Naujausios
Sudomino Katinų muziejus
Alex Thu Vu ir Diana Dung Le susipažino prieš tryliką metų Vietname. Vėliau Alex išvyko mokytis į Ameriką, nes ten gyvena daug jos giminaičių. Po mokslų dirbo manikiūrininke, bet suprato, kad Amerika ne jai. Su Diana nusprendė aplankyti nedidelę šalį, kurioje galėtų atrasti kažką neatrasto.
Alex pasakoja, kad moterys prieš pusę metų tiesiog atskrido į Vilnių. Susiplanavo savo kelionę taip, kad apžiūrėtų kuo daugiau miestų, pagalvojo, kokius muziejus galėtų aplankyti. Diana labai mėgsta kates, todėl norėjo aplankyti Katinų muziejų. Taip jos atrado Šiaulius. Bekeliaudamos po miestą nustebo, kad čia iš azijiečių virtuvių gali rasti tik kinų ir japonų maistą. Tada moterims gimė idėja, kad reikėtų atidaryti savo šalies virtuvės kavinę.
Alex sako, kad kuriant verslą sunkiausia buvo įveikti kalbos barjerą, todėl susirado įmonę, kuri padėjo gauti visus reikalingus leidimus, bet pačios įsirenginėjo patalpas P. Višinskio gatvėje, dažė sienas, susirinkinėjo baldus ir prieš du mėnesius atsidarė.
"Pirmiausia mes pradėjome teikti kavą ir užkandžius išsinešti. Bet daugybė žmonių pradėjo klausinėti apie mūsų šalies maistą ir mes pagalvojome, kodėl iš tikrųjų nepradėjus gaminti Vietnamo gatvės maisto. Taip ir padarėme", – pasakoja Alex.
Anglija, Vokietija – tai šalys, kurios turi viską. Bet kodėl ne Lietuva? Tu atvyksti į vietą, kurioje esi unikalus, sukuri tai, ko čia dar nebuvo.
– Kodėl nusprendėte atvykti į Lietuvą?
– Diana norėjo atvykti į vieną iš Baltijos šalių. Aš turiu draugą iš Latvijos, jis rekomendavo vykti į Latviją, bet pagalvojome, o kodėl ne Lietuva? Kai pasakiau savo draugams, kad vyksiu į Lietuvą, jie visi klausė: ką? Kas čia per šalis? Kur ji? Ir man pačiai tai buvo siurprizas, nes jie nežinojo, kur yra Lietuva.
– O kaip reagavo šeima, kai pasakėte, kad atsidarysite kavinę Lietuvoje?
– Jie tai priėmė labai gerai. Didesnis šokas buvo, kai pasakiau, kad nebenoriu gyventi Amerikoje. Amerikietiška svajonė – ne man. Iš pradžių tik norėjau pakeliauti po Lietuvą, bet ji man labai patiko, todėl likau. Anglija, Vokietija – tai šalys, kurios turi viską. Bet kodėl ne Lietuva? Tu atvyksti į vietą, kurioje esi unikalus, sukuri tai, ko čia dar nebuvo.
– Kodėl nusprendėte atidaryti kavinę, o ne restoraną?
– Jei būtumėme atidarę kažką prabangaus, tai žmonės čia nesijaustų gerai: mūsų tikslas buvo padaryti tokią vietą, kurioje pavalgyti pietus galėtų ir darbininkas, atėjęs iš gatvės. Žmonės čia ateina, jie perka ir šypsosi, o mums tai svarbiausia. Kai kurie nemoka angliškai, aš jiems parodau meniu ant sienos, ir jie man parodo, ko nori, susikalbame gestais.
Pas mus virtuvė atvira ir žmonės gali stebėti, kaip ir ką mes gaminame. Čia gaminame viską taip, lyg valgytume Vietname. O restoranas nebūtų galėjęs perteikti Vietnamo gatvės maisto jausmo.
– Ar visus reikalingus produktus randate Lietuvoje?
– Taip, tik kai kurių žolelių, prieskonių, ryžių lakštų jūs neturite, tai tenka atsisiųsti iš Vietnamo. Pavyzdžiui, bazilikus ir kalendras mes auginame pačios, ir žmonės, atėję čia pavalgyti, valgo mūsų namines žoleles. Randame išeičių.
– Ar nepavargstate kasdien dirbti?
– Ne. Mes mylime savo darbą, tai neskaičiuojame valandų darbe.
Iš pradžių dirbdavom nuo pusės dešimtos iki septynių. Grįždavome namo, suprasdavome, kad nuobodu, neturime, ką veikti, tiesiog žiūrėdavome filmus. Tada mes pasikalbėjome ir nusprendėme, kad pradėsime dirbti nuo pusės dešimtos ryto iki devintos vakaro. Kai grįžtame namo, mes vis dar galime pailsėti ir žiūrėti filmus, bet nesijaučiame, kad nuobodžiautume.
– Kokie jūsų planai?
– Kitais metais norėtumėme atsidaryti lauko terasą, ją įstiklinti, kad žmonės galėtų sėdėti ne tik vasarą, bet ir sėdėdami galėtų stebėti lietų, sniegą. Be to, tikiuosi, kad kitąmet susirasime daugiau partnerių, ir galėsime atsidaryti kavinę Panevėžyje. Aš nenoriu važiuoti į didelius miestus, jie turi viską. Man labai patiko Šilutė, norėtume atsidaryti kavinę ten.
– O kas jums patinka Lietuvoje?
– Labai draugiški žmonės. Kai tik atvykome, buvo labai sunku susirasti draugų, nes daugelis žmonių nelabai kalba angliškai. Tai mes stengiamės būti draugiškos. Dabar matome, kad žmonės labai malonūs, visada stengiasi padėti, jei tik jų paprašai.
– Ar skanus lietuviškas maistas?
– Cepelinai labai labai patiko. Galėčiau juos suvalgyti bent keturis iš karto. Man tik nepatinka ta šalta burokėlių sriuba. Vietname mes nevalgome šaltų sriubų. Mūsų sriubos karštos, todėl ta sriuba labai keista. Bet cepelinai – geriausi!
– Kaip sekasi mokytis lietuvių kalbos?
– Labai sunku. Prieš du mėnesius ši kalba man atrodė beprotiška, dabar jau šiek tiek suprantu. Aš viską darau pati. Kai nueinu į parduotuvę pirkti produktų, dažniausiai darbuotojams parodau produkto nuotrauką, ir paprašau, kad man pasakytų, koks tai žodis. Taip vis išmokstu, kaip kas vadinama.
– Jūsų kavinė vadinasi "Saigon Kava". Papasakokite apie Saigoną.
– Saigonas – miestas pietų Vietname, antras pagal dydį šalyje. Na, žemėlapyje jis vadinamas Hošiminu, bet mums nepatinka jį taip vadinti ir dėl politinių priežasčių, ir dėl savo protėvių, kadangi jie vadino Saigonu (1976 metais, šiaurinei Vietnamo daliai laimėjus prieš pietinę, jis pervadintas ilgamečio Vietnamo komunistų lyderio garbei – red.past.). Mes, kilę iš šio miesto, vadiname jį Saigonu, laikome savo saigoniečiais.