Oro erdvė – apsaugota

Ernesto KARANAUSKO nuotr.
Danguje – NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse vykdantys naikintuvai.
Šiandien – paskutinė Baltijos šalyse ir Lenkijoje organizuotų NATO Regioninės integruotos oro gynybos sistemos pratybų „Ramšteino palikimas 2022“ („Ramstein Legacy 2022“) diena. Pratybos vyksta ir Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose.

Pristatė NASAMS sistemą

Pratybos „Ramšteino palikimas 2022“ prasidėjo gegužės 31 dieną, šiandien 15 valandą vyks pratybų uždarymas. Pratybos vienu metu vyko Baltijos šalių ir Lenkijos teritorijose bei oro erdvėje. Šios pratybos sujungtos su kitomis NATO pratybomis „Ramšteino lydinys“ ir „Ramšteino sargyba“.

Lietuvoje pratybose dalyvavo apie 330 karių iš Lietuvos, Vengrijos ir JAV.

Pagrindinis pratybų tikslas – stiprinti NATO oro gynybos pajėgų bendradarbiavimą, sąveiką ir integraciją į bendrą NATO oro gynybos valdymo struktūrą.

„Atsižvelgiant į dabartinę saugumo situaciją po Rusijos invazijos į Ukrainą, tokio didelio masto mokymo pratybos dabar NATO yra svarbesnės nei bet kada anksčiau. Mes pasinaudosime galimybe padidinti kelių sričių sąveiką ir vienetų pasirengimą. „Ramšteino palikimas“ stiprina mūsų gebėjimą ginti Aljanso teritoriją ir yra aiškus NATO įsipareigojimas užtikrinti regioninį saugumą ir stabilumą“, – pratybų tikslus pranešime spaudai apibendrino generolas Jeff Harrigian, Ramšteine dislokuoto Sąjungininkų Oro pajėgų štabo (Allied Air Command) vadas.

Pirmadienį ir antradienį Karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose organizuotos tarptautinių pratybų „Ramšteino palikimas 2022“ svečių ir žurnalistų dienos. Jų metu pristatytos vidutinio ir trumpo nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS ir RBS-70, skrydžius demonstravo šiuo metu NATO oro policijos misiją vykdantys Čekijos ir Ispanijos naikintuvai.

Pratybose taip pat dalyvavo Karinių oro pajėgų transporto lėktuvas C-27J „Spartan“, sraigtasparniai AS365N3+ „Dauphin“ ir Mi-8T, bepiločiai orlaiviai „Scan-Eagle“, amerikiečių trumpo nuotolio mobili oro gynybos sistema „Avenger“.

Radviliškyje dislokuotas Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalionas į pratybas įsijungė su vidutinio ir trumpo nuotolio oro gynybos sistemomis, apžvalgos radarais „Giraffe Mk-IV“.

„NASAMS sistemą pradėjome naudoti nuo 2020 metų. Čia matome vieną iš visos sistemos komponentų – launčerį“, – rodo Oro gynybos bataliono 5 baterijos vado pavaduotojas vyr. leitenantas Arnas Naudžiūnas.

NASAMS, vardija A. Naudžiūnas, susideda iš ugnies valdymo centrų, radarų, elektraoptinių sensorių, paleidiklių, vadinamų launčeriais.

„Valdymas vyksta per launčerio kontrolės terminalą, launčerį valdo skyriaus vadas, – paaiškina A. Naudžiūnas. – Apsaugome mums paskirtą objektą – vykdome objekto gynybą.“

Kariai pademonstruoja, kaip veikia sistema: žinoma, raketos neiššauna, bet atsiveria kanistrai. Jie gali atsidarinėti ir po vieną, ir visi šeši vienu kartu. Realiame mūšyje raketos jau būtų nuskriejusios į taikinį.

Lietuvos kariuomenei vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS oficialiai perduota 2020 metų rudenį. Sistema į Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta tų pačių metų vasarą.

NASAMS – plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia – trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3).

NASAMS Lietuva pirko pagal Krašto apsaugos ministerijos ir Norvegijos kompanijos „Kongsberg“ 2017 metų spalio 26 dieną pasirašytą sutartį, kurios vertė – 110 milijonų eurų. Norvegų NASAMS – naujausia ir moderniausia vidutinio nuotolio oro gynybos sistema, kokią turi Lietuvos kariuomenė.

Taikiniai sunaikinti

Ant vieno iš žole ir krūmais apaugusių angarų tinklu užmaskuota RBS-70 – švediška trumpojo nuotolio oro gynybos sistema.

Oro gynybos bataliono kariai gauna pranešimą apie oro pavojų.

„Mūšiui pasiruošt!“. „Seku taikinį!“. „Vienas Mi-8!“. „Paf!“. „Taikinys sunaikintas!“. Vienas po kito naikinami ir kiti orlaiviai, tapę RBS-70 sistemos taikiniu.

„Radarai orientuoja taikinius, jie yra mūsų akys. Radarai davė ugnies uždavinį į baterijos lygmenį, baterijos vadas skirsto padaliniams, kuris skyrius naikins oro taikinį. Taikiniai buvo sunaikinti, žinoma, tai buvo imituotas šūvis, tačiau, kaip matėte, kariai susitvarkė puikiai“, – sako Oro gynybos bataliono štabo viešųjų ryšių specialistas grandinis Aivaras Dankis.

Pagrindinis pratybų „Ramšteino palikimas“ siekis, pasak A. Dankio, mobilumas ir visų padalinių gebėjimas dirbti kartu.

„Dalyvauja ne tik lietuviai oro gynybininkai, bet ir užsieniečiai, prisideda ir oro policijos misiją atliekantys kariai. Tikriausiai sąveika būtų pagrindinis kirtis, kuris čia ir šlifuojamas“, – sako karys.

Patruliuoja ore

Į pratybas įsijungė ir šiuo metu Baltijos oro šalių erdvę saugantys Ispanijos ir Čekijos naikintuvai.

NATO oro policijos misiją Baltijos šalyse Ispanijos bei Čekijos kariai perėmė balandį. Ispanijos kariai patruliuoja su aštuoniais naikintuvais F-18 „Hornet“, misiją sustiprina penki Čekijos naikintuvai „Saab JAS 39 Gripen“.

Treniruotės – lakūnų kasdienybė. Aviacijos bazėje pasigirdus pavojaus signalui, pilotai akimirksniu reaguoja ir skuba prie naikintuvų. Naikintuvai netrukus parengiami skrydžiui ir kyla vykdyti užduoties.

Krašto apsaugos ministerija informavo, kad praėjusią savaitę NATO oro policijos funkcijas vykdantys naikintuvai du kartus kilo atpažinti ir lydėti tarptautinėje oro erdvėje virš Baltijos jūros skridusių Rusijos Federacijos (RF) karinių orlaivių.

Ispanijos karinių oro pajėgų kariai NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvauja jau devintą kartą, Čekija regiono oro erdvę saugo ketvirtą kartą.

Antradienį Aviacijos bazę žemu praskridimu aplankė ir Turkijos oro pajėgų AWACS orlaiviai su išskirtiniais radarų kupolais, sumontuotais ant fiuzeliažo.