Naujausios
"Negali, žmogau, nugyventi, kaip "tarakanas"
Baigiantis 2018-iesiems Stasys Šalkauskas buvo inauguruotas Šiaulių rajono Metų tautodailininku. Inauguracijos šventė vyko Šakynoje, kur ir vyksta esminiai Stasio darbai, kur istorija mena garbingą Šalkauskų giminę, kur būta ir gyventa tiek daug šviesuolių, nusipelniusių Lietuvai.
Rengiamės važiuoti į Šakyną pas Stasį Šalkauską, o šis juokiasi, kad Šiaulių rajono Metų kraštotyrininko vardą gavo dėl to, kad nebebuvę kam tos garbės duoti. Juokiasi, nes yra įpratęs dirbti, o ne laurų vainiką nešioti.
Su Stasiu susitinkame Šakynoje, aikštelėje prie "komercinės". Iš čia geriausiai pasiekiami visi įamžinimo ir atminimo ženklai šio krašto šviesuomenei, kurią Stasys iš užmaršties traukia ir rodo žmonėms, kaip prasmingiausią gyvenimo pavyzdį – kaip gyventi, kaip įprasminti save ir savo šalį.
"Negali, žmogau, nugyventi, kaip "tarakanas", nepažįstantis savo tėviškės, savo tėvų ir senelių gyvenimo, Lietuvos istorijos, asmenybių", – sako Stasys.
Žodį "tarakanas", nors ir skambantį nelietuviškai, Stasys pabrėš ne kartą. Ne kartą ir paaiškins jo prasmę, kad tik "tarakanai" veisiasi po pasaulį, nepažindami nei savo artimųjų, nei savo namų, nei savo garbės. Eina ten, kur gali pramisti – tik tokie poreikiai.
Sukame siauromis Šakynos gatvelėmis, o Stasys gali pasakoti apie kiekvieną senesnį Šakynos namą ir jo gyventojus.
Štai Šalkauskų žemė, jo senelio Vladislovo Šalkausko buvę namai. Per senelį – ir tiesioginis ryšys su vienu garsiausių pirmosios Lietuvos filosofu, pedagogu, paskutiniu tarpukario Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektoriumi Stasiu Šalkauskiu (1886 – 1941), taip pat ir su Lietuvos kariuomenės kūrėjo pulkininku Konstantinu Šalkausku.
Gretimais, kaimynystėje Šalkauskų sodybai – buvęs Rimavičių kiemas. Stasys šypsosi – turbūt esam girdėję apie talentingąjį skulptorių kunigą Antaną Rimavičių? Jis kilęs iš Šakynos. Kaip ir jo brolis Vincentas Rimavičius, taip pat kunigas, visuomenės veikėjas, Filosofijos mokslų kandidatas, šelpęs "Tėvynės sargą", padėjęs knygnešiams.
O va ten ta vieta mena Pranciškų Lipštavičių, 1863 metų sukilimo dalyvį. Ar esame girdėję, kad net 19 Šakynos krašto žmonių buvo susiję su knygnešyste?
Ir pats Stasys nežinojęs, kol nepradėjo domėtis, kol nesugrįžęs į Šakyną. Paties Stanislovo gimtinė – Žeimelyje, bet jo širdis visada buvo Šakynoje, ten, kur jo tėvų ir protėvių šaknys.
Šakyna labai šviesi!
"Šakyną kažkam gali atrodyti užkampiu, nes tolokai nuo didelių miestų, rajono pakraštys. Bet Šakyna yra labai šviesi! Šakynos kraštas šviesus savo žmonėmis. Ir šviesulių – ne vienas ar du, o dešimtys! Tokiame mažame miestelyje!", – emocingai sako Stasys.
Apie miestelio ir jo žmonių šviesą reikia norėti sužinoti, išsiaiškinti – tada atsiveria tikrieji istoriniai lobiai. Stasys šypsosi sakydamas, kad ne kiekvienas gali suprasti – iš kur jis traukia "tiek pasakų" apie Šakyną.
