Kalintiems rečiau priteisiamos kompensacijos, „tirpsta“ jų dydis

Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių tardymo izoliatorius šiemet minės 110 metų sukaktį. Kultūros paveldui priskirti pastatai morališkai ir fiziškai susidėvėję bei sunkiai pritaikomi aukštiems nūdienos reikalavimams. Nepaisant to, stengiamasi pagal galimybes gerinti kalinčiųjų laikymo sąlygas.
Šiaulių tardymo izoliatoriuje laikomiems asmenims nuosekliai stengiamasi užtikrinti teisės aktų reikalavimus atitinkančias kalinimo sąlygas. Neturtinei žalai dėl netinkamų kalinimo sąlygų priteisiamos sumos mažėja dešimtimis kartų. Jei per 2018 metų pirmą pusmetį suimtiesiems (nuteistiesiems) priteista 73 280 eurų neturtinės žalos atlyginimui, per 2019 metų pirmą pusmetį 39 026 eurai, per 2020 pirmą pusmetį – 10 352 eurai, tai per 2021 metų pirmą pusmetį – tik 2 870 eurų.

Tai, kad bandymai prisiteisti pinigų iš valstybės vis dažniau nesėkmingi, vaizdžiai parodo ir Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme nagrinėjamų tokių bylų statistika. Pirmąjį šių metų pusmetį Šiaulių tardymo izoliatorius gavo 51 Lietuvos vyriausio administracinio teismo išnagrinėtą apeliacinį skundą dėl netinkamų kalinimo sąlygų. Iš jų 44 – izoliatoriuje laikytų ar laikomų asmenų apeliacijos, kuriose jie prašė panaikinti žemesnės instancijos teismų sprendimus ir priteisti materialines kompensacijas už tai, kad kalėjo galimai netinkamomis sąlygomis.

„Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė net 43 kalinčiųjų apeliacinius skundus kaip nepagrįstus ir tik vieną jų tenkino iš dalies, priteisdamas pareiškėjui ne prašomą tūkstantinę, o 100 eurų siekiančią kompensaciją“, – sakė Veiklos organizavimo skyriaus vyresnioji teisininkė Elvina Brūzgė.

Ji pažymėjo, kad pirminiai teismų sprendimai dėl kalinimo sąlygų pažeidimų ir kompensacijų už tai priteisimo atidžiai vertinami ir, esant pagrindui, Šiaulių tardymo izoliatorius teikia apeliacinius skundus. Per pirmą pusmetį Lietuvos vyriausiame administraciniame teisme išnagrinėti septyni Šiaulių tardymo izoliatoriaus teikti apeliaciniai skundai, šeši iš jų tenkinti visiškai arba iš dalies – panaikinta sprendimo dalis, kuria buvo priteista neturtinė žala, arba ji labai ženkliai sumažinta.

Įstaigos teisininkės E. Brūzgės teigimu, skundų dėl įkalinimo sąlygų ženkliai sumažėjo, o neturtinė žala už netinkamas sąlygas priteisiama vis rečiau dar ir dėl to, kad izoliatorius deda daug pastangų užtikrindamas higienos normas ir teisės aktų reikalavimus atitinkantį kalinčiųjų laikymą. Gyvenamosios kameros remontuojamos, sutvarkyti pasivaikščiojimo kiemai, atnaujinta vietinė ventiliacija režimo korpuse, planuojami kiti kalinimo sąlygų užtikrinimui būtini darbai.