Naujausios
Susitelkimas buvo stulbinantis
"Visur važinėjau į Sąjūdžio mitingus, o kai atėjo didžioji grėsmė, darbe pasakiau, kad važiuoju į Vilnių budėti, tuometinė Šiaulių valdžia davė autobusus, – prisimena. – Artėjame prie Vilniaus ir svarstome, kaip elgsimės, jeigu mus sustabdys, nepraleis. Būtume pėstute ėję tuos 15–20 kilometrų, bet nesustabdė."
Prie Parlamento sutiko draugų, pažįstamų.
"Visą laiką judėjome – ėjome aplink, – pasakoja. – Buvau įėjęs net į Parlamerto vidų. Nustebau, kad niekas nieko netikrina: nei kas tu toks, nei ką nešiesi. Fotografavau net posėdžių salėje, keletas deputatų budėjo, sėdėjo su dujokaukėms, su striukėmis, paltais, nes pastato nešildė. Koridoriuose budėjo vyrai juodomis savanorių uniformomis, sėdėjo ant sofų, budėjo prie langų."
Pamena keistą ramybę. Bet buvo nuojautos, kad kažkas įvyks, kad bus sprogimas.
Pats tądien turėjo užduotį – buvo paskirtas prie vyrų grupės, kuri turėjo išvesti moteris ir vaikus iš aikštės, jeigu prasidėtų puolimas, iškviesti pirmąją pagalbą, jeigu kam jos reikėtų. Grupės nariai buvo aprengti baltomis striukėmis su raudonojo kryžiaus ženklu.
"Vaikų ir moterų buvo labai daug, – pamena. – Per garsiakalbius prašė, kad jie išeitų, bet niekas nėjo. Kunigas Robertas Grigas aukojo Mišias, visi atsiklaupėme, meldėmės. Jis visiems atleido visas nuodėmes, bet sakė: "Tik tuo atveju, jeigu čia žūsite."
"Tose Mišiose jaučiau tokį visų susitelkimą, tokią šviesą, laimę – tokį stiprų jausmą, kad galėjau už Lietuvą mirti. Jeigu važiuos tankas – aš niekur nesitrauksiu. Tokia mirtis buvo išganymas, todėl, kad suvokei jos prasmę", – dalijasi stipriausiu savo išgyvenimu.
"Du kartus jaučiau šalia mirtį ir visiškai skirtingai, – palygina. – Esu kritęs sraigtasparniu, kuriuo skridau fotografuoti Zoknių aerodromo. Tada pro akis pralėkė visas gyvenimas. Štai, gyveni gyveni ir mirtis įvyks – tik įdomu, kaip bus? Pilotas tada sugebėjo nutupdyti, trenkėmės į žemę, man tik petį sutrenkė, laimei, neužsidegė kuro bakai."
Šiauliečiai, sausio 12-ąją iki 12 valandos atbudėję parą, išvažiavo namo.
Nepamiršta išgyvento jausmo, kai grįžęs į Šiaulius vėlai vakare per televiziją išgirdo, kad užimtas Televizijos bokštas, kad šaudoma ir veržiamasi į Radijo ir televizijos pastatą.
"Iki šiol man yra įstrigę Eglės Bučelytės prieš nutrūkstant eteriui pasakyti paskutiniai žodžiai: "Jėzau, kaip bijau."
Ėjimas į laisvę
Šiaulietis palygina, jog tauta į laisvę "ėjo taip, kaip upeliukai suteka į galingą upę, kurios proveržis atnešė Nepriklausomybę". Laisvę brandino Sąjūdžio mitingai, Baltijos kelias, 1990-ųjų Kovo 11-osios nepriklausomybės atkūrimo aktas.
Kalbėdamas apie tas dienas, pats klausia, ar dar prisimename, kokie žmonės vedė į Atgimimą, į Baltijos kelią?
"Ar kolchozų pirmininkai, ar komunistų partija, ar kokie ekspertai? Mane patį stebina, kad Sajūdžio seimo taryboje iš 35 narių 28 buvo menininkai – poetai, rašytojai, aktoriai, kompozitoriai, kino režisieriai, filosofai – intelektualai, kurie vėliau pasirodė nebereikalingi, – pabrėžia. – Manau, kad intelektualųjį potencialą mums reikia susigrąžinti į viešąjį gyvenimą. Dabar daugybė tų, kurie sėdi Seime, nelabai supranta, ko ten sėdi."
"Man atrodo, kad tuomet 1991-ųjų sausį nebuvo padarytų klaidų, pasipriešinta moraline jėga, buvome labai susitelkę, santūrus, – svarsto R. Dailidė. – Pats esu dalyvavęs sąjūdininkų susirinkime, kuriame vienas vyras parodė turįs ginką ir klausė parodykit, ką šauti? Kad neiššovėm nė vieno šūvio, nepasidavėm provokacijoms – tai buvo mūsų jėga.
Kai Paleckiukas sako, kad "savi šaudė į savus" – jie to ir laukė. Būtų sakę ir tokią nesąmonę, kad patys "užsisakėm tankus."
"Išbandymą turėjome didelį ir viską įveikėme, – pabrėžia. – Dabar didžiausia nelaimė yra emigracija. Suprantu, kai išvažiuoja užsidirbti pinigų, mokytis, studijuoti, turistauti – visa tai puiku, bet reikia būti čia – Lietuvoje."