"Tai ne pasakos! Tai – mūsų miestelio istorija, kuri įrodyta dokumentais, laiškais, nuotraukomis", – emocijų nepameta Stasys.
Važiuojant pro Šakynos Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią Stasys pasakoja, kaip neseniai latviams pusantros valandos paskaitą skaitęs apie iš Šakynos kilusį kunigą, skulptorių Antaną Rimavičių. Kai žmonės stebisi – ką ten tiek pasakoti, Stasys atšauna – apie A. Rimavičių, Šakyną galėtų ir visą dieną pasakoti, kad tik būtų besidominčių.
Sukame prie Stasio Šalkausko iniciatyva pastatyto A. Rimavičiui skirto koplytstulpio prieš maždaug 18 metų prie buvusios giminės sodybos.
Pastovi užvertęs galvą į kunigui ir skulptoriui skirtą atminimo ženklą, pažvelgia į širdies formos raudoną akmenį jo papėdėje ir turbūt tūkstantąjį kartą žavisi iškaltais medyje A. Rimavičius žodžiais, kuriuos surado vienoje knygoje: "Jūs, kvėpuodami ir alsuodami oru savo tėvynės ir nesuprantate, kaip malonus yra prigimtas kraštas".
Tada sukame prie netolies esančio koplystulpio, skirto Šakynos krašto knygnešiams. Šis atminimo ženklas pastatytas pernai taip pat Stasio iniciatyva ir rūpesčiu su miestelio bendruomenės ir šviesuomenės pagalba. Knygnešių koplytstulpyje iškaltos 19-os Šakynos krašto žmonių, dalyvavusių knygnešių veikloje, pavardės.
"Suprantat, yra miestelių, kaimų, kur po vieną, na, du su knygnešyste susijusius žmones suskaičiuotume. O Šakynoje tokių – 19!", – iškėlęs pirštą į dangų didžiuojasi S. Šalkauskas.
Žemė, kuri yra esmė
Kol neprapliumpa vėjo gainiojami lietaus debesys, važiuojame į viensėdį, kurį Stasys kuria ant susigrąžintos Lietuvai atgavus Nepriklausomybę senelio Vladislovo Šalkausko žemės. Sodybvietė – atokiau nuo miestelio, į kurią raitytais keliukais važiuojame neskubėdami. Kad pamatytume, kad įsiklausytume į plačiašakį Stasio pasakojimą ir visos garbingos Šalkauskų (Šalkauskių) giminės istoriją.
Žiūrime į miškelį, kurį Stasys buvo išvaikščiojęs skersai išilgai, bet tik tada rado širdies formos raudoną akmenį, kai jo labai reikėjo padėti papėdėje prie A. Rimavičiui skirto koplytstulpio.
Pasukam žvilgsnius į kitą pusę, kur Stasys pasakos apie šimtus pasodintų ąžuolų, apie pušis, kurias sodina jau penkeris metus, bet akis užkliūna už gandro, nors "gandrinės" – Blovieščius dar tik po kelių dienų.
Tik ką gandras parskrido iš afrikų į Šakyną ir ims taisyti lizdo, susukto Šalkauskų žemėje ant stulpo. Gandras ramiausiai vaikštinėja nekreipdamas dėmesio į netoliese važiuojantį automobilį, tarsi aiškiai žinotų – o kas blogo gali nutikti žemėje, kur jo namai.
Pušys ir ąžuolai Stasio kuriamoje sodyboje susodinti ilgomis eilėmis, kieme pilna statybinės medžiagos – rąstų ir akmenų. Akmenys ne iš kur nors atvežti, o surinkti sodybvietėje, įkurtoje buvusioje senelio 80 hektarų žemėje.
Pritupdyta pastatų pastatėlių. Beveik visi jie nauji, paties Stasio suprojektuoti, savo rankomis pastatyti ir išdekoruoti. Akivaizdu, kad projektuoti žmogaus su romantiniu polėkiu. Stasys nė neslepia esąs romantikas.
