Ar pajudės valdžia dėl Zubovų rūmų?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Idėja Zubovų rūmuose kurti Menininkų namus sklando ore pusantrų metų.
Šiau­lių kul­tū­ros žmo­nės rū­pi­na­si dėl iš­tuš­tė­ju­sių ir uni­ver­si­te­tui ne­be­rei­ka­lin­gų gra­fų Zu­bo­vų rū­mų atei­ties. Vi­zi­ja vie­na­reikš­mė – rei­kia kur­ti Me­ni­nin­kų na­mus. Pu­sant­rų me­tų ke­lia­ma idė­ja su­si­grą­žin­ti rū­mus mies­to kul­tū­rai. Bet Sa­vi­val­dy­bės val­džia ne­ju­da iš vie­tos, kad rū­mai bū­tų per­duo­ti mies­tui. "Val­džią ir val­di­nin­kus rei­kia pa­spir­ti ir pa­stum­ti," – skam­bė­jo ra­gi­ni­mas rū­muo­se vy­ku­sio­je dis­ku­si­jo­je.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Į diskusiją atvykęs pianistas Rokas Zubovas, grafų Zubovų provaikaitis, šiauliečiams sakė: "Niekas neįveiklins tų rūmų, jeigu ne jūs – šildykite kultūrinę erdvę." Pats savo renginiui čia jau rezervavo gruodžio 6 dieną.

Dar yra nea­be­jin­gų

Dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių sky­rius ini­ci­ja­vo at­vi­rą dis­ku­si­ja "Zu­bo­vų dva­ro-so­dy­bos praei­tis, da­bar­tis, atei­tis". Zu­bo­vų rū­mai iš­tuš­tė­jo, nu­ny­kus Šiau­lių uni­ver­si­te­to Me­nų fa­kul­te­tui.

Pro­fe­so­rius dai­li­nin­kas Vai­do­tas Ja­nu­lis rū­mų sa­lė­je gau­siai su­si­rin­ku­siai au­di­to­ri­jai pri­mi­nė Me­ni­nin­kų na­mų idė­jos is­to­ri­ją.

Kul­tū­ros ta­ry­ba prieš pu­sant­rų me­tų su­ra­šė raš­tą Sa­vi­val­dy­bei, kad mies­tas ga­lė­tų pe­rim­ti Zu­bo­vų rū­mus ir pa­nau­do­ti me­no, kul­tū­ros reik­mėms.

Jau ta­da da­ly­ta­si vi­zi­ja, jog čia ga­lė­tų kur­tis kū­ry­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos, me­ni­nin­kų re­zi­den­ci­jos, vyk­tų pa­ro­dos, kul­tū­ros ren­gi­niai.

Bet si­tua­ci­ja to­kia, kad pa­sta­tas iki šiol yra vals­ty­bės tur­tas. Šiau­lių uni­ver­si­te­tui, ku­ris lau­kia jun­gi­mo­si su Vil­niaus uni­ver­si­te­tu, jis su­teik­tas pa­gal pa­nau­dą.

Kū­ry­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų na­riai, kul­tū­ros bend­ruo­me­nės žmo­nės, atė­ję į dis­ku­si­ją, pa­tys tei­gė: "Čia – vi­si tie, ku­rie nea­be­jin­gi! Ar ne­rei­kė­tų mums kas sa­vai­tę čia rink­tis? Bend­rau­ti, ren­gi­nius or­ga­ni­zuo­ti, ap­šil­dy­ti rū­mus, kol čia kas at­si­ras."

Dis­ku­si­ją pra­dė­jęs gra­fų Zu­bo­vų pro­vai­kai­tis pia­nis­tas Ro­kas Zu­bo­vas pa­si­džiau­gė šiau­lie­čių ini­cia­ty­va ir pa­ste­bi­ma ten­den­ci­ja "tar­tis ir su­si­tar­ti".

Vė­liau pri­tars ir "ap­šil­dy­mo" idė­jai: "Re­zer­vuo­ki­te man gruo­džio 6 die­ną – at­vyk­siu, bus ren­gi­nys Vla­di­mi­ro Zu­bo­vo 110-osioms gi­mi­mo me­ti­nėms."

"Jei­gu čia bus Me­ni­nin­kų na­mai, tai bus di­džiau­sia do­va­na pro­tė­viams, ku­rie ati­da­vė mies­tui šiuos rū­mus, – sa­kė R. Zu­bo­vas. – Mie­lai vis­ką pa­da­ry­siu, jei­gu rei­kės ma­no šei­mos pa­ra­šo."

