Nedarbo grėsmė vis didėja

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nedarbas Šiaulių apskrityje auga. Didžiausias – Akmenės rajone.
Šalyje per penkias karantino savaites nedarbas nuolat augo, per tą laiką bedarbių padaugėjo 30 tūkstančių. Dabar neturi darbo daugiau nei 190 tūkstančių asmenų arba 11,1 procento darbingo amžiaus gyventojų, o laisvų darbo vietų mažėja.
Kokia darbo rinkos situacija ir tendencijos yra Šiauliuose ir Šiaulių apskrityje? Į „Šiaulių krašto“ klausimus atsako Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento vadovas Raimondas ŠUKYS.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Raimondas Šukys, Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento vadovas, pastebi, jog penktą karantino savaitę darbo pasiūlymų žymiai sumažėjo, o darbas daugiausia siūlytas pagalbiniams darbininkams, valytojams, statybininkams ir kelininkams.

– Koks nedarbo lygis šiuo metu Šiaulių apskrityje bei Šiaulių mieste?

Balandžio 20 dienos duomenimis registruotas nedarbas Šiaulių apskrityje siekia – 12,6 procento.

Aukščiausias nedarbo rodiklis šiuo metu fiksuojamas Akmenės rajone – 15 proc., Kelmės rajone – 14,8 proc., Joniškio rajone – 13,6 proc., Radviliškio rajone – 13 proc. Pakruojo rajone – 10,5 proc. Nedarbo lygis Šiaulių rajono savivaldybėje siekia 12,2 proc, o Šiaulių mieste – 8,6 proc.

Šiaulių mieste yra didžiausias nedarbo lygis per pastaruosius septynerius metus (9,4 proc. buvo 2013 m. kovą), tačiau ir toliau išlieka mažiausias lyginant su kitais didžiaisiais Lietuvos miestais (Kaune – 11,7 proc., Panevėžyje – 10,7 proc., Klaipėdoje – 10,2 proc., Vilniuje –9,8 proc.).

– Kiek bedarbių per dieną registruojasi Šiauliuose?

– Per dieną Šiaulių miesto 1-asis klientų aptarnavimo skyrius sulaukia vidutiniškai po 200 klientų dėl naujos registracijos bei dėl išmokų savarankiškai dirbantiems. Iki Vyriausybei paskelbiant karantiną bei ekstremalią padėtį, Šiaulių miesto 1-asis klientų aptarnavimo skyrius sulaukdavo vidutiniškai 60 klientų kreipimosi.

– Ar daugėja grupinių atleidimų?

– Apskrityje kol kas dvi įmonės yra pranešusios apie grupinius atleidimus. UAB „Bigso“ nuo balandžio 24 d. iki birželio 25 d. atleidžia 45 darbuotojus iš 450 darbuotojų ir UAB „Interscalit“ nuo balandžio 9 d. iki liepos 9 dienos atleidžia 49 darbuotojus iš 253 darbuotojų.

– Kiek yra sulaukta paramos prašymų dėl prastovų ir dėl išmokų, skiriamų savarankiškai dirbantiems?

– Balandžio 20 d. duomenimis Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamente užregistruoti 1244 darbdavių prašymai dėl 6604 darbuotojų, kurie yra prastovose (departamentas be Šiaulių apskrities savivaldybių, aptarnauja dar Kėdainius, Raseinius, Telšius, Mažeikius). Iš jų Šiaulių apskrityje dėl subsidijų darbo užmokesčiui gauti prastovų laikotarpiu užregistruoti 782 darbdavių dokumentai dėl 4117 asmenų, kurie yra prastovose.

Šiaulių apskrityje aktyviausi yra Šiaulių darbdaviai, kurie šiuo metu yra užregistravę 492 prašymus dėl 2764 darbuotojų. Pagal aktyvumą antri yra Radviliškio rajono darbdaviai – 96 prašymai, toliau Kelmės rajono – 58, Joniškio rajono – 56, Akmenės rajono – 55, Pakruojo rajono – 25 prašymai dėl subsidijų prastovų laikotarpiu.

Balandžio 20 d. duomenimis Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamente gautas 7161 prašymas skirti išmoką dirbantiems savarankiškai. Iš jų Šiaulių apskrityje – 3803 (iš jų 3433 arba 90 proc. paskirtas teigiamas atsakymas). Daugiausia prašymų sulaukta Šiaulių miesto 1-jame skyriuje – 2530, Radviliškio – 368, Kelmės – 361, Joniškio – 225, Akmenės – 161, Pakruojo – 161.

– Kokios laisvos darbo vietos šiuo metu registruojamos?

– Penktą karantino savaitę (balandžio 13 d.– balandžio19 d.) darbdaviai Šiaulių apskrityje užregistravo 149 laisvas darbo vietas, tai – 57 (arba 27,7 proc.) mažiau nei ketvirtąją karantino savaitę. Iš viso karantino laikotarpiu darbdaviai Šiaulių apskrityje registravo beveik 1 tūkstantį laisvų darbo vietų (įprastai šiuo laikotarpiu būdavo registruojama apie 1700 laisvų darbo vietų).

