Laisvės gynėjų diena Šiauliuose bus kitokia

Nuotr. iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus fondų
1991 metų sausio įvykiai Šiauliuose.

Sausio 13 dieną, trečiadienį, Lietuvoje bus minimas Laisvės gynėjų dienos 30-metis. Dėl karantino įprastų šventinių susibūrimų šiais metais visoje šalyje atsisakyta ir gyventojai raginami likti namuose.

„Laisvės skambutis“, „Neužmirštuolė“, „Autentiški liudijimai“, „Atmintis gyva, nes liudija“, pagarbos simbolinis bėgimas – tik dalis visuotinų iniciatyvų, prie kurių kviečiami jungtis gyventojai.

Akcija „Laisvės skambutis“ ragina paskambinti sausio 13-osios įvykiuose dalyvavusiems žmonėms, padėkoti už ryžtą ir drąsą, o skambučio nuotrauka ar vaizdo įrašu pasidalyti socialiniuose tinkluose.

„Autentiškų liudijimų“ pasakojimai perkeliami į internetą, o akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ dalyviai kviečiami atminties žvakutes languose uždegti ne tik darbovietėse, bet ir savo namuose.

Sporto bendruomenė kviečia jungtis prie visame pasaulyje vykstančio simbolinio bėgimo.

Šiauliečiai kviečiami atsigręžti į Sausio 13-osios įvykius ir peržiūrėti autentiškus šiauliečių darytus vaizdo įrašus internete: https://bit.ly/2MA2VBq. Miestiečiai raginami atverti archyvus ir viešai dalytis pačių darytais vaizdo įrašais, nuotraukomis.

Be virtualių iniciatyvų, sausio 11–17 dienomis planuojama skvere prie Šiaulių miesto savivaldybės įrengti Šiaulių miesto 1991 metų sausio 13-osios istorinę atmintį atspindinčių vaizdų kompoziciją.

Joje bus eksponuojamos Šiaulių „Aušros“ muziejuje saugomos fotografijos.

Skvere meninę kompoziciją papildys atminimo laužai – taip tradiciškai pagerbiamas žuvusiųjų atminimas. Garbės sargyboje prie laužų budės Lietuvos šaulių sąjungos Gen. Povilo Plechavičiaus šaulių 6-osios rinktinės jaunieji šauliai, Lietuvos skautijos Šiaulių skautų tunto nariai.

Į trisdešimtmečio minėjimą įsijungs ir bibliotekos. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka parengė virtualų uždavinyną „Istorijos seklys: Sausio 13-osios reliktai“.

Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka organizuos interaktyvią viktoriną vaikams „Nepriklausomos Lietuvos keliu“, interaktyvią „Kahoot“ viktoriną „Mes už laisvę“, virtualų renginį „Prieš tris dešimtmečius. Sausio įvykiai“. Bibliotekos darbuotojai parengė ir virtualių parodų: „Tas saldus žodis – laisvė“, „Laisvės šviesą saugokim širdimi...“

Nuo sausio 13 dienos virtualią paroda „Transliacija (ne)nutraukiama!“ eksponuos Šiaulių „Aušros“ muziejus.