Ekologinės nelaimės pamokos: sugrįžta tarsi į sovietmetį

Ekologinės nelaimės pamokos: sugrįžta tarsi į sovietmetį

Eko­lo­gi­nės ne­lai­mės pa­mo­kos: su­grįž­ta tar­si į so­viet­me­tį

Ekst­re­ma­lio­ji si­tua­ci­ja dėl už­terš­to Pet­rai­čių tven­ki­nio ir Obe­lės upės at­šauk­ta. Ty­ri­mai ro­do, kad tven­ki­nio bei upės van­duo – jau nor­ma­lus, eko­lo­gi­nę ka­tast­ro­fą iš­gy­ve­nu­sioms žu­vims grės­mės ne­bė­ra. Pa­vo­jaus ne­be­li­ko, ta­čiau neat­sa­ky­tų klau­si­mų, neišsp­ręs­tų pro­ble­mų šlei­fas te­be­si­vel­ka. Ko­kias pa­mo­kas ekst­re­ma­lio­ji si­tua­ci­ja da­vė vi­sų ly­gių ins­ti­tu­ci­joms, svars­ty­ta iš­va­žiuo­ja­ma­ja­me po­sė­dy­je, ku­rį Pak­ruo­jy­je su­ren­gė Sei­mo lai­ki­no­sios Šiau­lių kraš­to bi­čiu­lių gru­pės na­riai. Dis­ku­si­jo­se pa­da­ry­ta iš­va­da, kad trūks­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo tarp ins­ti­tu­ci­jų. O kad pa­na­šios ne­lai­mės ne­pa­si­kar­to­tų – rei­kia keis­ti tei­sės ak­tus.

Ja­ni­na ŠA­PAR­NIE­NĖ

janina@skrastas.lt

Tven­ki­nys bus ste­bi­mas

Spren­di­mas at­šauk­ti ekst­re­ma­lią si­tua­ci­ją priim­tas po iš­va­žiuo­ja­mo­jo Sei­mo lai­ki­no­sios Šiau­lių kraš­to bi­čiu­lių gru­pės po­sė­džio.

Ekst­re­ma­lios si­tua­ci­jos va­do­vas, Pak­ruo­jo ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ros ve­dė­jas Ge­di­mi­nas Cin­ku­tis in­for­ma­vo: van­dens rūgš­tin­gu­mas ir ja­me iš­tir­pu­sio de­guo­nies kie­kis tiek Pet­rai­čių tven­ki­ny­je, tiek Obe­lės upė­je – nor­ma­lus. Upė­je ne­be­su­si­da­ro pu­tos.

Pet­rai­čių tven­ki­ny­je ne­be­ma­ty­ti nu­gai­šu­sių žu­vų. Jų pa­sta­ro­sio­mis sa­vai­tė­mis bu­vo su­rink­ta ir uti­li­zuo­ta apie ke­tu­rias to­nas.

At­šau­kus ekst­re­ma­lią si­tua­ci­ją, Pak­ruo­jo ug­nia­ge­siai gel­bė­to­jai nuė­mė už­tva­ras, ke­lias sa­vai­tes nau­do­tas Obe­lė­je ky­lan­čioms ter­ša­lų pu­toms su­lai­ky­ti. Gel­bė­to­jų bei tal­ki­nin­kų su­rink­tos pu­tos lai­ko­mos ne­nau­do­ja­mo­je be­to­nuo­to­je duo­bė­je ne­to­li Obe­lės. At­vi­ra duo­bė pri­pil­dy­ta be­veik iki vir­šaus.

Ar smar­kiau pa­li­jus, tirps­tant snie­gui ne­ži­no­mi ter­ša­lai iš jos vėl ne­pask­lis į ap­lin­ką?

Anot G. Cin­ku­čio, Pet­rai­čių apy­lin­kės ne­pa­lie­ka­mos be prie­žiū­ros – kar­tą per sa­vai­tę bus ima­mi van­dens mė­gi­niai ty­ri­mams, ste­bi­ma ap­lin­ka. Ki­lus grės­mei iš duo­bės iš­si­lie­ti pu­toms, bus ieš­ko­ma ki­tos vie­tos joms lai­ky­ti.

