Kleboniškių kaimo klojime kalbėsis vėlės

Lauros PRASCEVIČIŪTĖS nuotr.
Liepos 2 dieną 16 valandą Daugyvenės kultūros istorijos muziejaus-draustinio Kleboniškių kaimo (Radviliškio r.) senajame klojime bendraus vėlės – elegantiškas ir šmaikštus „Knygos teatras“ iš Vilniaus vaidins lietuvių literatūros inscenizaciją-spektaklį „Prabangos“ pagal Jurgio Savickio noveles.

Pasak kūrėjų, vienas iš spektaklio leitmotyvų – prabanga patirti: gyventi, mirti, mylėti... Tragikomedijos veikėjai – trys vėlės, pasakojančios J. Savickio noveles kaip savo gyvenimo istorijas. Vėlės įstrigo laike, jos negali patekti į kitą dimensiją iki sulauks atleidimo, tad istorijų sekimas – vienintelis joms likęs pasitenkinimo šaltinis.

Iš gabalinio cukraus sukurta scenos dekoracija – malonumų, kurių vėlės nebegali patirti, metafora. Cukraus saldumas joms, deja,  nepasiekiamas –  jis tarsi smėlis, talkas. 

Spektaklio siužetui panaudotos novelės „Palikimas“, „Ponia Janina Sudocholskienė“ ir „Prabangos“ iš antrojo J. Savickio apsakymų rinkinio „Ties aukštu sostu“ (1928 m.).

Gyvenimą, J. Savickio vaizduojamą kaip teatrą, perteiks kūrybinė spektaklio trupė: gerai žinomi teatro ir kino aktoriai Redita Dominaitytė, Eimutis Kvoščiauskas ir Virginija Kuklytė. Spektaklio režisierius – Alius Veverskis.

Spektaklis „Prabangos“ – žiūrovų pamėgto vasaros ciklo „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ dalis.

Renginį tradiciškai papildys ypatingos pramogos – lankytojai mokysis žaisti senuosius žaidimus ir ragaus skanumynus, keptus pagal senuosius receptus. Autentiškų aukštaitiškų dainų ir šokių mokys Panevėžio pasididžiavimas – etnografinis ansamblis „Raskila“ (vadovė Lina Vilienė).

Ciklą „Šeštadienių popietės klojimo teatre“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.