Dedikacija mūsų Viliukui: „užsidega“ kokia nauja idėja – tiesiog „veža“

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Vilius Puronas.
Audronės Tarabildaitės komentaras veidaknygėje vainikuoja šimtus kitų ten pat išreikštų nuomonių bei apgailestavimų, kad iki šiol Viliui Puronui dar nesuteiktas Šiaulių miesto Garbės piliečio vardas: „Šiauliai turi unikaliausią, darbščiausią, intelektualiausią ir genialiausią žmogų. Galėčiau dar ilgai vardinti, bet turbūt tiek darbų nuveikusio lietuvio nežinau. Minėkime, apdovanokime, globokime, kol dar turime.“

 

„Mūsų visa giminė – menininkai. O tėvužėlis iki šiol neįvertintas. Dėl to man kaskart širdį sugelia, kai apie tai pagalvoju...“ – viename 2020-ųjų metų pokalbių prasitarė dabar jau Amžinybėn išėjusi Viliuko duktė Vilija, sužinojusi, kad Šiaulių miesto visuomenininkai internetinėje peticijoje renka parašus dėl Garbės piliečio vardo suteikimo V. Puronui.

Anuomet nepavyko. Šiais metais Vilius Puronas švenčia 75-ąjį, jubiliejinį gimtadienį, todėl Saulės miesto gyventojai savivaldybės Garbės piliečio vardo suteikimo komisijai dar kartą teikia pretendento kandidatūrą.

Šios žinios paviešinimas „Šiaulių krašte“ sukėlė diskusijų audrą. Atsiliepė žmonės iš visos Lietuvos, pažįstantys Vilių ar jo šeimos narius, matę šio dizainerio, vadinančio save kraštotyrininku darbus. Nevarginsiu garbiųjų skaitytojų, vardindama V. Purono pasiekimus ar apdovanojimus, nes n-ąjį kartą kartočiausi.

Geriau supažindinsiu su tais, kurie pritarė ir palaiko asociacijos „Šiaulių bendruomenė“ (pirmininkė Vida Pociuvienė) teikimą Šiaulių savivaldybės Garbės piliečio vardo suteikimo komisijai. Žmonės apie pretendentą reiškė nuomonę socialiniuose tinkluose, siuntė ir teberašo elektroninius laiškus miesto merui Artūrui Visockui.

Vajonė Strimaitienė – Vytauto Didžiojo universiteto Švietimo akademijos Profesinio tobulinimo instituto ekspertė, Lietuvos socialinių pedagogų asociacijos valdybos, Lietuvos demokratiškumo ugdymo kolegijos tarybos ir NVO konfederacijos vaikams valdybos narė. Moteris ketvirtį amžiaus vadovavo pirmajai Vilniuje pradėjusiai veikti Jono Ivaškevičiaus jaunimo mokyklai, skirtai tradicinėse bendrojo lavinimo mokyklose nepritapusiems, mokymosi motyvacijos stokojantiems moksleiviams: „Pritariu, nes ir jo a.a. tėvelis žymus Lietuvos pedagogas buvo vertas pagarbos.“

Jūratė Sofija Laučiūtė – kalbininkė, žurnalistė, humanitarinių mokslų daktarė:„Nors ne šiauliškė, bet – „už“. Teko bendrauti su šituo originaliu menininku ir tikru Šiaulių miesto patriotu. Pagarba jam.“

„O ne šiauliečiai gali?“ – pasiteiravo žurnalistė, legendinės Atgimimo laikotarpio TV laidos „Veidrodis“ vedėja, Vilniaus miesto bendruomenių asociacijos pirmininkė, Žvėryno bendruomenės vadovė Danutė Jokubėnienė ir pratęsė: „Ne kartą talkino rengiant TV kultūros laidas. Tai jūsų „vaikščiojanti enciklopedija.“

Asociacijos „Šiaulių bendruomenė“ pristatymą Šiaulių Garbės piliečio vardo suteikimo komisijai dėl pretendento Viliaus Purono palaikė 9 organizacijos: asociacija „Visuomeninės iniciatyvos“, Šiaulių miesto Sąjūdžio pirmeivių klubas, agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo, Jotvingių Kryžiaus Riterių Didysis magistras, asociacija „Karpatai“, Šiaulių verslininkių ir vadybininkių draugija, Šiaulių miesto neįgaliųjų draugija, Rėkyvos gyvenvietės bendruomenė ir Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacija.

2020 metais V. Puronui suteiktas Šiauliečių širdžių garbės piliečio vardas. Už šią nominaciją pasirašė beveik 2 000 aktyviosios visuomenės atstovų.

Toks masinis žmonių palaikymas buvo rimta paskata ir Lietuvos Respublikos Prezidentui. Šalies vadovas Gitanas Nausėda šiemet vasario 16-ąją „Už nuopelnus Lietuvos Respublikai“.

Pretendentą pažįstu beveik keturiasdešimt metų. Visokį. Nuostabų ir nelabai. Tačiau nepakartojamas jo nuoširdumas, betarpiškumas, kai „užsidega“ kokia nauja idėja – tiesiog „veža“, todėl griebiuosi jaunatviškos terminologijos bei kreipiuosi į jį mažybiniu vardu.

Unikalųjį Viliuką galima be galo be krašto mylėti už jo aktyvumą, drąsą turėti idėjų ir siekį jomis dalintis, gebėjimą rasti bendraminčių bei įtikinti, kad kartu padarys miestui ar Lietuvai dar vieną naudingą, diskusijas sukeliantį darbą.

Tačiau aktyvūs žmonės turi ir tokio amžinai neramaus asmens nekenčiančiųjų. Dažnokai koks save mylintis biurokratėlis nervinasi, kai jam vis siūloma, ką nors keisti, tobulinti, atnaujinti... Toks gyvenimas. Ramybė kaip pelkėje yra pasyviųjų užuovėja. Pastaroji, ačiū Dievui, Viliukui negresia. Mane žavi Viliaus Purono pomėgis labai operatyviai ir originaliai viešinti savo veiklą. Ir gerai, kuomet yra pranešama apie rezultatus, o ne tuščiai papliurpiama.

Šiandienos įvykiai liudija, kad Šiauliuose daugėja aktyvių piliečių, kurie pataria miesto valdžiai, ką daryti. Po apklausų bei pokalbių su visuomene, pakeisti gatvių pavadinimai. Pasak mero Artūro Visocko, žmonių prašymai dėl paslaugų teikimo vaikų darželiuose branginimo bei vandens kainų gyventojams didinimo išgirsti.

Todėl natūralu tikėtis, kad šviečiančiuose Šiauliuose pagaliau bus pastebėta: tūkstančiai Viliaus Purono gerbėjų tikisi realaus šio žmogaus viso gyvenimo veiklos, garsinančios miestą, įvertinimo suteikiant jam Garbės piliečio nominaciją.

Pradėjau socialinių tinklų komentatorių nuomonėmis apie Viliuką, tai ir baigiu vieno jų teiginiu: „Google tiek nežino, kiek jis apie Šiaulius...“