Netrukus, kai tik prašils oras, Stasys kelsis čia vasaroti. Bėgs iš miesto į kaimą, iškels vėliavą ir mėgausis laisve. Iš pradžių vėliavą ant pagrindinio namelio keldavo tik per šventes ir savo protėvių vardadienius, kitas atmintinas datas, kol atsibodo kas kelias dienas iškelti ir vėl nuimti, nes giminių ir atmintinų dienų daugybė. Tada nusprendė – kol jis sodyboje, tegul vėliava plevėsuoja visada. Džiugina Stasio ir kaimynų akį, mena protėvius ir pagarbą jiems.
Tik vienintelis pastatas šioje sodybvietėje yra ne vien Stasio rankomis statytas – tai senasis rūsys. Tėvas buvo pradėjęs statyti didelį rūsį, tačiau spėjo tik pamatus išpilti, dar šiek tiek fragmentų pakelti.
Rūsį galingu statiniu pavertė Stasys. Ilgai svarstė, kaip sumūryti skliautuotas jo lubas. Neskubant ir pavyko. Sumūrijo dailiai ir tvirtai. Po tais skliautais jau ne vienas giminės ir šeimos susiėjimas buvo, židinio atbraila to neleis paneigti – ugnis čia kūrenasi dažnokai.
"Žinot, per tą sodybos kūrimą man nebėra kada pasenti", – juokiasi septyniasdešimt vienerių Stasys.
Dar jis pasakoja, kad turtas jam yra ne pinigai, o tai, kas žmogų skiria nuo "tarakano". Ir jis verčiau pirks ąžuolo naujam atminimo ženklui, kuriam nors iš svarbių žmonių, nei naują mašiną.
Stasys, žvelgdamas į savo statybas pasakojo, kad svajojęs būti architektu, bet jam nepavykę įstoti. Tėvo neteko devynerių, mama vargo kaime, slaugydama dvi močiutes – savo ir vyro mamas. O Stasys, vos apsiplunksnavęs išvažiavo ten, kur jam pažadėjo bendrabutį. Taip atsidūrė tuometinėje Šiaulių mechanikos įmonėje, kurioje taisė traktorius, įvairius mechanizmus. Dirbdamas baigė aukštuosius mokslus Kauno politechnikos institute.
Nuo Antano Rimavičiaus
Stasys Šalkauskas visada domėjosi praeitimi, istorija. pasakojo, kad sunkokai P. Višinskio bibliotekoje berastų kokią naują knygą, kurioje kas nors būtų pasakojama apie Šakyną, ir kad jis tokios knygos nebūtų matęs.
Kraštotyrinę medžiagą apie Šakynos krašto šviesuolius pradėjo rinkti prieš gerą dvidešimtmetį – kai į rankas pakliuvo šiauliečio dailininko Arūno Vasiliausko sudarytas leidinys "Antanas Rimavičius. Skulptūra. Kančių kelias", išleistas 1997 metais. Būtent šioje knygoje Stasys ir aptiko faktą, kad kunigas, savamokslis skulptorius Antanas Rimavičius (1865-1933), visą gyvenimą kunigavęs Latvijoje, ir ten puošęs katalikų bažnyčias savo skulptūromis, yra kilęs – iš Šakynos!
Vėliau susitiko su žurnaliste Birute Žymantiene, kuri taip pat labai domėjosi ir tebesidomi A. Rimavičiaus asmenybe, 1998 metais ji yra išleidusi knygą apie A. Rimavičių "Testamentas".
Būtent nuo A. Rimavičiaus ir pradėjo vertis Šakynos istorijos klodai. Ką aptinka – ten lobynas. S. Šalkauskas yra sukaupęs gausybę medžiagos apie su Šakynos kraštu susijusius garbingus, veiklius, Lietuvos istoriją turtinusius žmones.
Stasys pakviečia į Šakynos biblioteką, kur yra saugoma dalis jo surinktos medžiagos. Bibliotekininkės Zinos Keturakytės arbata ir ginčai su Stasiu kai kuriais klausimais tik patvirtina čia gyvenant labai savitus ir patriotiškus žmones.