Skai­čiuo­ja­mi eko­lo­gi­nės ka­tast­ro­fos pa­da­ry­ti nuo­sto­liai. Ne­ga­lu­ti­niais duo­me­ni­mis, tar­šos iš­gai­šin­tos žu­vys ver­ti­na­mos 48 tūks­tan­čiais eu­rų, gel­bė­ji­mo dar­bams pa­nau­do­ta apie 4 tūks­tan­čius eu­rų. Dar te­bes­kai­čiuo­ja­ma, ko­kia ža­la ap­lin­kai pa­da­ry­ta, už­ter­šus tven­ki­nio ir upių van­de­nis.

G. Cin­ku­čio tei­gi­mu, vi­są tar­šos ža­lą bus ga­li­ma įver­tin­ti pa­va­sa­rį – ji ga­li bū­ti di­des­nė nei skai­čiuo­ja­ma šiuo me­tu.

Dėl eko­lo­gi­nės ka­tast­ro­fos pa­da­ri­nių Pak­ruo­jo ra­jo­no Sa­vi­val­dy­bė krei­pė­si į Šiau­lių pro­ku­ra­tū­rą, pra­šy­da­ma ap­gin­ti vie­šą­jį in­te­re­są. Pra­šy­me pa­tir­ti nuo­sto­liai ne­nu­ro­dy­ti.

Trūks­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo

Iš­va­žiuo­ja­ma­ja­me po­sė­dy­je Par­la­men­ta­rai Sta­sys Tu­mė­nas, Arū­nas Gu­mu­liaus­kas, Au­ri­mas Gai­džiū­nas, An­ta­nas Ma­tu­las ir Vi­ta­li­jus Gai­lius, Šiau­lių ap­skri­ties sa­vi­val­dy­bių, prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos ir gel­bė­ji­mo bei Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos ir jos pa­da­li­nių at­sto­vai iš­klau­sė in­for­ma­ci­ją apie gais­ro ge­si­ni­mą UAB „Gai­re­li­ta“ ir vė­les­nius įvy­kius.

Prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos ir gel­bė­ji­mo de­par­ta­men­to di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Vy­gan­das Kur­ku­lis ug­nia­ge­sių veiks­mus tram­dant mil­ži­niš­ką gais­rą va­di­no idea­liais. Šiai ins­ti­tu­ci­jai svar­biau­si kri­te­ri­jai – ne­žu­vo ir ne­bu­vo su­žeis­ti žmo­nės, iš­sau­go­ti ne­to­li gais­ro esan­tys pa­sta­tai. Anot pa­va­duo­to­jo, apie van­dens nu­te­kė­ji­mą to­mis die­no­mis ne­gal­vo­ta.

Tiek ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai, tiek ug­nia­ge­siai gel­bė­to­jai tvir­ti­no, kad vei­kė pa­gal įsta­ty­mus. Kiek­vie­na pu­sė tu­rė­jo seg­tu­vus do­ku­men­tų.

Pak­ruo­jo me­ras Sau­lius Ge­giec­kas tų die­nų pa­dė­tį ko­men­ta­vo: sku­bė­ta ne ieš­ko­ti išei­ties, o iš anks­to ap­si­gin­ti do­ku­men­tais, kad, ne­duok Die­ve, kas ne­lik­tų kal­tas...

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės ekst­re­ma­lių­jų si­tua­ci­jų ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė, Sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rė Eri­ka Ki­žie­nė, ko­mi­si­jos na­riai po­sė­džio me­tu ne kar­tą tei­gė – trū­ko in­for­ma­ci­jos (ne­ži­no­ta, net kas nu­tar­ta Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos po­sė­džiuo­se, vy­ku­siuo­se dėl gais­ro pa­da­ri­nių), dar­bą gai­ši­no il­gas su­si­ra­ši­nė­ji­mas.

„Šiau­lių kraš­tui“ V. Gai­lius sa­kė pa­ste­bė­jęs, kad ir ekst­re­ma­lios si­tua­ci­jos me­tu, ir iš­va­žiuo­ja­ma­ja­me po­sė­dy­je trūks­ta bend­ra­dar­bia­vi­mo tarp ins­ti­tu­ci­jų.

