Aplinkosaugininkai tirs „Toksikos“ poveikį

Aplinkosaugininkai tirs „Toksikos“ poveikį

Aplinkosaugininkai tirs „Toksikos“ poveikį

Monika Pečiulytė

„Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo įrenginio statyboms artėjant link pabaigos ir pajudėjus pavojingų atliekų sąvartyno statyboms, aplinkosaugininkai iš naujo įvertins visų Šiaulių rajone veiksiančių „Toksikos“ atliekų tvarkymo įrenginių poveikį aplinkai.

Įvertins bendrą „Toksikos“ poveikį

Naują poveikio aplinkai vertinimą (PAV) „Toksika“ įpareigota atlikti pagal įstatymų reikalavimus, mat baigė galioti sąvartynui prieš kelerius metus atlikto poveikio aplinkai vertinimo dokumentas. „Toksikos“ Šiaulių filialo direktorius Bronislovas Skarbalius teigė, kad bus atliekamas ne tik šio naujai statomo sąvartyno, bet ir potenclialiai pavojingų atliekų tvarkymo aikštelės bei pavojingų atliekų deginimo įrenginio poveikis aplinkai.

„Iš naujo vertinant poveikį aplinkai aplinkosaugos specialistai ištirs, kokią įtaką darys mūsų įmonė gamtai ir žmonėms. Laikomės mus įpareigojančių įstatymų ir pateiksime bendrus tyrimo rezultatus, kad atsakingos institucijos ir gyventojai žinotų, kiek įtakos „Toksika“ turės aplinkai tuomet, kai pradės veikti visu pajėgumu“, – pasakojo B. Skarbalius.

Jo teigimu, visi trys „Toksikos“ atliekų tvarkymo objektai – atliekų tvarkymo aikštelė, deginimo įrenginys ir sąvartynas – tarpusavyje susiję ir tiesiogiai lemia vienas kito veiklą, šiems įrenginiams atliekamas bendras poveikio aplinkai vertinimas.

Pasak B. Skarbaliaus, šiuo metu parengta ir visuomenei pateikta poveikio aplinkai vertinimo programa. Joje nurodyta, kokias įmonės veiklas ir kokiomis apimtimis vertins tyrimą atliksiantys aplinkosaugininkai.

Poveikį aplinkai vertins patyrę specialistai

„Toksikos“ poveikį aplinkai įvertins tarptautinė bendrovė „AF-Consult“. Įmonės biurai veikia 25 pasaulio šalyse, čia dirba apie 7000 darbuotojų. „Toksikos“ poveikio aplinkai vertinimą atliks „AF-Consult“ Lietuvos biuras.

„Pateiktos PAV programos pagrindinis tikslas yra suteikti informaciją apie planuojamą ūkinę veiklą, jos vietą, pobūdį, pajėgumus, potencialiai galimą poveikį aplinkai ir atitinkamai numatyti PAV ataskaitos apimtį bei metodiką. PAV procedūra yra aiškiai reglamentuota. Šiuo metu jau baigėme visuomenės informavimą apie PAV programą. Esame gavę visuomenės, Šiaulių miesto ir rajono savivaldybių atstovų pasiūlymų. Į daugumą gautų pastabų ir pasiūlymų atsižvelgėme ir įvertinsime rengdami PAV ataskaitą“, – sakė „AF-Consult“ aplinkosaugos konsultantė Viktorija Podgaiskytė.

Anot jos, analizuojant „Toksikos“ poveikį aplinkai bus vertinama naujai statomo sąvartyno ir atliekų tvarkymo aikštelės įtaka. Be to, aplinkosaugininkai įvertins, kaip pasikeistų statomo deginimo įrenginio poveikis, pakoregavus per valandą deginamų atliekų kiekius ir deginamų atliekų sąrašą.

Tikrinamos visos alternatyvos

B. Skarbalius paaiškino, kad svarstomi visi būdai, kaip deginimo įrenginys galėtų kuo efektyviau dirbti. „Toksikos“ Šiaulių filialo vadovas paaiškino, kad PAV programoje numatyti įvertinti rodikliai nereiškia, kad bus deginama daugiau atliekų, nei numatyta. Filialo direktoriaus teigimu, per valandą deginamų atliekų kiekio pokyčiai reiškia tik tai, kad suplanuoti ir leidimuose įrašyti atliekų kiekiai – 8000 tonų per metus – bus deginami kiek kitokiais terminais, nei buvo numatyta pradiniame plane.

„Svarbu, kad Šiaulių regiono žmonės nebūtų suklaidinti – atliekų kiekiai nedidės, išmetimai taip pat nedidės. Tiesiog įvertinome, kad per valandą galime sudeginti daugiau, nei buvo numatyta, nepadidindami jokios taršos ir neviršydami jokių nustatytų normų. Tai reiškia, kad įrenginys veiktų mažiau valandų. Aplinkosaugininkai PAV ataskaitoje ir pateiks savo vertinimą, ar taip veikiant įrenginiui, galėsime ir toliau atitikti nustatytus reikalavimus“, – teigė „Toksikos“ filialo vadovas.

Tyrimai užkirs kelią spėlionėms

Programoje numatytas tirti platus sąrašas galimų poveikių – svarbu objektyviai įvertinti, kiek „Toksikos“ vykdoma veikla gali turėti įtakos įvairiems aplinkos komponentams ir žmonių sveikatai.

V. Podgaiskytė pasakojo, kad rengiant PAV ataskaitą aplinkos apsaugos ekspertai vertins, kiek ir kokių medžiagų veiklos metu bus išmetama į aplinkos orą, koks poveikis gali būti padarytas paviršiniams ir požeminiams vandenims, dirvožemiui ir žemės gelmėms. Be to, bus detaliai įvertinta ir „Toksikos“ veiklos įtaka socialinei aplinkai ir žmonių sveikatai.

„Mums svarbus visuomenės informavimas ne tik pagal procedūras. Praktika rodo, kad projektų viešumas, glaudus bendradarbiavimas ir visuomenės informavimas duoda gerų rezultatų. Ir specialistai, ir visa visuomenė turi žinoti, koks yra potencialus „Toksikos“ veiklos poveikis aplinkai – taip bus mažiau galimybių atsirasti spėlionėms ar nepagrįstam visuomenės klaidinimui“, – teigė „AF-Consult“ aplinkosaugos konsultantė Viktorija Podgaiskytė.

Atsakingai institucijai patvirtinus PAV programą, aplinkosaugininkai imsis tirti visus galimus „Toksikos“ poveikio elementus, kurie suguls į galutinę ataskaitą, ir ji bus pateikta svarstyti visuomenei.

Užs. Nr. 204095