Komisijos verdiktas: Šiaulių miesto garbės piliečio vardas atitenka Mindaugui Biliui

Giedriaus BARANAUSKO (redakcijos archyvo) nuotr.
Mindaugas Bilius yra mero Artūro Visocko bičiulis, buvęs jo politinis bendražygis. Ar A. Visockas, vadovaudamasis Politikų etikos kodeksu, nusišalino nuo balsavimo dėl šios kandidatūros? Meras į šį klausimą neatsakė, motyvuodamas tuo, kad balsavimas buvo slaptas.
Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisija ketvirtadienį nusprendė siūlyti
Šiaulių miesto tarybai suteikti miesto garbės piliečio vardą Mindaugui Biliui. Jis išrinktas iš trijų kandidatūrų, nes antrajame rinkimo ture gavo daugiausiai komisijos balsų. Be jo, šiam
aukščiausiam miesto įvertinimui buvo teikiama politinės kalinės ir rezistentės, žmogaus teisių gynėjos, Helsinkio susitarimų rėmimo grupės signatarės Onos Lukauskaitės-Poškienės (po mirties), regbio bei žolės riedulio pradininko, gydytojo ir knygų autoriaus Felikso Paškevičiaus kandidatūros.

Šiaulių miesto taryba dėl garbės piliečio vardo suteikimo M. Biliui sprendimą priims rugsėjo 2 dieną. Jei Taryba šiai kandidatūrai pritars, M. Bilius bus 44 Šiaulių miesto garbės pilietis. 39 metų kandidatas nebus jauniausiais miesto garbės pilietis. 2011 metais Šiaulių miesto garbės piliete išrinkta Viktorija Čmilytė-Nielsen yra metais jaunesnė, o kai buvo įteiktos apdovanojimo regalijos, jai tebuvo 28 metai. Jei Taryba M. Biliaus kandidatūrą patvirtins, iškilminga garbės piliečio inauguracijos ceremonija Šiaulių katedroje vyks rugsėjo 10 dieną miesto gimtadienio renginio „Šiaulių dienos 2021“ metu.

Šiaulių miesto garbės piliečio vardo suteikimo komisiją sudaro 15 narių iš įvairių miesto institucijų ir visuomeninių organizacijų. Į posėdį susirinko 12.

Mindaugo Biliaus kandidatūrą pateikė Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras, rekomendavo kelios sporto organizacijos. Paralimpiniame sporte aktyviai dalyvavęs M. Bilius yra Europos, pasaulio bei paralimpinis rutulio stūmimo čempionas bei paralimpinis  disko metimo vicečempionas. Nuo 2017 metų antrą kadenciją išrinktas Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentu.

Kandidatas gimęs 1982 metais Šiauliuose, čia baigęs mokslus, aktyviai sportavęs. 8 metus gyveno JAV, po sunkios avarijos grįžo į Šiaulius. Įkūrė Šiaulių neįgaliųjų sporto klubą „Šiaulietis“. 2016–2017 metais mero Artūro Visocko buvo priimtas dirbti Savivaldybės Tarybos sekretoriumi. Pareigas paliko, nes išvyko dirbti į Vilnių – tapo Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentu.

Komisijai pirmininkavusio mero A. Visocko nuomone, M. Biliaus išrinkimas garbės piliečiu gražiai sutampa su tuo, kad Šiaulių sportui šįmet sukanka 100 metų. Neįgaliųjų sportininkų delegacija važiuoja į Tokijo paralimpines žaidynes, tarp jų – ir šiaulietis Andrius Skuja.

Anot mero, savo pergales M. Bilius išnaudojo paralimpinio sporto situacijai Lietuvoje gerinti. „Šiauliai yra neįgaliųjų sporto centras. Pagrindinė mintis yra humanizmas – pamatyti kitokios galios žmogų, jį nesumenkinant. Pagrindinis žodis prie M. Biliaus pavardės būtų humanizmas“, – aiškino meras.

M. Bilius jau kelerius metus gyvena Vilniuje, yra sukūręs šeimą su žurnaliste Daiva Žeimyte. Meras tvirtino, kad kandidato dvasinis kontaktas su Šiauliais yra visada.

M. Bilius yra mero bičiulis, buvęs jo politinis bendražygis. Ar A. Visockas, vadovaudamasis Politikų etikos kodeksu, nusišalino nuo balsavimo dėl šios kandidatūros?

Meras į šį klausimą neatsakė, motyvuodamas tuo, kad balsavimas buvo slaptas.