Stasys Šalkauskas sako, kad Šakyna yra ypatinga vieta dėl istorijai nusipelniusių žmonių gausos.
"Antanas Rimavičius man yra asmenybė numeris vienas. Bet man pačiam apie jį jau nedaug ką pavyko surasti, nes daug kas jau atrasta apie jį iki manęs Arūno Vasiliausko, Birutės Žymantienės, šviesaus atminimo mokytojo ir kraštotyrininko Jono Krivicko", – pasakojo S. Šalkauskas.
Stasys renka nuotraukas naujam katalogui apie A. Rimavičiaus atminimo įamžinimą. Jis labiausiai pavydi latviams, nes būtent Latvijoje yra atidengtas įspūdingas paminklas savamoksliam lietuvių skulptoriui, kunigavusiam Latvijoje.
Šakynos "dešimtukas"
Stasys vardija, kad yra sau sudaręs Šakynos krašto praeities asmenybių, pasižymėjusių darbu tėvynei ir altruizmu, "dešimtuką".
Priminė – apie A. Rimavičių jis gali pasakoti visą dieną.
O štai antrasis pagal svarbą jo "dešimtuke" yra Šakynos bažnyčios ir koplyčios statytojas, Livonijos garbės kanauninkas klebonas Juozapas Antanas Varanavičius. Šis kunigas apdovanotas Baltojo erelio ordinu – seniausiu ir garbingiausiu Abiejų Tautų Respublikos ir Lenkijos respublikos valstybiniu apdovanojimu, suteikiamu už ypatingus nuopelnus taikos ir karo metu civiliams ir kariškiams, nepriklausomai nuo jų tautybės ar kilmės.
Skandinaviško stiliaus Šakynos bažnyčia buvo pastatyta be projekto, "iš savo išmąstymo ir altruizmo", taip pat pastatyta ir koplyčia – bažnyčios kopija.
"Tas žmogus dirbo taip, kad negėda būtų nei prieš senelius, nei prieš būsimas kartas. Kai sako: man nemokės – aš nedirbsiu, aišku, kad toks žmogus nieko gyvenime ir nesukurs", – svarsto Stasys.
Stasio "dešimtuke" vietos atsirastų ne tik Gruzdžių ir Šakynos apylinkių knygnešių vadui, knygnešystės organizatoriui klebonui Antanui Bortkevičiui, bet ir visiems devyniolika su knygnešyste susijusių Šakynos krašto žmonių – knygnešių, jų rėmėjų, daraktorių.
"Tokia sarmata, kad tiek mažai apie Antaną Bortkevičių žinoma. Į kalėjimus sodino bet ką terbelėje radę, ar vaiką pirkioje mokinantį daraktorių, o jis – organizatorius! Tokių žmonių dėka išliko Lietuva, lietuviška kalba! Muravjovo įsakymai, kirilica iš čia dingo, o draudžiama lietuvių kalba išliko! Knygnešių dėka Šakynos kraštas yra šviesuolių kraštas!", – didžiavosi S. Šalkauskas.
Šakynos kraštas šviesus savo žmonėmis. Ir šviesulių – ne vienas ar du, o dešimtys! Tokiame mažame miestelyje!
Fizika – katorga – daraktorystė
Dar vienas Stasio "dešimtuko" šviesuolis, kilęs iš Šakynos – Pranciškus Lipštavičius, bajoras, baigęs Telšių bajorų mokyklą, Šiaulių berniukų gimnaziją. Jį be egzaminų priėmė į Maskvos universitetą, Fizikos ir matematikos fakultetą, jis buvo laikomas labai perspektyviu mokslininku, tačiau jo karjerą pakreipė 1863 metų sukilimas. P. Lipštavičius dalyvavo sukilime, kovojo Adomo Bitės būryje, už tai buvo nuteistas 12 metų katorgos. Iš viso jis tremtyje išgyveno 28 metus ir grįžo į Šakyną. Čia tapo daraktoriumi, mokė vaikus lietuvių kalbos.
