Naujausios
Taikos ir džiaugsmo oazė
Parodą pristatė H. Slonemo atstovas, galerininkas Serge’o Sorokko iš San Fransisko (JAV), Šiaulių dailės galerijos direktorė, menotyrininkė Ernesta Šimkienė, Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė.
„Kodėl šiuolaikinis menininkas ir klasikinis muziejus? Šiandieną muziejai priima visus iššūkius, ieško įvairių formų, kad lankytojus galėtume ne tik pakviesti pas save, bet ir nustebinti, parodyti tai, ko nematėte“, – sakė V. Šiukščienė.
Dauguma H. Slonemo kūrinių eksponuojami vilos parodinėje salėje. Bet lankytojų laukia ir užduotis – rasti dailininko paveikslus, įkomponuotus klasikinėje muziejaus ekspozicijoje. Anglijos karalienės, Abraomo Linkolno, Merilin Monro portretai XIX amžiaus portrerų galerijoje iškart patraukia dėmesį.
Lietuvoje pirmą kartą atidaryta amerikiečių menininko paroda – Serge’o Sorokko galerijos vykdomos H. Slonemo kūrybos sklaidos Europoje dalis. Serge’o Sorokko dailininkui atstovauja daugiau nei 25 metus.
Specialiai parodai Šiauliuose galerija išleido albumą-katalogą.
H. Slonemo darbai eksponuoti daugiau nei 350 pasaulio galerijų, yra reprezentuojami daugiau nei 100 muziejų, tarp jų – Metropoliteno meno muziejuje, Solomono R. Guggenheimo ir Whitney Amerikos meno muziejuje Niujorke.
H. Slonemas karjerą pradėjo 1980 metais ir labai greit tapo atpažįstamu ir žinomu.
Lietuvoje, sakė Serge’o Sorokko, H. Slonemo kūryba dar mažai žinoma. Prieš porą metų galerininkas dailininko kūrybą pristatė Latvijoje: čia amerikietis irgi nebuvo žinomas, tad buvo nuostabus atradimas.
Pasak Serge’o Sorokko, H. Slonemo tėvas buvo kariškis, šeima vis keldavosi į kitas vietas, tokias kaip Nikaragva, Havajai, Meksika, kur egzotiška gamta, džiunglės, gyvūnai, paukščiai. Paukščiai yra dažniausia ir mėgstamiausia H. Slonemo tema.
H. Slonemas yra įkūręs privatų paukščių zoologijos sodą, tapo paukščius ir iš natūros – paukščiai gyvena dirbtuvėse.
„Jis myli gyvūnus ir meilė atsispindi darbuose“, – sakė galerininkas.
Pristatant parodą, muziejaus salėje taip pat buvo paukščių – narvelyje lankytojų dėmesį traukė amadinų porelė.
Pasak Serge’o Sorokko, kai dabar Europoje, už kampo, vyksta baisūs dalykai, H. Slonemo darbai, jo pasaulis siūlo taikos oazę – tyrą džiaugsmą, spalvų simfoniją, malonumą akims.
Džiaugsmo užtaisas
„Turime neeilinį įvykį, Šauliuose nedažna galimybė pamatyti autorių kūrinių, kurių darbai yra garsiausiuose muziejuose. Amerikoje jis labai vertinamas, turi susikūręs savo meno pasaulį iš jo puikiai gyvena“, – sakė E. Šimkienė.
Pasak menotyrininkės, ryškūs, ekspresyvūs darbai, savitas jų stilius patraukia dėmesį, sužadina emocijas ir nepalieka abejingų. Svarbūs laisvės simboliai amerikiečio kūryboje – triušiai, drugeliai ir paukščiai.
„Kūryba labai sodri, ekspresyvi. Ornamentika, ritmo iliuzija, muzikalumas. Daug spalvų, gyvenimo džiaugsmo, kūriniai turi netgi terapinį poveikį, kai matome gyvenime labai daug problemų, neišsprendžiamų dalykų, vis labiau grimztame į įvairiausius konfliktus. Ši paroda yra apie paprastumą, apie kasdienybę. Kaip ir poparte, kartojami kasdienybės momentai, ką darė Endis Varholas – kartojo sriubos skardinę.“
E. Šimkienės nuomone, paroda Chaimo Frenkelio viloje pakankamai reprezentuoja visą autoriaus kūrybą.
„Iš pirmo žvilgsnio atrodo kažkas nerimta, žaidimas. Bet kartais reikia atsipalaiduoti. H. Slonemo kūryba tokia, kad nereikia daug žodžių, reikia tiesiog žiūrėti, džiaugtis, mėgautis sodrumu, ekspresija, tirštumu. Kartais mes per daug bijome grožio, paprastumo, galvojame, kad menas turi būti kažkas neįveikiamo, sudėtingo, kelti klausimus. Menas yra labai įvairus, meno funkcijos be galo įvairios, jis ir provokuoja, ir ramina. Ši paroda turi labai didelį džiaugsmo užtaisą. Labai gera proga tiesiog pabūti su spalvomis, tapytais paukščiais, drugeliais, kurie iš pirmo žvilgsnio atrodo labai naivūs, labai paprasti, bet, jei perverstume meno istoriją, kiekvienas gyvis turi savo simboliką, vidinį užtaisą.“
Pasak E. Šimkienės, nereikia bijoti džiaugtis kasdienybės fragmentu, spalva – galima milijoną kartų žiūrėti į saulėlydį ir nenusibosta, nes yra gera. Taip ir su Hunto Slonemo kūriniais – reikia pasimėgauti, pamatyti kitokį autorių, nei esame įpratę dažniausiai matyti.
Paroda „Spalvotas Hunto Slonemo pasaulis“ Chaimo Frenkelio viloje veiks iki liepos 3 dienos.