Vie­ni – prieš ter­ša­lus „vai­duok­lius“

V. Kur­ku­lis in­for­ma­vo, jog ge­si­nant gais­rą „Gai­re­li­to­je“ bu­vo nau­do­ja­ma ru­siš­ka pu­tas su­da­ran­ti prie­mo­nė „TEAC“, pa­ga­min­ta prieš try­li­ka me­tų. Ji va­sa­rą pe­rim­ta iš įmo­nės, dir­bu­sios už­da­ro­mo­je Vi­sa­gi­no ato­mi­nė­je elekt­ri­nė­je. Anot V. Kur­ku­lio, ši prie­mo­nė yra bio­lo­giš­kai suy­ran­ti, nors ir lė­čiau (per 27 die­nas), nei gais­re taip pat nau­do­ta šiuo­lai­kiš­ka eu­ro­pie­tiš­ka „STHA­MEX F-15“, ku­rios sui­ri­mo pe­rio­das be­veik tris kar­tus trum­pes­nis.

Eu­ro­pie­tiš­ko­sios me­džia­gos „Gai­re­li­to­je“ su­nau­do­ta apie sep­ty­nias to­nas, ru­siš­kos – ke­lis kar­tus dau­giau. Teo­riš­kai ne­tgi pa­sta­ro­ji tu­rė­jo vi­siš­kai suir­ti jau lapk­ri­čio pra­džio­je.

Ta­čiau Pak­ruo­jo ug­nia­ge­siai gel­bė­to­jai bei jiems tal­ki­nin­kau­jan­tys žmo­nės che­mi­ka­lais už­terš­tas pu­tas iš Obe­lės upės rin­ko iki lapk­ri­čio pa­bai­gos. Šis bū­das pa­dė­jo ma­žin­ti tar­šą. Ter­ša­lai pa­sie­kė ir Kruo­ją.

Pu­tų rin­ki­mas bu­vo prie­mo­nė, pa­dik­tuo­ta vi­są ekst­re­ma­lios si­tua­ci­jos lai­ką ly­dė­ju­sią ne­ži­no­my­bę: kuo už­terš­tas van­duo, te­kan­tis iš gais­ra­vie­tės, už­nuo­di­jęs Pet­rai­čių tven­ki­nį ir Obe­lę? Kaip ši tar­ša ga­li at­si­liep­ti ne tik ap­lin­kai, bet ir žmo­nių svei­ka­tai?

Anot V. Kur­ku­lio, dar spa­lio 21-ąją bu­vę in­for­muo­ta, kad reik­tų iš­tir­ti, ar van­duo neuž­terš­tas fe­no­liu, for­mal­de­hi­du, diok­si­nu bei ki­tais che­mi­ka­lais.

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės ci­vi­li­nės sau­gos ir mo­bi­li­za­ci­jos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Dai­va Ro­cie­nė „Pak­ruo­jo kraš­tui“ sa­kė ge­rai įsi­mi­nu­si spa­lio 21-osios po­sė­dį. Su­va­žia­vęs bū­rys aukš­to ran­go val­di­nin­kų ir pra­si­dė­jusios šne­kos, kas ko­kį po­pie­rių pa­ra­šė ir kas su­ra­šė ar ne­su­ra­šė at­sa­ky­mo...

„Apie mi­nė­tas che­mi­nes me­džia­gas po­sė­džio įra­še ne­gir­dė­ti – spe­cia­liai tą įra­šą iš­klau­siau. Ne­gi spe­cia­lis­tams bu­vo neį­ma­no­ma bent elekt­ro­ni­niu pa­štu in­for­muo­ti, ko­kių ter­ša­lų ieš­ko­ti rei­kia?! Tai da­bar, kaip sa­ko­ma, jau po mū­šio gais­ri­nin­kai kar­dais mo­juo­ja, ti­ki­na, kad in­for­ma­vę... Kur gais­ro ge­si­ni­mo die­no­mis bu­vo Rad­vi­liš­kio ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai, ko­dėl vi­sais įma­no­mais bū­dais ne­pers­pė­jo – ruoš­ki­tės, pas jus di­de­lė bė­da atei­na?“ – D. Ro­cie­nė sa­kė iki šiol ne­ga­lin­ti įveik­ti pa­si­pik­ti­ni­mo, kad pa­kruo­jie­čiai bu­vo pa­lik­ti vie­ni ko­vo­ti su ne­ži­no­mais ter­ša­lais, tar­si su vai­duok­liais.

Rei­kės pa­kei­ti­mų

Iš­va­žiuo­ja­ma­ja­me Sei­mo na­rių po­sė­dy­je dis­ku­tuo­ta, kaip atei­ty­je iš­veng­ti pa­na­šių ne­lai­mių.