Dar šių me­tų pa­va­sa­rį, kai pa­skli­do ži­nia, jog rū­mai ga­li bū­ti pri­va­ti­zuo­ti, trys Zu­bo­vų pro­vai­kai­čiai, tarp jų ir Ro­kas Zu­bo­vas, krei­pė­si į Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bę, Šiau­lių uni­ver­si­te­tą ir Vil­niaus uni­ver­si­te­tą, pri­min­da­mi, jog gra­fas Vla­di­mi­ras Zu­bo­vas 1921 me­tais pa­do­va­no­jo rū­mus Šiau­liams su są­ly­ga, jog tar­naus kul­tū­ros reik­mėms.

No­ro yra, bet "įša­lę"

"Mies­to Ta­ry­bos no­ras yra vie­na­reikš­mis – tu­rė­ti tą pa­sta­tą mies­to dis­po­zi­ci­jo­je, – ti­ki­no mies­to Ta­ry­bos na­rys skulp­to­rius Gin­tau­tas Lu­ko­šai­tis. – Ne­no­rim, kad jis bū­tų už­grob­tas, no­rim, kad lik­tų bend­ruo­me­nei. Rei­kia per­mąs­ty­ti kul­tū­ros po­li­ti­ką ir stra­te­gi­ją, tas pa­sta­tas pri­vers per­mąs­ty­ti."

Vi­ce­me­ras Do­mas Griš­ke­vi­čius pa­tvir­ti­no: nė­ra jo­kio "su­si­prie­ši­ni­mo, kad ta erd­vė bū­tų įveik­lin­ta, kad tu­ri atei­tį". O rū­mų pe­rė­mi­mas strin­gąs dėl Šiau­lių uni­ver­si­te­to "nea­pib­rėž­tu­mo". Esą pro­ce­so neį­ma­no­ma ini­ci­juo­ti be uni­ver­si­te­to su­ti­ki­mo, o kal­bė­tis kaip ir nė­ra su kuo: "Uni­ver­si­te­tas nė­ra toks sa­va­ran­kiš­kas, o Vil­niaus uni­ver­si­te­te dar vyks­ta rek­to­riaus rin­ki­mai". To­dėl, vi­ce­me­ro žo­džiais, si­tua­ci­ja yra "įšal­dy­to­je zo­no­je". Bet pa­ti­ki­no, jog vi­zi­tai į Vil­nių vyks­ta ir siū­lė grįž­ti prie "vi­zi­jų".

"Gal čia ir met­ri­ka­ci­jos pa­da­li­nys ga­li bū­ti", – pa­si­da­li­jo sa­vo vi­zi­ja ir su­lau­kė iro­niš­ko šur­mu­lio.

Se­niai rei­kė­jo tik raš­to

Šiau­lių uni­ver­si­te­to (ŠU) lai­ki­na­sis rek­to­rius pro­fe­so­rius Da­rius Šiau­čiū­nas in­for­ma­vo: "Mū­sų par­tne­rio Vil­niaus uni­ver­si­te­to nuo­mo­ne, tas pa­sta­tas tu­ri bū­ti pri­va­ti­zuo­ja­mas. Ti­ki­mės, taip neat­si­tiks".

Jo žo­džiais, ŠU ta­ry­ba ga­li pra­dė­ti pa­sta­to per­da­vi­mo pro­ce­są.

"Bet tam pir­miau­sia tu­ri bū­ti mies­to Ta­ry­bos spren­di­mas, jog no­ri pe­rim­ti tur­tą iš uni­ver­si­te­to – su nu­ro­dy­mu, kas čia bus, kiek lė­šų tam bus skir­ta, – pa­brė­žė rek­to­rius. – Ta­da uni­ver­si­te­to ta­ry­bos spren­di­mą prii­ma­me ir ati­duo­da­me Švie­ti­mo, moks­lo ir spor­to mi­nis­te­ri­jai, su jos pa­lai­mi­ni­mu – Tur­to fon­dui, fon­das – Vy­riau­sy­bei ir Vy­riau­sy­bės po­sė­dy­je prii­ma­mas spren­di­mas."

"Lai­kas se­niai pra­dė­ti tą pro­ce­są, – tei­gė rek­to­rius. – Tas pa­sta­tas per me­tus mums kai­nuo­ja 10 tūks­tan­čių eu­rų, nes tu­ri­me šil­dy­ti. Sto­gas, rū­siai at­nau­jin­ti, nau­ji lan­gai su­dė­ti."

