Prokuroras apskundė nuosprendį farmacijos korupcijos byloje

Prokuratūros nuotr.
Tyrimo duomenimis, farmacijos kompanijos atstovės žadėdavo atlygį gydytojams, kad jie rekomenduotų pacientams įsigyti būtent šios įmonės vaistų.

Šiaulių apygardos prokuratūros prokuroras pateikė apeliacinį skundą Lietuvos apeliaciniam teismui dėl šių metų sausio 6 dieną paskelbto Panevėžio apygardos teismo nuosprendžio stambaus masto korupcinių nusikalstamų veikų farmacijos srityje. Šioje byloje kalta dėl sistemingo gydytojų papirkimo pripažinta farmacijos bendrovė „Valentis Pharma“ ir buvę jos vadovai bei kiti darbuotojai. Nuteistiesiems skirtų baudų suma viršija 112 000 eurų.

Apeliaciniu skundu prašoma pakeisti ir panaikinti dalį Panevėžio apygardos teismo nuosprendžio. Prokuroras prašo priimti naują nuosprendį ir pripažinti kaltais dėl kyšininkavimo 4 gydytojus bei kalta dėl papirkimo – vieną iš farmacijos kompanijos vadybininkių. Skundu taip pat prašoma nuteisti apskaitininkę dėl dalyvavimo organizuotoje grupėje sistemingai paperkant gydytojus. Pastaroji pirmosios instancijos teismo nuteista ir už padėjimą apgaulingai tvarkyti buhalterinę apskaitą. Minėtiems asmenims prokuroras prašo skirti įvairių dydžių baudas.

Prokuratūra taip pat prašo paskirti didesnes baudas dviem už papirkimą nuteistoms bendrovės vadybininkėms. Be to, prašoma teismo pilnai tenkinti Valstybinės mokesčių inspekcijos farmacijos bendrovei „Valentis Pharma“ pateiktą ieškinį 39 381 euro sumai.

Bylos duomenimis, nuo 2013 metų pabaigos iki 2015 metų pradžios Lietuvoje veikė nusikalstama korupcinė schema, kurioje dalyvavo farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai. Nustatyta, kad farmacijos įmonės darbuotojos – bendrovės vadybininkės – veikdamos organizuotoje grupėje susitardavo su savo aptarnaujamų Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti, o vėliau suleistų būtent jų įmonės platinamų produktų.

Vienu metu duotų kyšių suma skyrėsi – ji priklausė nuo platinamo produkto vertės ir nuo to, kur prekė buvo įsigyjama (iš vaistinės, internetu, tiesiogiai iš gydytojo ar vadybininkės). Kyšio suma, farmacijos bendrovės vadybininkės sumokama gydytojui, siekė nuo 15 iki 102 eurų už vieną rekomenduotą ir gydytojo suleistą produktą, o tos kyšių sumos būdavo įtrauktos į preparatų kainą.

Atliekant tyrimą apklausta daugiau nei 1 100 asmenų ir nustatyta, kad gydytojams papirkti įmonė skyrė daugiau kaip 74 000 eurų, kurie sudarė specialųjį fondą, skirtą medikams papirkti. Nusikalstamos veikos buvo daromos Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Šiaulių ir kituose mažesniuose Lietuvos miestuose.

Ikiteisminio tyrimo metu 80-ies gydytojų ir penkių farmacijos bendrovės „Valentis Pharma“ darbuotojų atžvilgiu priimti procesiniai sprendimai jiems pripažinus kaltę. Kyšių sumos konfiskuotos, skirtos įmokos į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą, taip pat skirtos baudos. Šioje byloje proceso dalyviai jau yra sumokėję daugiau kaip 100 000 eurų, kuriais papildytas valstybės biudžetas.

Generalinė prokuratūra šiam didelės apimties ikiteisminiam tyrimui atlikti buvo sudariusi specialią Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio apygardų prokuratūrų prokurorų ir visų Specialiųjų tyrimų tarnybos teritorinių padalinių pareigūnų tyrimo grupę, kuriai vadovavo, o vėliau valstybinį kaltinimą teisme palaikė Šiaulių apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus vyriausiasis prokuroras Artūras Karpalovas.