Naujausios
Tai jau patyrę
Šiaulių apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Kęstutis BAUTRONIS kategoriškas: tokios nelaimės atveju būtų daroma viskas, kad gaisro padariniai būtų kuo mažesni. Tačiau sėkmė priklauso nuo daugybės ir neretai pačių smulkiausių detalių.
K. Bautronis buvo tas pareigūnas, kuris 2012 metais vadovavo Kelmės rajono Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčią ir bernardinų vienuolyno ansamblį niokojusio gaisro gesinimo operacijai.
– Kiek man teko matyti, prancūzai dirbo profesionaliai. Net neabejoju, kad buvo maksimaliai išnaudotos visos žmogiškosios ir techninės galimybės – juk degė ne vien Prancūzijos katedra, tai pasaulinio lygio kultūros paveldo objektas.
Paryžiaus priešgaisriniai padaliniai, mano žiniomis, turi puikią įrangą ir yra gerai pasirengę. Deja, tiksi sekundės... Įsivaizduokite, vien Paryžiaus eismas, žmonės, kliūtys. Gaisriniai automobiliai – juk ne lengvieji, jų didis – tarsi vilkiko ir prasiirti pro milijoninį miestą kainuoja laiko.
Galvoju, ugnies plitimo greitis ten galėjo būti milžiniškas, juk šios Katedros konstrukcijos skaičiuoja apie 800 metų, medis sutrešęs. Galėjo mažos kibirkšties pakakti. Statybos ir remonto darbai vyko – ar šlifavo, ar virino, galbūt žiežirbą vėjas nupūtė – kibirkšties užtenka tokiam gaisrui įsižiebti. Perdžiūvusi mediena dega kaip vata. O medienos ten daug.
Pirma mintis, ką pagalvojau sužinojęs – mes kažką panašaus esame patyrę! Juk mūsų ugniagesiai 2012-ųjų sausio pabaigoje kovojo su Tytuvėnų bažnyčios ir bernardinų vienuolyno gaisru. Tada akimirksniu teko priimti daugybę sprendimų – kokios įrangos reikia, kokių pajėgų, pastato stogą ugnies liežuviai laižė akyse.
Tokiuose gaisruose kiekviena minutė, sakytum, prilygsta valandai, nes vien pasiruošimas gesinti užtrunka. Ką jau kalbėti apie tai, kad be kopėčių, kurios į Tytuvėnus turėjo atvykti iš Šiaulių, Radviliškio, Raseinių, liepsną kontroliuoti buvo sudėtinga. Stebuklų čia nepadarysi. Darbo iš apačios nesuorganizuosi, nes iš apačios vandens čiurkšlė bažnyčios stogo tiesiog nepasiekė.
Atsiminimai... Dabar po gaisro Paryžiuje viskas atgijo tarsi iš naujo.
Pasiruošimas ir gesinimas
– Mūsų ugniagesiai yra pasirengę gesinti tokio tipo gaisrus. Kai nelaimė, mokytis nebe laikas. Vykdomos reguliarios pratybos. Šiaulių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje jos organizuojamos kartą per metus, kitose bažnyčiose – vidutiniškai kartą per dvejus metus. Pratybose išanalizuojamas konkrečios bažnyčios incidentų likvidavimo planas, įvertinamos visos smulkios detalės, netgi vartų, pro kuriuos reikėtų gaisrinei technikai įvažiuoti, plotis, vandentiekio hidrantų vietos, kiti svarbūs objektai, netgi vertybių išdėstymas. Tai tam, kad ugniagesiai, nelaimei kilus kad ir naktį, kone atmintinai žinotų, kur yra kas ir nuo ko galėtų pradėti pirmieji atskubėję ekipažai.
Šiaulių apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba pakankamai apsirūpinusi ir techninėmis priemonėmis. Turime galingą vandens siurblinę, gebančią per sekundę iš telkinio paimti apie 160 litrų vandens, turime keltuvą, kuris yra 42 metrų aukščio. Tai jau šis tas. Autocisternos – pirminei pagalbai – išpila po 100 litrų vandens per sekundę.
Bet gaisro užgesinimo sėkmė priklauso ne vien nuo ugniagesių pasirengimo ar techninių galimybių. Daugybė smulkiausių komponentų taip pat turi įtakos.
Gesinant aukštuminį statinį sunkumų visada gali atsirasti: gal reikėtų ne iš vienos krypties gesinti, o iš kelių krypčių, o turint vieną keltuvą tokia galimybė neįmanoma, kaip greitai suvažiuotų gaisrinė technika, kaip priartėtų prie gaisravietės ar būtų kur ją pasistatyti.
Nors turimu 42 metrų keltuvu stogą galima pasiekti, bet sudėtinga būtų įvažiuoti į teritoriją pro vartus. Vadinasi, greičiausiai tektų gesinti iš tolo – tiek, kiek pasiektume.
