R. Karbauskis siūlo nuleisti dar vieną slenkstį į valdžią

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis siūlo nuleisti ir patekimo į savivaldą slenkstį – kandidatų sąrašui - nuo 4 proc. iki 3 proc., o partijų jungtiniam arba jam prilygintam sąrašui nuo 6 iki 5 proc.

Tokias Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymo pataisas įregistravęs R. Karbauskis  sako, kad projekto tikslas užtikrinti didesnę politinę įvairovę savivaldos tarybose.

„Dabartinis teisinis reguliavimas apsunkina mažesnių, tačiau rinkėjų palaikymą turinčių, partijų patekimą į savivaldybių tarybas ir mažina partijų konkurenciją tarpusavyje bei politinių pažiūrų atstovavimo įvairovę savivaldybės tarybose“,- sako R. Karbauskis.

R. Karbauskis taip pat siūlo numatyti, kad pasibaigus politinės kampanijos laikotarpiui, Vyriausioji rinkimų komisija grąžina rinkimų užstatus juos sumokėjusioms partijoms, rinkimų komitetams ar išsikėlusiems kandidatams į savivaldybės tarybos narius – merus, jeigu kandidatas į savivaldybės tarybos narius – merus ar kandidatų sąrašas per savivaldybės tarybos rinkimus surinko ne mažiau kaip 2 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Šiuo metu įstatyme tokia galimybė yra numatyta surinkus ne mažiau kaip 3 procentus rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų

Pagal R. Karbauskio siūlomą projektą, kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų tik tuo atveju, jeigu už kandidatų sąrašą balsavo ne mažiau kaip 3 procentai, o už partijų jungtinį arba jam prilygintą, kandidatų sąrašą – ne mažiau kaip 5 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Šiuo metu kandidatų sąrašas gali gauti savivaldybės tarybos narių mandatų tik tuo atveju, jeigu už kandidatų sąrašą balsavo ne mažiau kaip 4 procentai, o už partijų jungtinį arba jam prilygintą  kandidatų sąrašą – ne mažiau kaip 6 procentai rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

Jau skelbta, kad Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas R. Karbauskis tikisi, kad Seimas pritars siūlymui iki 3 proc. sumažinti ribą, pagal kurią politinių partijų kandidatų sąrašas galėtų gauti mandatus parlamente. Jo nuomone, Seimas taip pat tikriausiai įteisins, kad jungtinis kandidatų sąrašas galėtų dalyvauti skirstant mandatus tada, jeigu už jį balsavo ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų.

„Šnekant apie rinkimų barjero pasikeitimą, pirmą sykį istorijoje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga priima sprendimą, kuris jai nėra aktualus visiškai, bet būtent dėl demokratijos. Jeigu mes šiandien nepadarysime to, atitinkamai tikėtis, kad tai kas nors kitas padarys, beveik nėra jokių šansų“, – antradienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Seimo narys Naglis Puteikis, o vėliau ir R. Karbauskis įregistravo pasiūlymą dėl Seimo rinkimų barjero sumažinimo iki 3 ir 5 proc.

Seimo rinkimų įstatyme įteisinti  4 ir 6 procentų kartelę siūlė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys  Simonas Gentvilas. Pagal jo parengtą projektą, politinių partijų kandidatai patektų į Seimą, jei partija rinkimuose perkoptų 4 proc. ribą, o jungtinių kandidatų sąrašas – pasiekęs 6 proc. ribą.

Šių įstatymo pataisų svarstymas Seimo plenariniame posėdyje planuojamas ketvirtadienį.