Ar galima išgelbėti tai, ką visi laidoja?! Yra šansas pabandyti

 

Daugybė žurnalistų ir laikraščių aplink Baltijos jūrą pradėjo rengti į ateitį nukreiptą planą – kaip išgelbėti.... ne Kalėdas, o vietinę žiniasklaidą. FOJO žiniasklaidos instituto Švedijoje, Lenkijos vietos spaudos asociacijos, Stokholmo ekonomikos aukštosios mokyklos medijų studijų centro atstovai Rygoje prie apvalaus stalo ekspertinių įžvalgų sėmėsi iš trijų Baltijos šalių didžiausių vietinių žiniasklaidos priemonių žurnalistų, vadovų. Keletas „Šiaulių krašto“ redakcijos darbuotojų sugeneruotų idėjų smarkiai surezonavo, ir gali būti, kad dienos šviesą išvys nauja organizacija – Baltijos šalių vietinių medijų asociacija.

Projektai prasideda, bus daug idėjų. Tačiau vienos idėjos, kuri tiesiog tvyro ore, tikėtina, kad laukia didžiausia sėkmė. Ir tai yra bendruomenės žiniasklaidos kūrimas.Vietos žiniasklaidos gyvybingumas priklauso nuo bendruomenės įsitraukimo. Esame rate – be vietinio laikraščio vietos bendruomenė yra mažiau informuota ir skurdesnė, be vietos bendruomenės vietinis laikraštis yra tarsi apmusijęs ir kreivas veidrodis.

Naujausi tyrimai rodo, kad bendruomenėse, kuriose nėra vietinės žiniasklaidos, skaidrumas tampa drumstas ir neapšviečia valdžios ir verslo koridorių vingių. Kaip tai pajaučia gyventojai? Tikriausiai daugiau sumoka mokesčių ar atseikėja didesnę sumą už prekes ir paslaugas. Artėja rinkimų grandinė – be vietinės žiniasklaidos naujienų nišos prisipildys dezinformacijos ir propagandos.

Kas atsitiks bendruomenei? Ji tiesiog gaus problemų kamuolį, kuris bus be aštrių briaunų, bet ir be siūlo galo. Kiekvieno mūsų veiksmai veikia kitų veiksmus. Tą ryšio jausmą geriausiai gali perduoti vietinė žiniasklaida, kurios arsenale stiprūs įrankiai, kaip kurti sąveikas tarp gyventojų ir verslo, tarp žiniasklaidos ir miesto ekonominės gerovės augimo, kaip įtraukti gyventojus į kasdienę bendruomenės veiklą, kaip pagerinti kaimynų gyvenimą.

Net ir skaitmeniniame amžiuje, kuriame turime dovaną gyventi, be vietinės spaudos bet kokiam miestui ar miesteliui trūks gyvybės. Kaip sukurti gyvybingą skaitytojų bendruomenę – atsakymas yra jūsų mintyse. Parašykite jį komentare. Šiandien tai eksperimentas, rytoj gali būti didžiulė sėkmė.

Ar jums įdomi bendruomenės žiniasklaidos idėja? Koks galėtų būti vietos bendruomenės ir vietinės žiniasklaidos bendradarbiavimo modelis?