
Naujausios
Gerardo Bagdonavičiaus namuose rinkosi jo mokiniai
Pirmąkart legendinio Šiaulių dailininko Gerardo Bagdonavičiaus name, kuriame 1936–1986 metais dailininkas gyveno, kūrė ir ugdė savo mokinius, surengta „Tyrėjų naktis“. Menininkai tyrinėjo ir užfiksavo autentišką G. Bagdonavičiaus aplinką, kurioje dar gausu dailininko epochos ženklų. Šį rudenį turėtų būti parengtas projektas namui restauruoti.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Duris atvėrė senas namas
Šiaulių fotografijos muziejus pirmąkart įsitraukė į tarptautinį mokslo projektą „Tyrėjų naktis“. Žymiausio visų laikų Šiaulių dailininko, mokytojo ir fotografo Gerardo Bagdonavičiaus name vyko audiovizualinio meno ir kitų kūrybos sričių menininkų netradicinis pleneras-ekspedicija „G. BGDN Aušros al. 84“.
Nekasdienė proga apsilankyti legendinio G. Bagdonavičiaus namuose, kuriuos jis pats projektavo, padedamas architekto Karolio Reisono. Čia buvo galima pamatyti į dailininko namų erdves iš „Aušros“ muziejaus saugyklų trumpam sugrįžusius jo asmeninius daiktus, kurie suteikė dar daugiau autentiškumo ir čia tvyrojusios bohemiškos namų dvasios. Jie padėjo atskleisti G. Bagdonavičiaus asmenybės originalumą.
Vėlai vakare pokalbiui-diskusijai apie G. Bagdonavičių – tapytoją, grafiką, dizainerį, fotografą, kraštotyrininką, mokytoją – sukviesti meno tyrėjai, mokslininkai ir praktikai.
Visur tik su „šlipsu“
G. Bagdonavičiaus mokinys profesorius Vytenis Rimkus sakė, kad pagal savo kūrybos įvairiapusiškumą jis galėtų būti daugelio meno krypčių pradininkas. Nors G. Bagdonavičius buvo įgijęs tik fragmentinį išsilavinimą – I pasaulinio karo metais šeimai pasitraukus į Rusijos gilumą, ten lankė meno studiją, tai netrukdė jam gilintis į įvairias sritis ir tapti eruditu.
Amžininkai prisiminė G. Bagdonavičių buvus tikru miesto simboliu. Jis pasižymėjo savitu, ekscentrišku aprangos stiliumi, mėgo katiliukus ir visur, kur eidavo, pasirodydavo tik su „šlipsu“. Tai buvęs aristokratiškos aprangos elementas.
Vienas iš neginčijamų G. Bagdonavičiaus talentų, kurį prisiminė kalbėjusieji – mokytojo.
„Jis turėjo savo mokymo metodiką. Šito neįmanoma išmokti, turi būti įgimta“, – sakė V. Rimkus. Profesorius papasakojo vieną nutikimą. Mokinių paleistas išlankstytas lėktuvėlis nutūpė tiesiai G. Bagdonavičiui už pensnė. Tada mokytojas paklausęs, kas padarė lėktuvėlį, bet nesupyko, o pagyrė autorių: „Gerą orlaiviuką išlankstei“. „Mūsų klasėje G. Bagdonavičiaus autoritetas buvo 100 procentų“, – pasakojo V. Rimkus.
Skambindavo romansus
Aptarime dalyvavo ir dailininkas grafikas Petras Repšys. Jis prisiminė, kaip lankydavosi G. Bagdonavičiaus namuose, kur jis kviesdavosi gabiausius mokinius.
„Antras šio namo aukštas man gerai pažįstamas“, – sakė P. Repšys. Mokytojas ne tik mokė piešti, bet ir deklamuodavo keturvėjininkų, Fiodoro Tiutčevo eiles, skambindavo romansus. Literatūra, dailė, muzika jam buvo artimi, giminiški dalykai.
„Pas G. Bagdonavičių pamatėme impresionistus, o tada jie buvo draudžiami, Salvadorą Dali, apie kurį informacijos iš viso nebuvo. Jo dėka viską matėme plačiau, ne tik pieštuką, trintuką ir popierių, žinojome apie menus, kurie yra už sienos“, – pasakojo P. Repšys.
Jo žodžiais, G. Bagdonavičius, be jokios abejonės, Šiauliuose buvo vienas iš didžiausių žmonių, talentingiausių mokytojų.
Kūrė baldus, fotografavo
Fotografas Algirdas Musneckis prisiminė G. Bagdonavičių buvus fotografijos pradininku. Pirmąjį fotoaparatą jis pasigamino iš kartono, lęšiams panaudojo akinių stiklus. Vėliau pasigamino medinį fotoaparatą, juo fotografavo Šiaulių vaizdus, gamtą, žmones, buvo vienas iš pirmųjų menininkų, fotografavęs aktus.
Apie G. Bagdonavičių kalbėta kaip apie talentingą scenografą, teatro kostiumų dailininką, dizainerį. Be to, jis pats projektavo baldus, Karininkų ramovėje Kaune iki šiol yra išlikę G. Bagdonavičiaus projektuoti baldai.
Rengiamas techninis projektas
Kultūros paveldo departamento iniciatyva gautas valstybės finansavimas parengti techninį G. Bagdonavičiaus namo atnaujinimo ir pritaikymo visuomeninėms reikmėms projektą. Dalį lėšų projektui parengti skyrė ir dabartinė namo savininkė Šiaulių miesto savivaldybė.
Parengus projektą planuojama teikti paraišką Norvegijos fondui, remiančiam medinės architektūros atnaujinimo projektus, arba kreiptis į ES struktūrinius fondus.
Restauravus G. Bagdonavičiaus namą, jame bus įkurtas muziejus, sukurta viešoji erdvė renginiams, įsisteigs Kultūros paveldo departamento regioninis informacijos centras. Renginiams organizuoti planuojama pritaikyti ir G. Bagdonavičiaus namo kiemelį.
Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.
SUSITIKIMAS: Aptarti legendinio Šiaulių dailininko, fotografo ir dizainerio Gerardo Bagdonavičiaus palikimo jo mokiniai ir amžininkai susirinko legendinio Šiaulių menininko name.
NUOMONĖ: „Gerardas Bagdonavičius, be jokios abejonės, Šiauliuose buvo vienas iš didžiausių žmonių, talentingiausių mokytojų“, – sakė jo mokinys, žinomas lietuvių dailininkas Petras Repšys.
Jono TAMULIO nuotr.
POKYČIAI: Restauravus šiuo metu griūvantį Gerardo Bagdonavičiaus namą, jame bus įkurtas muziejus, sukurta viešoji erdvė renginiams organizuoti, įsisteigs Kultūros paveldo departamento regioninis informacijos centras.