Kalbant apie Šiaulių katedrą, nors turimu 42 metrų keltuvu stogą galima pasiekti, bet sudėtinga būtų įvažiuoti į teritoriją pro vartus. Vadinasi, greičiausiai tektų gesinti iš tolo – tiek, kiek pasiektume. Ir pasekmės galėtų būti liūdnokos. Dar neseniai 2-ojoje komandoje buvo 37 metrų aukštumo kopėčios, jomis į Katedros teritoriją patekti būdavo paprasta. Dabar tų kopėčių nebeturime ir situacija komplikuojasi.
Kaip minėjau, gesinimo sėkmė priklauso nuo daugybės dedamųjų, pradedant nuo gaisro pastebėjimo laiko ir išplitimo. Tytuvėnuose gaisras kilo naktį, tad vėlai buvo pastebėtas, vienuolyno stogo medinės konstrukcijos jau buvo apimtos ugnies ir kėsinosi į bažnyčios stogą.
Gaisro plitimo greitis labai priklauso ir nuo gamtinių sąlygų, labiausiai nuo vėjo, jo krypties. Jei oras ramus, daugiau galima išsaugoti.
Be to, plitimas priklauso ir nuo to, kiek pastate yra medinių konstrukcijų. Sakykime, Šiaulių katedroje medinės yra tik stogo konstrukcijos, visa kita – mūras. Taigi, jei nebūtų spėta išgelbėti stogo, tai mažai tikimybės, kad kas nors sukristų į apačią, nebent būtų sulieta mūsų vandeniu ir taip sugadintas kitas turtas. Kita vertus, griūvantys bokštai, kaip dabar nutiko Paryžiuje, gali ir mūrinę perdangą ar skliautą sulaužyti.
Svarbiausia, kad degančios krentančios konstrukcijos nesulaužytų perdengimų.
– Laiko tai užima. Pirmiausia sužiūrimi vandentiekio tinklai. Toliau – tiesiamos vandens linijos nuo artimiausio telkinio. Sakykime, jei staiga kiltų Šiaulių katedros gaisras, vandens žarnos būtų tiesiamos nuo Talkšos ežero link Katedros. Linijų nutiesimas ir vandens tiekimas gali trukti ir pusantros valandos, juk vien kol nusileistų siurblinė stotis.
Diskutuojame, pro kur ekstremalioje situacijoje reikėtų tiesti žarnas. Gal tiesiausiai būtų tempti jas nuo "Lapės". Bet tiesioginis kelias nuo Katedros iki ežero – laiptais. Tada klausimas, kaip gaisrinei technikai pavyktų jais nuvažiuoti.
Mūsų žarnos nuo automobilio gali būti ištemptos apie porą kilometrų. Jei reikalingos kelios linijos, šį atstumą tenka mažinti perpus – niuansų daugybė.
Šiauliai dėkinga vietovė tuo, jog čia yra Aviacijos bazė – kilus aukštuminio pastato, tokio, kaip bažnyčia, gaisrui, į pagalbą galėtume pasikviesti malūnsparnį. Durpynai degė – teko juos pasitelkti.
Manau, kad atsitikus tokiai nelaimei panaudotume visas priemones, kokias tik įmanoma – ugniagesiai, net nepriklausomai nuo nelaimės masto, visada panaudoja visas įmanomas galimybes, kad tik nuostoliai ir grėsmė aplinkiniams būtų kuo mažesni. Esant reikalui, visko, ko trūksta mums, padeda ir padėtų kolegos iš Panevėžio, Vilniaus, Kauno.
Bet labiausiai tikiuosi, kad tokių gaisrų nebus. Norėčiau, kad apskritai skaudžių gaisrų būtų kuo mažiau.
- 2009 metų gruodį, nepaisant ugniagesių pastangų, sudegė Labanoro bažnyčia.
- 2012 metų spalį Kauno rajone užsiliepsnojo Kulautuvos bažnyčia. Liepsna suniokojo visą jos vidų ir pusę stogo.
- 2013-iųjų liepą Šalčininkų rajone, Butrimonių kaime, sudegė Butrimonių Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia.
- 2013 metų rugpjūčio 8-ąją sudegė Balbieriškio bažnyčia, per gaisrą nukentėjo du ugniagesiai.
- 2015 metų gegužės mėnesį gaisras įsiplieskė Tauragės bažnyčioje. Gaisrą ugniagesiams pavyko laiku lokalizuoti.
- 2016 metų balandžio pradžioje Ignalinos rajone nudegė Švč. Mergelės Marijos bažnyčios stogas.
- Didžiausiu pastarojo 10-mečio gaisru vis dėlto galima laikyti 2012 metų sausio 26-ąją Kelmės rajone Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio gaisrą. Nudegė restauruoto vienuolyno stogas, suniokotas ir pats vienuolynas, apdegė bažnyčia. Liepsnose išsilydė bažnytinio paveldo lobiai, sudegė vertybės, kurių atkurti neįmanoma.
- Nustatyta, kad šis gaisras kilo, kai rekonstruojant ansamblį ne pagal projektą buvo įrengtas kaminas. Vadovaujantis projektu, visas kaminas turėjo būti įmūrytas į sieną ir nesiliesti su medinėmis konstrukcijomis, tačiau realybėje į sieną buvo įmūryta tik kamino dalis pirmame aukšte.