Kas pretenduoja tapti „galvomis“: Šiauliuose – intriga, Šiaulių rajone – neišvengiami pokyčiai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Tie patys ar nauji sės į valdžios kėdes? Spręsime 2023 metų kovo 5 dieną, tądien vyks merų ir savivaldybių tarybų rinkimai.
Šiaulių miesto ir rajono politikos arenoje ryškėja potencialūs kandidatai į merus. Dabartiniam Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui iššūkį ketina mesti ne tik politiniai oponentai, bet ir buvęs jo komandos narys. Šiaulių rajono meras Antanas Bezaras yra apsisprendęs nekandidatuoti merų rinkimuose.

Seimas jau paskelbė, kad merų ir savivaldybių tarybų rinkimai vyks 2023 metų kovo 5 dieną.

Partijų skyriai kelia savo lyderius

Šiauliuose į merus pretenduoja žinomi politikai ir politikos debiutantai. Ne tik vyrai, bet ir moterys. Mieste veikiančių didžiųjų parlamentinių partijų skyriai kandidatais į merus kelia skyrių pirmininkus.

Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų Šiaulių skyrius kandidatu į merus iškėlė savo pirmininką Martyną Šiurkų, miesto Tarybos narį, socialinės apsaugos ir darbo viceministrą.

Slaptu balsavimu jis išrinktas iš dviejų pasiūlytų pretendentų, su M. Šiurkumi varžėsi Vladas Artūras Balsys. Skyriaus sprendimą dar tvirtins partijos taryba spalio 1 dieną. M. Šiurkus pirmą kartą dalyvaus tiesioginiuose mero rinkimuose.

„Šiaulių kraštui“ jis teigė, jog iššūkis yra didelis. Po šių rinkimų mero funkcijos keisis, jis taps Savivaldybės administracijos vadovu, turės prisiimti tiesioginę atsakomybę už jos darbą, formuos vicemerų komandą, nebebus miesto Tarybos narys, tik pirmininkaus Tarybos posėdžiuose.

„Labai svarbu, kokia bus mero komanda ir labai svarbu bus rasti sutarimą su Taryba, – pabrėžė politikas. – Per dvi pastarąsias kadencijas buvo sulaukta daug europinės paramos, miestas sutvarkytas. Bet ar nebuvo galima lėšas investuoti ne tik į trinkeles, bet ir į žmones. Manau, miestui reikia daugiau judesio ne tik per „Šiaulių dienas.“

Lietuvos socialdemokratų partijos konferencija šį šeštadienį oficialiai skelbs savo kandidatus į merus. Šiaulių socialdemokratai miesto mere mato politikos debiutantę, skyriaus pirmininkę Romą Janušonienę. Ji – verslo administravimo specialistė, UAB ,,Mano būstas“ daugiabučių namų administravimo departamento Šiaulių regiono vadovė.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šiaulių miesto skyrius kandidatu į merus yra iškėlęs savo naująjį skyriaus pirmininką Valerijų Simulik, Šiaulių regiono tarybos administracijos vadovą. V. Simulik trečią kartą bandys pelnyti rinkėjų pasitikėjimą tiesioginiuose mero rinkimuose.

Trečią kartą mero rinkimuose dalyvaus ir Darbo partijos Šiaulių skyriaus iškelta Danguolė Martinkienė, skyriaus pirmininkė, ilgametė miesto Tarybos narė, ji yra ėjusi ir miesto vicemerės pareigas.

D. Martinkienė „Šiaulių kraštui“ teigė, jog Savivaldybėje pokyčiai yra būtini.

„Aišku, lengviausia merui dirbti, kai turi daugumą, bet ar geriausia? Kai vyriauja tik viena nuomonė, ar ji ir yra geriausia? Šios kadencijos Taryboje niekas nieko nebederina, neliko jokio tarimosi, tiesiog nesi girdimas“, – pasidalijo politikė.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Šiaulių skyrius kandidate į merus iškėlė švietimo ekspertę, Menų mokyklos direktoriaus pavaduotoją Astą Lesauskienę. Ji politikos debiutantė, bet turi ilgametės patirties Savivaldybės administracijoje. Darbą Savivaldybėje paliko, kai šią kadenciją buvo panaikinta jos, kaip departamento vadovės, pareigybė.

Regionų partija į Šiaulių merus kelia Andrių Šedžių, verslininką ir politiką, buvusį Seimo narį, buvusį miesto Tarybos narį. A. Šedžius yra Regionų partijos pirmininko pavaduotojas ir vadovauja partijos miesto skyriui.

