Kol valdžia riejasi, vaikai treniruojami nelegaliai

Kol valdžia riejasi, vaikai treniruojami nelegaliai

Kol valdžia riejasi, vaikai treniruojami nelegaliai

Jau daugiau nei metai tęsiasi teismą pasiekęs konfliktas tarp Šiaulių miesto ir rajono tarybų – nesutariama, leisti ar neleisti rajono vaikams lankyti miesto sporto mokyklas. Tokios situacijos neapsikentęs sporto treneris kreipėsi į „Šiaulių kraštą“ ir pripažino rajono vaikus treniruojantis nelegaliai ir veltui.

Justina DIKŠAITĖ

justina@skrastas.lt

Pažeidžiamos žmogaus teisės

Sporto trenerio vardas ir pavardė redakcijai žinomi, tačiau neįvardysime jo prašymu. „Turiu išsaugoti darbą, bet su tokiomis nesąmonėmis irgi negaliu taikstytis“, – sakė treneris.

Jis yra įsitikinęs, kad dėl užsitęsusio valdžios nesusikalbėjimo vaikai nukentėjo.

„Mums, sporto treneriams, pasakyta nerašyti į sąrašus, netreniruoti ir nevežti į varžybas vaikų iš rajonų, kokie gabūs jie bebūtų. Tai – Šiaulių savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Gintaro Jasiūno įsakymas. Toks paliepimas pažeidžia žmogaus teises ir verčia nusikalsti“, – mano treneris.

Treneris primena, kad tikrai ne visuose apskrities rajonuose esama baseinų, buriavimo bazių ir įvairiausių sporto šakų būrelių. Sportuoti norintis vaikas tai randa tik Šiaulių mieste.

„Supraskite, užkertamas kelias gabiems ir talentingiems vaikams siekti sportinių aukštumų. Taip negali būti, – sakė treneris. – Esu įsitikinęs, kad vienas iš tėvų kreipsis net į Strasbūro teismą. Gal tada ledai pajudės?“

Treneris pasakojo, kad Šiaulių rajone gyvenantys auklėtinių tėvai fiktyviai deklaruoja gyvenamąją vietą mieste, kad jų atžalos galėtų lankyti norimą sporto mokyklą.

„Nelegaliai treniruoju keletą vaikų iš rajono. Iš jų pinigų negaunu ir į varžybas jų nevežu, bet perduodu patirtį, tikėdamasis, kad savivaldybių karas baigsis rajono vaikų naudai“, – vylėsi treneris.

Mokinio krepšelis jau mieste

Šiaulių rajono savivaldybės meras Algimantas Gaubas aiškino, jog miesto valdžia iš rajono reikalauja pinigų už vaikų ugdymą.

„Iš rajono apie 1300 vaikų lanko Šiaulių bendrojo lavinimo mokyklas. Taigi tų vaikų mokinio krepšeliai atitenka miesto savivaldybei, – sakė meras. – Kadangi tie patys vaikai po pamokų renkasi į būrelius ir sporto mokyklas, antrąkart už tai nei jie, nei rajono savivaldybė mokėti neturi, nes neformalusis ugdymas yra įskaičiuojamas į bendrą mokinio krepšelį“.

Meras piktinosi, kad Kuršėnuose gyvenantis, bet Šiaulių Vijolių vidurinę mokyklą lankantis vaikas negali lankyti miesto sporto mokyklos, nes gyvena Šiaulių rajone. „Nesąmonė“, – sakė A. Gaubas.

Meras griebs trenerius

Šiaulių miesto savivaldybės Kūno kultūros ir sporto skyriaus vedėjas G. Jasiūnas ginasi galiojančiu miesto Tarybos sprendimu, kuriuo rajono vaikams draudžiama lankyti miesto neformaliojo ugdymo įstaigas, tarp jų ir sporto mokyklas.

„Vaikai iš rajono gali lankyti tik savo rajono neformaliojo ugdymo įstaigas, nebent jų tėvai gyvenamąja vieta deklaruotų Šiaulių miestą“, – teigė G. Jasiūnas.

Paklaustas, ką daryti treneriams, kurie mato gabius rajono vaikus ir juos treniruoja, nes sportiniams gabumams ugdyti svarbi kiekviena diena ir treniruotė, vedėjas buvo konkretus: „Šiuo metu miesto taryba su rajono taryba sutarčių nėra sudariusi ir treneriai nelegaliai vaikų treniruoti negali. Tai – nusižengimas“.

G. Jasiūnui antrino ir miesto meras Justinas Sartauskas.

„Įsivaizduokite, Šiauliuose yra 12000 vaikų, tačiau į Šiaulių neformaliojo ugdymo įstaigas telpa tik 7000, – skaičiavo meras. – O mes esame įsisteigę tik dėl miesto vaikų“.

J. Sartauskas sakė, kad rajonas vilkina derybas.

Išgirdęs apie nelegaliai ugdomus rajono vaikus, J. Sartauskas pasipiktino: „Šito negali būti. Būtinai išsiaiškinsiu, kas tas treneris“.

Jono TAMULIO nuotr.

„TALPA": Šiaulių miesto meras Justinas Sartauskas skaičiavo, kad Šiaulių neformaliojo ugdymo įstaigose telpa tik 7000 vaikų ir rajono vaikams vietos ten nėra.

POZICIJA: Šiaulių rajono meras Algimantas Gaubas tvirtina, kad rajono savivaldybė mokėtų tik už gabius ir Šiaulių miesto bendrojo lavinimo mokyklas nelankančius rajono vaikus.

 

VYRIAUSYBĖS ATSTOVO KOMENTARAS

Miesto valdžia bylą pralaimėjo, bet nepasimokė

Jonas NOVOGRECKIS, Vyriausybės atstovas Šiaulių apskrityje:

– Dar pernai vasarą į mane kreipėsi Šiaulių rajono savivaldybės meras A. Gaubas, prašydamas išanalizuoti, ar Šiaulių miesto savivaldybės tarybos sprendimas nediskriminuoja rajono gyventojų.

Vyriausybės nutarime dėl užmokesčio už papildomą vaiko ugdymą yra sakoma, kad užmokestis yra nustatomas, atsižvelgiant į vaiko gabumus ir socialinę padėtį. Tačiau tokio kriterijaus kaip gyvenamoji vieta – nėra. Todėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybą padaviau į Šiaulių apygardos administracinį teismą.

Taryba bylą pralaimėjo ir teismo sprendimą apskundė Vyriausiajam administraciniam teismui, kurio sprendimas paaiškės spalio 28 dieną ir bus jau nebeskundžiamas.

Žinodama, kad gali pralaimėti ir šią bylą, Šiaulių miesto savivaldybė skubiai priėmė neformaliojo ugdymo krepšelio apskaičiavimo metodiką, kurią šių metų birželio 28 dieną patvirtino Administracijos direktorius Vladas Damulevičius. Tačiau administracijos direktorius neturi teisės pats priimti ir tvirtinti metodikos. Tai – Vyriausybės kompetencija.

Tokia metodika turi būti bendra visai Lietuvai, o ne kuriai nors savivaldybei.

Dėl jos kreipiausi į švietimo ir mokslo ministrą, kuris patvirtino, kad tokios kompetencijos administracijos direktoriui nesuteikia jokie Lietuvos teisės aktai.

Manau, kad abi tarybos turi susirinkti ir tartis. Aš nesu nė vienų pusėje, tik siekiu, kad visi Šiaulių apskrityje priimami nutarimai būtų teisingi ir teisėti.