležinė lapė“ bus apdrausta nuo galimo vandalizmo ar gamtos reiškinių.

„Dėkoju autoriui, kad patikėjo savo žinomiausią darbą miestui, Savivaldybė juridiškai įsipareigojo šia skulptūra rūpintis, ją prižiūrėti, puoselėti aplinką, tai ir bus daroma su paties Viliaus Purono pagalba“, – po „Geležinės lapės“ perdavimo sakė miesto meras A. Visockas.

Ar miestui prireiks V. Purono patirties ir žinių?

„Padėjau šioje istorijoje tašką. Paspaudėm su meru alkūnėmis ir dezinfekavau rankas“, – pakomentavo Vilius Puronas.

Jis redakcijai kalbėjo, kad „Geležinė lapė“ bus Lietuvos meno istorijoje unikalus reiškinys, nes šis kūrinys dovanotas miestui prieš 10 metų. Tai – pramonininkų dovana Šiauliams minint Lietuvos vardo paminėjimo 1000-metį. Nors kūrinio autorius yra V. Puronas, įgyvendinti jį reikėjo daug brangaus techninio darbo ir medžiagų, ir tuo gelbėjo pramonininkai.

V. Puronas sakė, kad, perduodamas Savivaldybei savo kūrinį, išvengė kylančių dabar galinčių atsirasti klaustukų, kurie per 10 metų nekilo. Tai kūrinio aplinkos kokybė, jos idėjos panaudojimas rinkimų kampanijose ir panašiai.

„Leidžiu sau turėti supratimą, kad atėjo dabartinė kadencija kovoti, o ne dirbti, o administracinis darbas yra intelektinis darbas, kuris privalo apjungti mus visus – ir architektus, ir statybininkus, ir gamybininkus, ir mokytojus, ir studentus ir „nupezusius“ senelius“, – ironiškai kalbėjo kūrėjas.

Pats dirbęs Savivaldybės administracijoje, jis priminė, kad administracinis darbas yra ne algos gavimas, o būtent darbas. Jis pastebėjo, kad šita kadencija, kaip jokia kita, gavo ypatingai daug Europos Sąjungos lėšų.

„Bet džiaugsmo jos daugiausiai sukėlė užsienio gamintojams – trinkelių, apšvietimo stulpų – bet ne mano Lietuvėlei. Juridiškai aplinka tvarkoma beveik gerai, tačiau pilietiškai labai vidutiniškai“, – apgailestavo dizaineris.

Vertindamas tarp jo ir dabartinės miesto valdžios vykusius konfliktus, V. Puronas sakė turįs iliuziją, kad galbūt griovimo etapas praėjo, nes sėdėdami prie administracinio darbo jie pamatė, kiek, nesiremiant specialistais, padaroma broko.

„Gal ir mano istorinės, techninės, urbanistinės, meninės žinios gali būti naudingos miestui dirbant ateityje“, – vylėsi daugelio miestiečių mėgiamas kūrėjas.

Komentarai

jocis    Šeš, 2020-04-04 / 09:12
savivaldybei jis buvo blekorius ir liks. nors ir pats puikiai ta supanta
Petras    Šeš, 2020-04-04 / 09:52
Su pagarba Ponui Viliui.Dėkingas buvęs Šiaulietis...Tik gaila,kad Šiaulių raj.miesteliuose,kur "ponauja"kokia ponička,JOKIŲ NAUJŲ ir konstruktyvių pasiūlymų nereikia...Tuojau užbaubiama-NE LEI SIU !!!!!!!!
Pagarba    Šeš, 2020-04-04 / 10:01
Ačiū Puronui! Už įdomius pasakojimus, susitikimus, veiklas, kūrinius, palieka jis pėdsaką, ir teisingai pastebėjo dėl trinkelių....
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:07
Labai nuoširdžiai prašau V. Purono parodyti gerą valią ir pilietišką supratingumą atsisakant savo tuščiagarbėtrošiškų ambicijų dėl tų remontuojamo bulvaro penkiapirščių šviestuvų reinkarnacijos. Vardan Šiaulių miesto bulvaro ateities gražaus paveiksliuko, tegul jis atveria kelius, kad miestas vietoje tų pabaisų, pasipuoštu naujo dizaino ir techninių galimybių šviestuvais. Kai nori ir priverčia aplinkybės, tai dizaineris gali eiti susitarimo keliu, tai manau, ir šį kartą tegul nugali sveikas protas. Dėl tos lapės irgi galėčiau pasisakyti, bet taip pat norėčiau labiau kalbėti apie meno objektus, bet kadangi tai nėra menas, tai ir neturiu ką pasakyti apie pilkus reikalus.
To miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:30