Sei­mo na­rys S. Tu­mė­nas pri­mi­nė, kiek grės­min­gų eko­lo­gi­nių „bom­bi­kių“ yra: Šiau­liuo­se, Šiau­lių ir Jo­niš­kio ra­jo­nuo­se. Par­la­men­ta­ro nuo­mo­ne, rei­kia tei­si­nių sau­gik­lių, kad šioms grės­mėms su­val­dy­ti.

Pas­te­bė­ta, kad „bom­bi­kių“ ne­trūks­ta vi­so­je ša­ly­je. Pa­na­šių į UAB „Gai­re­li­ta“, ku­ri po ke­lis kar­tus per me­tus bu­vo bau­džia­ma už prieš­gais­ri­nių tai­syk­lių pa­žei­di­mus, ta­čiau rei­ka­la­vi­mų pa­žei­di­mus iš­tai­sy­ti ne­pai­sė.

Dis­ku­si­jos da­ly­viai pa­da­rė iš­va­dą, jog rei­kia keis­ti kai ku­riuos tei­sės ak­tus, kad bū­tų rea­lios prie­mo­nės pri­vers­ti pa­žei­dė­jus su­si­tvar­ky­ti.

Pa­mo­ka ir ver­ti­ni­mai

D. Ro­cie­nė svar­biau­sia šios ekst­re­ma­lios si­tua­ci­jos pa­mo­ka va­di­na per­spė­ji­mo svar­bą. Nes nors ne vi­sa­da ga­li­ma ne­lai­mės iš­veng­ti, bet pa­si­ruo­šus įma­no­ma ją bent su­švel­nin­ti. Ter­ša­lams iš Pet­rai­čių tven­ki­nio upė­mis sklin­dant link Pak­ruo­jo, spe­cia­lis­tė sa­vo ini­cia­ty­va apie ga­li­mą grės­mę per­spė­jo Pas­va­lio sa­vi­val­dy­bę.

„Pas­kui klau­sia ma­nęs – ko pa­sva­lie­čiai iš­si­gan­do? O ko­le­gos Pas­va­ly­je tie­siog pre­ven­ciš­kai ėmė ste­bė­ti van­de­nis, at­plau­kian­čius iš Pak­ruo­jo ra­jo­no“, – sa­kė D. Ro­cie­nė.

„Pak­ruo­jo kraš­to“ pus­la­piuo­se ži­nias apie eko­lo­gi­nę ka­tast­ro­fą se­kę skai­ty­to­jai re­dak­ci­jai ko­men­ta­vo pa­si­ju­tę tar­si bū­tų su­grįž­ta į so­viet­me­tį: ap­lin­ka nuo­di­ja­ma ne­ži­nia ko­kiais che­mi­ka­lais, o in­for­ma­ci­ja nuo vie­tos žmo­nių ir val­džios sle­pia­ma.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Sei­mo na­riai (iš kai­rės) Arū­nas Gu­mu­liaus­kas, Au­ri­mas Gai­džiū­nas, Vi­ta­li­jus Gai­lius ir An­ta­nas Ma­tu­las su sa­vi­val­dy­bių ir ins­ti­tu­ci­jų at­sto­vais dis­ku­ta­vo, kaip atei­ty­je iš­veng­ti di­de­lių eko­lo­gi­nių ne­lai­mių.

Sei­mo na­rys Sta­sys Tu­mė­nas (kai­rė­je) siū­lė įves­ti tei­si­nius sau­gik­lius grės­min­ga ga­my­ba už­sii­man­čioms įmo­nėms. Ša­lia – Šiau­lių me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas.

Pak­ruo­jo sa­vi­val­dy­bės ci­vi­li­nės sau­gos ir mo­bi­li­za­ci­jos vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Dai­va Ro­cie­nė su V. Kur­ku­liu aiš­ki­no­si, ka­da in­for­ma­ci­ja apie nu­ma­no­mus ter­ša­lus bu­vo pa­teik­ta. Ekst­re­ma­lio­sios ko­mi­si­jos dar­be da­ly­va­vu­si spe­cia­lis­tė jos ne­tu­ri.

Ge­di­mi­no CIN­KU­ČIO nuo­tr.

Už­terš­tų pu­tų pri­rink­ta be­veik pil­na duo­bė.