Prie is­to­ri­jos ir vi­zi­jų

Ad­vo­ka­tas Jo­nas Nek­ra­šius, is­to­ri­kas "Auš­ros" mu­zie­jaus di­rek­to­rius Rai­mun­das Bal­za, me­no­ty­ri­nin­kas Vy­te­nis Rim­kus ap­žvel­gė is­to­ri­nę Zu­bo­vų rū­mų reikš­mę.

J. Nek­ra­šius pa­brė­žė, jog Zu­bo­vai rū­muo­se ly­giai prieš šim­tą me­tų – 1919 me­tais – čia įsi­kū­rė Mo­ky­to­jų se­mi­na­ri­ja. "Ta erd­vė tu­ri bū­ti už­pil­dy­ta me­nu ir švie­ti­mu," – įsi­ti­ki­nęs ad­vo­ka­tas.

"Val­džią ir val­di­nin­kus rei­kia pa­spir­ti ir pa­stum­ti," – skam­bė­jo jo ra­gi­ni­mas Sa­val­dy­bei dirb­ti mies­to la­bui.

R. Bal­za ak­cen­ta­vo, jog rū­mai yra is­to­ri­nė mies­to šir­dis, nes bu­vo Šiau­lių eko­no­mi­jos cent­ras. Rū­mai su­si­ję ir su sa­vi­val­dos pra­džia. Ga­lė­tų bū­ti lyg ro­tu­šė.

"Čia ga­lė­tų at­si­ras­ti ir is­to­ri­nė rep­re­zen­ta­ci­nė erd­vė – gal net vyk­ti sim­bo­li­niai mies­to Ta­ry­bos po­sė­džiai, pa­vyz­džiui, pir­mie­ji pra­de­dant ka­den­ci­ją", – sa­kė is­to­ri­kas. Bet bu­vo su­kri­ti­kuo­tas, jog "val­džia tu­ri sa­vo ap­leis­tą se­ną­ją sa­lę" ir ten is­to­ri­nius po­sė­džius ga­lin­ti reng­ti.

R. Bal­za neat­me­tė, jog rei­kė­tų ini­cia­ty­vi­nės gru­pės, ku­ri "ieš­ko­tų su­si­ta­ri­mo su Sa­vi­val­dy­be".

"Tos vi­zi­jos tu­rė­jo bū­ti įgy­ven­din­tos Me­nų fab­ri­ko kon­teks­te – da­bar ten­ka jas da­ry­ti čia", – sa­kė mu­zie­jaus di­rek­to­rius.

Vy­te­nis Rim­kus kal­bė­jo, jog da­bar "rū­mai sto­vi be gy­vy­bės – yra mi­rę". Pri­mi­nė, jog net per ka­rus pa­sta­tas iš­li­ko ne­su­de­gęs, ne­sug­riau­tas – po ka­ro glau­dė gim­na­zi­jų mo­ki­nius. Pri­mi­nė ir ne­se­ną p­raei­tį, jog pa­sta­tas su­si­jęs su Dai­lės fa­ku­te­tu, dai­lės pe­da­go­gi­kos iš­vys­ty­mu ša­ly­je.

"Rei­kia čia gy­vy­bės, bet ne bet ko­kios – kul­tū­ri­nės", – ak­cen­ta­vo pro­fe­so­rius.

"Tu­ri­me is­to­ri­ją, bet tu­ri­me žiū­rė­ti į prie­kį, – sa­kė me­no­ty­ri­nin­kas Vir­gi­ni­jus Kin­či­nai­tis. – Ar tęs­ti tra­di­ci­jas, ar tu­ri bū­ti nau­jas da­ri­nys?"

Jo žo­džiais, Me­nų fa­kul­te­tą su­nai­ki­nus mies­to kū­ry­bi­nė apy­kai­ta su­trik­dy­ta, Šiau­liai dar yra kul­tū­ros mies­tas, bet "ta li­ni­ja nu­trū­ko".

"Ar ga­lim čia jau­ni­mui pa­siū­ly­ti to, ko jis ieš­ko? Ar esa­me pa­si­ren­gę nau­jam pa­vi­da­lui, ku­ris pri­trauk­tų nau­jus žmo­nes?" – klau­sė me­no­ty­rin­kas.

