Naujausios
Kultūros darbuotojai jau kelia streiko vėliavas
Šalyje ir toliau kylant kainoms bei nedidėjant atlyginimams, vis daugiau biudžetinių įstaigų darbuotojų reiškia atvirą nepasitenkinimą valdžios neveiklumu. Streikuoti pradėjoi mokytojai. Negalėdami pragyventi iš mažų atlyginimų apie ketinimus rengti streiką atvirai prakalbo ir kultūros darbuotojai.
Gediminas DUBONIKAS
gediminas@skrastas.lt
Atlyginimai verčia skursti
Šią savaitę viešai paskelbtame Kultūros darbuotojų profsąjungų kreipimesi į Premjerą teigiama, kad kultūros darbuotojai tapo mažiausiai apmokama biudžetinių įstaigų darbuotojų grupe valstybėje. Tą patvirtino ir Kultūros darbuotojų profsąjungų federacijos pirmininkė Aleksandra Leparskienė, pabrėžusi, kad nemaža dalis iš maždaug 14 000 kultūros darbuotojų skursta, gaudami 700–800 litų atlyginimą.
„Toks atlyginimas yra absurdiškas, kultūros darbuotojai uždirba daug mažiau nei šalies vidurkis“ — pabrėžė A. Leparskienė. Politikai, ypač ministerija, į kultūros darbuotojų pageidavimus nekreipia dėmesio. Tikimės šį klausimą išspręsti derybų bei kompromiso keliu, tačiau neatmetame galimybės sekti ir mokytojų pėdomis — galimybės streikuoti neatmetė A. Leparskienė.
Aktyviausi — bibliotekininkai
Lietuvos bibliotekininkų draugijos atstovų teigimu, šalies apskričių bibliotekininkai ir Bibliotekininkų draugija atskiru prašymu kreipėsi į Seimą ir Vyriausybę dėl atlyginimų pakėlimo, tačiau, tvirtinant 2008 metų biudžetą, į tai neatsižvelgta.
Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Vida Garunkštytė patikino, kad „bibliotekininkai reikalauja ne tik normalių atlyginimų, atitinkančių vidutinį darbo užmokestį šalyje, bet ir siekia kultūros darbuotojų apmokėjimo sistemos pertvarkymo“.
2500 šalies bibliotekininkų vienijančios draugijos pirmininkė pabrėžė, kad ir Vilniuje surengtose eitynėse dalyvavo nemažai bibliotekininkų, kitų kultūros darbuotojų, o galimybę rengti streiką pavadino visiškai realia. „Niekas nebenori dirbti už 800 litų atlyginimą. Jei nebus atsižvelgta į mūsų situaciją, rengsime įspėjamąjį streiką“ — patikino V. Garunkštytė.
Šiauliečiai taip pat netyli
Šiaulių kultūros darbuotojai taip pat nebetyli. Kultūros darbuotojų kreipimąsi į Seimą bei Vyriausybę pasirašė ir Šiaulių dramos teatro scenos darbuotojų, Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekos profsąjungų atstovai.
Tai, kad šiauliečiai kultūros darbuotojai neabejingi Kultūros darbuotojų profsąjungų federacijos iniciatyvai, patvirtino Šiaulių dramos teatro scenos darbuotojų profsąjungos vadovė Violeta Jasiūnienė. Ji pasakojo, kad valdžios dėmesiu kultūros darbuotojai nelepinami. „Problema susideda ne tik iš mažų atlyginimų. Trūksta elementaraus valdžios atstovų dėmesio šiai sferai“ — tvirtino V. Jasiūnienė.
Vis dėlto profsąjungos vadovė pabrėžė, kad reikia išbandyti derybų kelią, o streikus įvardijo kaip kraštutinę priemonę. „Svarbiausia, kad valdžia išgirstų mūsų argumentus, tada galbūt situacija pasikeistų, dabar patys tvarkomės, kaip išgalim“ — atviravo Violeta Jasiūnienė.
Atlyginimas — tik ašaros
Situacija, kai mokami vos minimalią algą viršijantys atlyginimai, netenkina ir kitų kultūros darbuotojų. Net ir nepriklausantys Kultūros darbuotojų profsąjungų federacijai kultūros įstaigose dirbantys žmonės palaiko kolegų iniciatyvą siekti padoraus atlyginimo. Iniciatyvai sakė pritariantys ir Kultūros centrų asociacijos atstovai, idėją remia Šiaulių valstybinio kamerinio choro „Polifonija“ profsąjunga.
Šios profsąjungos pirmininkas K. Luotė „Šiaulių kraštui“ patikino, kad prisidėtų prie kultūros darbuotojų streiko, jei šalies valdžia neatsižvelgs į kultūros darbuotojų poreikius. K. Luotė pasakojo, kad nemaža dalis “Polifonijos“ profsąjungai priklausančių muzikų turi papildomai uždarbiauti, nes gaunamas dažnai vos 800 litų siekiantis atlyginimas — ašaros.
K. Luotė vis dėlto pabrėžė, kad streikas problemų tikriausiai neišspręstų. „Streikuojant mokytojams, valdžia priversta atsižvelgti į jų interesus, nes kitaip stringa visa švietimo sistema. Tuo tarpu kultūros darbuotojai valstybėje nėra vertinami, prie to prisideda ir masinės, “pop“ kultūros plitimas“, atviravo K. Luotė.
INICIATYVA: Violeta Jasiūnienė tikisi, kad kultūros darbuotojų išreikšta iniciatyva pagaliau atkreips valdžios atstovų dėmesį.
Redakcijos archyvo nuotr.
PROTESTAS: Kultūros darbuotojai, protesto eitynėse jau reikalavę padoraus atlyginimo, neatmeta ir streiko galimybės.
ELTA nuotr.