Liberalai dar nėra apsisprendę, ką kelti į Šiaulių miesto merus. Laisvės partijos miesto skyriaus lyderis Aurimas Lankas, miesto Tarybos narys, „Šiaulių krašto“ klausiamas, ar pats svarsto kandidatuoti, atsakė: „Šiuos rinkimus dar praleisiu.“

Buvusiam vadui meta pirštinę

Įsigaliojus Politinių organizacijų įstatymui atsiranda naujovė – politiniai komitetai, jie keičia anksčiau buvusius visuomeninius rinkimų komitetus. Politiniams komitetams griežtinamos steigimo ir veiklos sąlygos. Jie turi įsisteigti ne vėliau kaip 85 dienos iki savivaldybių ir merų rinkimų, iki gruodžio 10 dienos.

Šiauliuose ryškėja kontūrai dviejų politinių komitetų, kurie kels ir savo kandidatus į merus.

Vieną politinį komitetą buria miesto Tarybos narys Zakiras Medžidovas, kitą – dabartinis Šiaulių meras Artūras Visockas. Abu jie „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad surinks pakankamą steigėjų skaičių. Pagal įstatymą politinį komitetą steigiant Šiauliuose reikia ne mažiau kaip 111 steigėjų (palyginimui, anksčiau užteko 62).

Per praėjusius rinkimus Z. Medžidovas į miesto Tarybą buvo išrinktas pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Artūro Visocko sąrašas „Dirbame miestui“ kandidatų sąrašą. Bet kadencijai įpusėjus bendaržygių keliai išsiskyrė.

„Šiaulių kraštui“ Z. Medžidovas sakė, jog steigiamam komitetui rezervavo pavadinimą „Šiaulių labui!“. Jis patvirtino, jog planuoja kelti savo kandidatūrą į merus.

Kodėl su A. Visocku keliai išsiskyrė?

„Aš maniau, kad frakcijoje galėsiu turėti savo nuomonę, galėsiu ją laisvai reikšti, prieš rinkimus su A. Visocku apie tai kalbėjomės, bet po rinkimų viskas pasikeitė, esu Tarybos narys, bet į mane nežiūrėjo, kaip į sau lygų, net reikalavo, kad padėčiau mandatą, nes per daug laisvai reiškiu nuomonę, – prisiminė politikas. – Normali diskusija politikoje turi vykti, o ne nuostata: pasakiau ir viskas.“

A. Visockas „Šiaulių kraštui“ patvirtino, jog inicijuoja politinio komiteto steigimą. Steigiamasis susirinkimas turėtų būti dar šį mėnesį. Bet ar pats kandidatuos į merus, negalėjo konkrečiau atsakyti. Jo žodžiais, politinį komitetą buria laisvi žmonės ir jis negalįs jiems „savo valios primesti“.

„Aš auginuosi pamainą, jeigu tie žmonės pasakys, kad yra pasiruošę kandidatuoti į merus – vienokia muzika, jeigu ne – truputį kitokia. Šimtaprocentinio atsakymo, kad aš būtinai kandidatuosiu ir noriu būti meru, – nėra, – tikino A. Visockas. – Mūsų sistema visai laisva ir kitoks mąstymas. Kai susibursime, ir nuspręsime, kaip judame ir kur judame, tada ir bus atsakymai.“

Pretendentai į Šiaulių rajono merus

Šiaulių rajono merui Antanui Bezarui, ilgamečiam Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariui, apsisprendus nebekandidatuoti tiesioginiuose merų rinkimuose, „valstiečiai“ į rajono merus iškėlė vicemero Česlovo Greičiaus kandidatūrą. Jis iš A. Bezaro yra perėmęs ir vadovavimą partijos skyriui.

Socialdemokratai į Šiaulių rajono merus iškėlė Darių Simonavičių, partijos rajono skyriaus pirmininką. Jis elektros inžinierius, įmonės vadovas, Savivaldos ir merų rinkimuose kandidatuos pirmą kartą.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Šiaulių rajono skyrius į merus kelia rajono Tarybos nario, istoriko, docento Simono Strelcovo kandidatūrą.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatė į Šiaulių rajono merus – Ada Grakauskienė, rajono Tarybos narė, Seimo narės Rimos Baškienės patarėja. Partijos skyrius ją iškėlė į rajono merus net iš septynių pretendentų.

Darbo partijos potenciali kandidatė į Šiaulių rajono merus – Ingrida Venciuvienė, Seimo narių „darbiečių“ patarėja, ilgametė rajono Tarybos narė, partijos rajono skyriaus pirmininkė. Skyriaus sprendimo dar nebuvo, bet ji pati neatmeta kelti savo kandidatūros.

Liberalų sąjūdžio kandidatas – Algis Mačiulis, rajono Tarybos narys, buvęs vicemeras, partijos rajono skyriaus pirmininkas.

Regionų partija į Šiaulių rajono merus kelia partijos rajono skyriaus pirmininkę Ingridą Karčmarinienę.