In reply to by miestietis

Ar sukūrėte kažką meniško neatlygintinai, ar pateikėte idėjų? Turime mieste menininkų, ar buvo iniciatyvos iš jų? Bliuve ir ta stovėjo, nes buvo konkursas. Jei ne Europos pinigai, kur kūriniai? Vien tik tai, kad Puronas kitoks, tai kad jis kuria su visuomeninkais...puikus baziliskas, kardas, knyga rekordas, botanikos sode kūriniai....reikia skirti meną, kurį kuria skulptūriai ir meniškų akcentų, kuriuos kurua dizaineriai....ir vieni, ir kiti reikalingi. Ir niekas nepaneigs mūsų Lapės naujos įtakos miestiečių įpročiams. O seni šviestuvai, jei bus atnaujinti ir įjungs mirksinčias visas šviesas, tai tokių šviestuvų niekas neturėjo, jie išskirtiniai.
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:56

In reply to by Hm

Pritariu jums ir dar papildomai argumentuoju- tie dizainerio šviestuvai ne tai, kad sulipdyti iš parankinių medžiagų, bet tai dar netgi iš kenksmingų, nes šviestuvų korpusams panaudoti asbecemento vamzdžiai, nūdien yra pripažinti kaip kenksminga medžiaga žmogaus organizmui.
Bosas    Šeš, 2020-04-04 / 10:17
Tai bliekoriaus nuosavybė ar ŠNO sąjungos? Sutartis turėjo būti trišalė: turtines teises perduoda sąjunga, autorines - varnų karalius, o visą Š priima savivalda. Dabar atrodo, kad skardžius - milionierius, dalinantis ubagams malonę.
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:31

In reply to by Bosas

Teisingai pasakėte tai, ką ir daugelis mato ir net jaučia, bet tai kai dizaineris yra(buvo) savo saujoje paėmęs beveik visas miesto valdžias už konkolų, o tos įstaigos moteris pasirinktinai galėjo vadinti padlomis, tai patys suprantate, koks veiksmas vyksta aplink tuos rūmus.Na kiek aš matau, tai padėtis po truputį taisosi.
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:25
Kodėl sakau, kad dizainerio lapė nėra menas, tai net dar ir todėl, kad mūsų pakrantės lapės uodega yra nenatūraliai per trumpa, ir bet koks gamtos mylėtojas pasakytu, jog natūraliai lapės uodega bemaž prilygsta antra tiek, kiek ir visas kūnas ,o dabar mūsiškės ryškiai per striuka. O apie meninius reikalus, kaip ir sakiau prieš tai- mąsli tyla, nes daugyba iš nulio yra negalima.
To miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:34

In reply to by miestietis

Nesikabinėkite, tai mūsų miesto akcentas, nuo jos pastatymo, miestiečių ežero pakrantė tapo traukos centras. Ne parkas, kuris anksčiau buvo traukos centras, o pakrantė....jei dar ji bus sutvarkyta, tai puiku
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 10:41

In reply to by To miestietis

Aš niekur nesu pasakęs, kad lapę reikia nukelti, o kardus, baziliskus ir kitą metalo makabriją atmetė pats gyvenimas, nes jis irgi natūraliai valosi nuo teršalų.
Talša    Šeš, 2020-04-04 / 10:49

In reply to by To miestietis

Visada žmones traukė ežeras. Tai jis yra magnetas, o ne skardos gabalas. Reklaminė vip puikybės akcija giliai smigo į piliečių pasąmones smailiuoju galu.
miestietis    Šeš, 2020-04-04 / 19:37