Me­ni­nin­kė Ži­vi­lė Žvė­rū­na pa­ste­bė­jo, jog no­rint pri­trauk­ti jau­nus žmo­nes tie­siog rei­kia jiems "at­ver­ti du­ris", pa­si­ti­kė­ti jais ir jų me­ni­nė­mis ini­cia­ty­vo­mis.

"Ko la­biau­siai pa­si­gen­du mies­to po­zi­ci­jo­je – nė­ra žmo­nių, ku­rie su­vok­tų mies­tą kaip struk­tū­rą, – tei­gė ar­chi­tek­tas Al­gi­man­tas Če­niaus­kas. – Tu­ri­me ir dau­giau už­da­ry­tų ob­jek­tų: (se­no­ji) Sa­vi­val­dy­bės sa­lė bai­gia su­pe­ly­ti, Tęs­ti­nių stu­di­jų pa­sta­tas ap­leis­tas, pa­što pa­sta­tas ei­na į auk­cio­ną. Tu­rim dau­gy­bę neį­veik­lin­tų ob­jek­tų. Sa­vi­val­dy­bės ta­ry­ba tu­rė­tų taip val­di­nin­kus spaus­ti, kad jie dirb­tų dar­bą. Ne tik lai­ką, bet ir svar­bius mies­tui ob­jek­tus pra­ran­da­me."

Ak­to­rius An­ta­nas Venc­kus, bu­vęs Kul­tū­ros ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, siū­lė pri­va­ti­za­vi­mo grės­mės neat­mes­ti: pas mus grei­tai įsta­ty­mai kei­čia­mi.

Žvelg­da­mas į au­di­to­ri­ją pa­si­džiau­gė, jog vėl "at­gy­ja kū­ry­bi­nių or­ga­ni­za­ci­jų su­si­vie­ni­ji­mo dai­gai".

"Val­džios lai­mei, esa­me iš­skai­dy­ti da­li­mis, – pa­brė­žė A. Venc­kus. – Taip pra­ran­da­me jė­gą, kū­ry­bi­nės or­ga­ni­za­ci­jos ra­miai tar­nau­jam val­džiai. Te­gul ji tu­ri sa­vo ap­leis­tą sa­lę, o čia rei­kia, kad Gas­ce­vi­čius (Gin­tas Gas­ce­vi­čius – kom­po­zi­to­rius, mu­zi­kan­tas) sa­vo kam­pą tu­rė­tų."

"Sa­vi­val­dy­bė tu­ri ne­del­siant kreip­tis į uni­ver­si­te­tą, – re­ziu­ma­vo mies­to gar­bės pi­lie­tis Ze­no­nas Sa­ba­lys – Ke­tu­ri aukš­čiau­si va­do­vai te­gu tris nak­tis nei­na mie­go­ti ir su­ra­šo, ką čia tu­ri­me da­ry­ti. Lai­ki­na­sis rek­to­rius tu­ri iš­drįs­ti ri­zi­kuo­ti sa­vo po­stu ir pri­tar­ti mies­to no­rui. Rei­kia ins­pi­ruo­ti ir šiau­lie­čių Sei­mo na­rių blo­ką."

Sa­vo kal­bą jis ad­re­sa­vo "vi­ce­me­rui ir rek­to­riui", bet abu jau bu­vo pa­li­kę dis­ku­si­ją.

"Šiau­lių kraš­tas" po dis­ku­si­jos klau­sė pro­fe­so­riaus V. Ja­nu­lio, ar bus ku­ria­ma ini­cia­ty­vi­nė gru­pė? "Ma­tyt, kad kur­si­me", – at­sa­kė dis­ku­si­jos ved­lys.

Ke­tu­ri aukš­čiau­si va­do­vai te­gu tris nak­tis nei­na mie­go­ti ir su­ra­šo, ką čia tu­ri­me da­ry­ti. Lai­ki­na­sis rek­to­rius tu­ri iš­drįs­ti ri­zi­kuo­ti sa­vo po­stu ir pri­tar­ti mies­to no­rui.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Diskusijos vedėjas dailininkas profesorius Vaidotas Janulis akcentavo, jog rūmuose galėtų kurtis kūrybinės organizacijos, vykti įvairiausios veiklos ir reziduoti menininkai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto laikinasis rektorius Darius Šiaučiūnas paaiškino, kaip reikia užsukti rūmų perdavimo procesą: "Tam reikia miesto Tarybos sprendimo."