Daugiausia laisvų darbo vietų buvo registruota trečią karantino savaitę, vėliau darbo pasiūlymų ženkliai mažėjo. Daugiausia darbo pasiūlymų pateikiama kvalifikuotiems darbuotojams bei darbininkiškų profesijų atstovams.

Praėjusią savaitę daugiausia laisvų darbo vietų registruota pagalbiniams darbininkams, valytojams, statybininkams, kelininkams. Pagalbinių darbininkų ieškojo seniūnijos pavasario švaros darbams atlikti – šiukšlėms ir lapams rinkti, smulkiems želdiniams tvarkyti. Valytojų ieškota prekybinių patalpų valymui, gamybinių, buitinių ir administracinių patalpų tvarkymui, paviršių dezinfekavimui, darbui mobiliose brigadose. Taip pat reikalingi kelininkai, nes esant palankioms oro sąlygoms prasidėjo pavasariniai miestų tvarkymo ir gatvių remonto darbai.

Iš specialistų daugiausia darbo pasiūlymų buvo logistikos vadybininkams – jų ieškoma aktyviai vežėjų bei klientų paieškai, krovinių judėjimo organizavimui, pasiūlymų bei kitų dokumentų ruošimui. Darbo pasiūlymų mažėjo iš įmonių, vykdančių administracinę ir aptarnavimo veiklą, profesinę, mokslinę ir techninę veiklą bei nekilnojamojo turto operacijas.

– Kokias priemones darbdaviams ir dirbantiems savarankiškai teikia Vyriausybė karantino laikotarpiu?

– Užimtumo tarnyba nuo balandžio 5 dienos prisijungė prie Vyriausybės numatytų veiksmų mažinant viruso ir karantino įtaką verslui, gyventojams. Užimtumo tarnyba dirba su dviem paramos skyrimo kryptimis, t. y. parama įmonėms, kurios išleidžia savo darbuotojus į prastovas ir negali vykdydami verslo sumokėti darbo užmokesčio ir parama dirbantiems savarankiškai.

Užimtumo tarnybos Šiaulių klientų aptarnavimo departamento diagrama

Komentarai

Emilija     Pen, 2020-04-24 / 11:34
Vištai grėsmė žąsiuką išperėti. Viščiukui grėsmė „motiną“ žąsį turėti. Žmonės irgi skirtingi: vieniems reikia mėšlyno, kitiems vandenyno
klausimas štai kur    Pen, 2020-04-24 / 12:33
iš kur atsirado tiek bedarbiu, įmonės bankrutavo ar dirbtinai žmonės buvo atleisti, kad jiems nieko nereikėtų mokėti? o po karantino vėl visus priims ir viskas bus čiki. O gal gryžę emigrantai susiregistravo darbo biržoje ir taip iškreipė statistiką?
as    Pen, 2020-04-24 / 13:39
supuvusio kapitalizmo pasekmes..prie ruso visiems uzteko vietos po saule,darbu visokiu buvo ,viska stateme ,kureme, o dabar tik pertvarkos, tai yra griovimai ir prichvatizacija.
Geras oras    Pen, 2020-04-24 / 15:34

In reply to by as

O, "prie rusa" - girdėta giesmelė. Tik greičiau varykit pas savo rusą, ten jau laukia orkestras prie sienos. Tokių beraščių pilna, galėsit šlovinti carą. :))
Kirvis    Pen, 2020-04-24 / 17:36
O savivaldybė kompensuos nuostolius lauko vasaros kavinėms dėl vilkinamo bulvaro remonto?
IR VĖL TAS PATS    Sek, 2020-04-26 / 06:54
Tai va dabar reikia didinti elektros kaina 1cnt.,benzinas per pigus,tai nuo kitos savaitės 10cnt. kils kaina,atomobilių taršos mokestis bus visiems naujiems automobiliams,nes pasibaigus krizei įmonės ir žmonės ims juos labai pirkti,į kavine ir kirpykla pas dantista vien už įėjima bus imamas nuo 7€-10€ eurų vienkartinis mokestis nes reikės pirkti apsaugos priemones,iki rudens 75% procentais brangs žemės ūkio produktai,nes laukuose sausra ir neįrengta vietinė laistymo sistema,dar didės akcizas alkoholiui ir cigaretėms,nes surenkama mokesčiams daug pinigų tiek pat kiek ir iš naftos.Vienu žodžiu viskas brangs,nes reikia atstatyti ekonomikos nuosmukį,o atlyginimai tikrai kils.Viskas paremta gyvenimo motyvais!Juoktis ar v...ti spreskite jūs.
Svečias    Sek, 2020-04-26 / 09:45
Tas pats ir pas rusus pažiurėk rusiškus kanalus ir praeis noras laukti ruso

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.