In reply to by :DDD

Pagal jus gautųsi taip- kas neliaupsina Puroną, tas arba padla iš savivaldybės arba durnas, o aš teigiu taip- kiekvienas yra tik žmogus ir labai dažnai klystantis kasdienybėje, net jeigu ir su kamera keliauja per parapijas. Man labai gražūs yra kuklūs žmonės.
Emilija     Šeš, 2020-04-04 / 12:20
Ką dar pasakyti? – Dabar nereikia tampyti likimo už ūsų. Būk tekantis kaip vanduo, sustingęs kaip veidrodis, jautrus kaip aidas ir nesudrumsčiamas kaip tyla – vaistų nėra, nes kūryba ne liga.
Nuomonė    Šeš, 2020-04-04 / 14:45
Kas nori toliau ginčytis ar įrodinėti, kad tai ne menas, prašau, bambėkite. Pozityvu, kad lapė yra, kad perdavė savivaldybei, susitarė. Stiprybės ir kūrybos Puronui!
Hm    Šeš, 2020-04-04 / 18:21

In reply to by Nuomonė

O tai ne savivaldybė turėtų inicijuoti kas atsiranda jos teritorijoje? Ar kažkas kažką gamina garažiuke tyliai, paskiau atveža naktį ir pastato kur nori, o po to "dovanoja"? Savivalė "už dyką".
kaip tik šiandien     Šeš, 2020-04-04 / 17:54
Per Šiaulių tv visą dieną žiūriu laidas apie mūsų krašto bažnytėles. Kokios jos graudžiai mielos ir savos. Ar daugiau kokiam bezdaliui būtų kilusi tokia įdėja - "suinventorizuoti" bažnytkaimių paveldą. Tulžies pritvinkusiems komentatoriams - tikrai ne. Užsiimkit kuo nors pozityviu žmonės - neskandinkit savo smegenėlių tulžyje. Negi ir epidemija nepamokys? O Puronui - sėkmės, sveikatos, ilgų metų!
Svečias    Šeš, 2020-04-04 / 22:00
Ačiū V. Puronui už Jo darbus. Išskirtinės meno šakos atstovas.
Je..    Sek, 2020-04-05 / 00:22
Taip ir užrašom: dešimt metų stovėjo nelegaliai, gyrėsi padovanojęs, bet pasirodo kad ta lapė beveik ne Purono? Svarbiausia kad nurodė į kurią pusę turi būti uodega atsukta, tai irgi labai svarbu.
teatras    Sek, 2020-04-05 / 11:58
per prievartą įsiūlyta miestui. Neįsivaizduoju, kad pvz. toks procesas būtų su Šauliu kur autorius S. Kuzma skelbtųsi, kad savivaldybei "dovanojo" auksinį berniuką. Absurdas.
aptrupėjusi ta lapė    Sek, 2020-04-05 / 17:44
Tokioje poilsio vietoje turėtų būti GRAŽU. Dabar yra kitaip. Sovietmečio veikėjai yra gudrūs kaipo lapės. Taškas. Pamąstykite.
Lapinas    Pir, 2020-04-06 / 11:02
Ta lapė yra baisi kaip maras, nusišėrusi, panaši į pasiutlige sergantį monstrą iš siaubo filmų. Reikėtų padaryti raudonai šviečiančias akis - būtų labai linksma.
miestietis    Pir, 2020-04-06 / 11:40

In reply to by Lapinas

Viskas įmanoma, gal netgi ir raudonos akys, bet dabar nežiūrint savininko pasikeitimo, vistiek reikalingas nuolankus reveransas prieš skardos genijų, kad įvyktų kažkokie tai pasikeitimai. Taip kad- popieriai popieriais, o kas nepajudinama, tai nepajudinama- varnų karaliaus karūna dar savo vietoje.
baba    Pir, 2020-04-06 / 11:25
Aš ne šiaulietė, bet lankaus dažnai. Tai, kai važiuoju link "Akropolio", tie blėkiniai padarai, tai kažkas baisaus, veikiau kraupu, nei gražu....
jo    Ant, 2020-04-07 / 01:02
U B A . A I, didieji meno žinovai. Ką gero miesto labui nuveikėt patys? Kiek darbo į tą lapę V P sudėjo? Dabar tai yra traukos objektas. Tegul kūrinys būna surinktas iš paskutinių atliekų, bet ir tai bus menas. Supratimas kiekvienam žmogui pagal jo sąmonę. Ką tada kalbėti apie š....ų vamzdį prie Neries, kai didieji meno žinovai alpo.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.