Naujausios
Gelbėjimo ratas kaimo mokykloms
Rajono Taryba pritarė Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus parengtam sprendimo projektui, kuriuo nutarta gelbėti klases, kuriose mokosi mažiau mokinių nei nustatytas minimalus jų skaičius. Tam iš biudžeto bus skirta 128 tūkstančiai eurų.
Išlikimo grėsmė buvo kilusi Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos baigiamajai klasei, kurioje – 10 abiturientų, nors turėtų būti mažiausiai 12. Metams jai skirta 32,5 tūkstančio eurų.
Gelbėjimo ratas mestas ir Pociūnėlių pagrindinei mokyklai, kurios dešimtoje klasėje mokosi septyni vaikai, o reikia minimaliai aštuonių.
Mažiau vaikų nei nustatyta, mokosi ir dar dviejose šios mokyklos klasėse, reikalavimų neatitiko ir kelios Šaukoto skyriaus bei Pakalniškių pagrindinės mokyklos klasės. Joms skirta 50 procentų lėšų, likusią dalį turėtų skirti ministerija.
"Kad kaime išliktų mokyklos, teko joms padėti finansiškai. Apskrityje ši problema sprendžiama įvairiai. Akmenė nuėjo tuo pačiu keliu ir skyrė lėšų vienai mokyklai, o Kelmė per mažų klasių nebekomplektavo ir veš mokinius į kitą mokyklą", – galimus sprendimo būdus vardijo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Genovaitė Juodeikienė.
Preliminariais duomenimis, rajono švietimo įstaigose šiais mokslo metais mokysis apie 3 980 mokinių. Tai – beveik pusšimčiu mažiau nei pernai.
"Skaičiai dar keisis. Tiksliau juos žinosime po rugsėjo 6-osios, tačiau džiugu bent tai, kad mokinių mažėjimas nebėra toks ryškus. Pavyzdžiui, pernai jų sumažėjo 203, užpernai – 235, o per dešimtmetį – 2 235 mokiniais", – skaičius dėliojo vedėja.
Privati mokykla
Kol kas nėra duomenų, kiek mokinių pasirinks rajone naujai atsidarančią, dažais tebekvepiančią privačią mokymo įstaigą "Pažinimo licėjus". Tai – bene didžiausia rajono švietimo naujovė, kadangi privačių mokyklų iki šiol čia nėra buvę.
G. Juodeikienė sakė, jog skyrius tikslesnių duomenų apie ją neturi, išskyrus skelbiamus viešojoje erdvėje.
"Daugmaž žinome, kiek mūsų mokytojų išeina dirbti į licėjų. Tik tiek. Kadangi ši mokymo įstaiga mums nepavaldi, mes jos veikla domėsimės tik tuo atveju, jei išsiaiškinti kilusias problemas paves ministerija. Tačiau tikimės su ja draugiško bendradarbiavimo", – sakė vedėja.
Telefonu pakalbinta licėjaus direktorė Lina Gvaldienė iš karto atsiprašė, kad visiškai neturi laiko detaliau pasikalbėti apie atidaromą įstaigą, motyvuodama tuo, kad iki rugsėjo 1-osios mokykla turi išspręsti daugybę užduočių ir dabar visi pluša negailėdami nei laiko, nei savęs.
Jos teigimu, licėjus šiuo metu formuoja I–IX klases ir turi tikslą ateityje išaugti iki dvyliktos klasės. Visos klasės, pasak direktorės, užpildytos, tačiau jos tebėra formuojamos, sutartys vis dar pasirašinėjamos ir aiškesnė situacija bus rugsėjo viduryje.
Viešojoje erdvėje "Pažinimo licėjus" žada, jog Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas bendrojo ugdymo programas derins su inovatyviomis ugdymo metodikomis iš Suomijos, Šveicarijos, Izraelio.
Vasarą vykusiose atvirų durų dienose teigta, jog šioje mokykloje nebus skambučio, vaikai nesinešios vadovėlių, pratybų sąsiuvinių į namus, jiems nebus užduodami namų darbai, o klasėse mokysis gerokai mažiau mokinių nei valstybinėse mokyklose.
Mokykla daug dėmesio žada skirti gamtos pažinimui, mokymuisi netradicinėse erdvėse. Įstaiga nusipirko kelias lamas.
Į licėjų žadama vežioti mokinius ir iš Šiaulių.
Pasirengę naujiems mokslo metams
– Ar visos rajono švietimo įstaigos yra pasirengusios rugsėjo 1-ajai? – redakcija pasiteiravo Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus skyriaus vedėjos G. Juodeikienės.
– Taip, visos jos pasirengusios rugsėjo šventei, kuri šiemet vyks rugsėjo 2-ąją. Tik keturios lopšelio-darželio "Žvaigždutė" ikimokyklinio ugdymo grupės yra iškeltos į Vaižganto progimnaziją, kadangi darželyje vyksta ir iki sausio mėnesio vyks šių grupių remontas.
Vienokie ar kitokie remonto darbai vasarą vyko visose mokymo įstaigose. Tam iš biudžeto buvo skirta per 600 tūkstančių eurų.
– Ar ugdymo įstaigos nestokoja pedagogų? Pernai kai kuriose nebuvo ir vadovų.
– Pas mus kol kas yra lituanistų, matematikų, anglų kalbos, kūno kultūros, istorijos mokytojų perteklius. Kai kuriose mokyklose jų dirba per daug: vietoj vieno etato – du-trys pedagogai. Bet tai vadovo ir mokytojų apsisprendimas.
Tačiau po dvejų-trejų metų mums gali trūkti ikimokyklinio ugdymo auklėtojų ir chemijos mokytojų.
Pernai iš tiesų buvo problemų dėl mokymo įstaigų vadovų. Kai kur konkursus reikėjo skelbti net kelis kartus, tačiau dabar tai jau išsisprendė.
Ir tik į kitą rajono ugdymo įstaigą bei į užtarnautą poilsį išėjusius dirbti dviejų įstaigų vadovus laikinai vaduos jų pavaduotojai. Tai – Pakalniškių pagrindinėje mokykloje ir Baisogalos mokykloje-darželyje.
– Kokia situacija rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigose – ar didelė darželinukų, norinčių į jas patekti, eilė?
– Eilės beveik ištirpo. Anksčiau jose būdavo 70–100 darželius norinčių lankyti vaikučių, dabar – kelis kartus mažiau.
Iškėlus priešmokyklinukus į miesto mokyklas, atsirado daugiau laisvų vietų darželiuose.
Šiemet Kutiškiuose ir Sidabrave atidarome dvi naujas grupes. Kutiškiuose jau buvo įrengtos patalpos dviem ikimokyklinėms grupėms. Tad mažųjų grupei, į kurią bus vedami vaikučiai nuo vienerių metų, reikėjo tik nupirkti jiems pritaikytų lovyčių, vystymo stalų, higienos priemonių.
Į Sidabravo darželį eilėje laukė šeši vaikai. Atsiradus dar keliems, buvo nutarta atidaryti antrą grupę.
– Ar nekils problemų dėl sveikesnio mokinių maitinimo?
– Švietimo įstaigose moksleivius maitins konkursą laimėjusi viešoji įstaiga "Bruneros".
Dešimtyje mokyklų ji taikys dalinio švediško stalo maitinimo sistemą, kai antrąjį patiekalą pasirinkę mokiniai, patys rinksis daržoves, garnyrą ar užpilą.
– Kokių dar naujovių darželinukams ir mokiniams rengia ugdymo įstaigos?
– Vos kelios įstaigos šalyje įgyvendins mokymosi pagalbos mokiniui ir šeimai projektą, kuris susijęs su specialiųjų poreikių turinčiais vaikais. Jame dalyvaus ir Šeduvos gimnazija.
Ugdymo įstaigose populiarėja įvairios laboratorijos, V. Kudirkos progimnazija vienintelė rajone stiprins pradinių klasių mokinių finansinį raštingumą, lopšelis-darželis "Kregždutė" įsigijo inovatyvių instrumentų, Šeduvos darželis įrengė ekologišką basų kojų taką.
Gražinos pagrindinėje mokykloje atsiras naujas pasirenkamasis dalykas – karinės parengties pagrindai 9–10 klasėms, to nebuvo jau daugybę metų. Tad naujovių rajone tikrai yra. Mokyklos nestovi vietoje, ieško naujų ugdymo būdų. Telieka joms palinkėti sėkmės.
Licėjus šiuo metu formuoja I–IX klases ir turi tikslą ateityje išaugti iki dvyliktos klasės.