Stasiui pavyko susirasti P. Lipštavičiaus giminaitį poną Vitartą, gyvenusį Vilniuje. Paaiškėjo, kad Vitartas turi nemažai Šakynos miestelio, Šalkauskų (nes buvo vedęs Šalkauskaitę) ir kitų Šakynos šviesuolių nuotraukų. Netrukus po pažinties su Stasiu, giminaitis išvyko gyventi į Lenkiją, tačiau bendravimas nenutrūko – nuolat susirašinėjo Stasiui rūpimais klausimais, atsiųsdavo vieną kitą nuotrauką.
Viename iš laiškų užsiminė, kad turi dar daugiau medžiagos apie Šakyną ir netrukus Stasys gavo storoką registruotą laišką. Laiške parašė, kad prastai jaučiasi ir Stasiui persiunčia svarbių dokumentų, tarp kurių Stasys rado daug retų nuotraukų, net ir savo artimųjų – senelio Vladislovo Šalkausko jaunystės laikų nuotrauką, pulkininko Konstantino Šalkausko portretų. Daugelis tų nuotraukų atsidūrė Stasio sudarytame albume apie Šakyną.
Tačiau labiausiai netikėtinas laiško siuntinys buvo originalus P. Lipštavičiaus Šiaulių berniukų gimnazijos baigimo atestatas, 500-asis numeris, išduotas šios gimnazijos. Šį atestatą S. Šalkauskas dovanojo Šiaulių "Aušros" muziejui.
Šviesa ėjo į žmones
Dar į garbingiausių šakyniškių gretą S. Šalkauskas statytų iš Šakynos apylinkių kilusį Juozą Šiaulecką (Šiaulevičių), sukūrusį ir pastačiusį garsųjį paminklą Juodeikiuose Vytautui Didžiajam, minint jo 500 metų mirties sukaktį. Paminklas Vytautui Didžiajam atokiuose Juodeikiuose išliko iki mūsų dienų. Šakynos bažnyčioje yra išlikę ir daugiau J. Šiaulecko kūrinių – įvairių šventųjų skulptūrų.
Vytauto Didžiojo skulptūrą sukūręs ir su ūkininkų pagalba pastatęs J. Šiauleckas buvo baigęs Valakų žemės ūkio mokyklą (Valakai – kaimas Šakynos seniūnijoje, prie kelio Šakyna – Mimaičiai).
Mokykla Valakuose, pasak S. Šalkausko, buvo unikali ūkininkų mokykla, jai vadovavęs latvis Valdemaras Gustinis, agronomiją studijavęs Prancūzijoje, kitose pasaulio šalyse ir viską, ką geriausio ir pažangiausio išmokęs stengėsi įgyvendinti Valakų žemės ūkio mokykloje. Būtent V. Gustinis siekė, kad per žiemą vaikai, neturėdami ką veikti, nes darbų nedaug – galėtų mokytis žemės ūkio mokykloje ir taptų šviesesniais žmonėmis, išmoktų amato.
Pačios Valakų žemės ūkio mokyklos istorijos nagrinėjimas – ateities S. Šalkausko darbas, o jau pavyko aptikti tai, iš ko J. Šiauleckas galėjo išmokti skulptoriaus darbo. Tai, pasak Stasio, galėjo būtent Valakų žemės ūkio mokykloje, ten mokiniai buvo mokomi drožybos. Vėliau J. Šiauleckas Kaune baigė statybininkus rengusią mokyklą, kurioje aukštu lygiu buvo dėstomas piešimas, braižyba. Ten J. Šiauleckas taip pat tobulino savo gabumus skulptūrai.
S Šalkauskas buvo sutikęs J. Šiaulecko sūnų, gyvenantį Vilniuje, iš kurio ir sužinota daug įdomių detalių apie legendinio Juodeikių Vytauto Didžiojo skulptūrą.
Rimti antpečiai dėl tarnystės Lietuvai
S. Šalkauskas toliau vardija savo Šakynos žymiausių žmonių "dešimtuką", į kurį neabejotinai patenka ir Lietuvos policijos kūrėjas Vladas Jankauskas. Jis gimė, vaikystę leido Šakynoje, Stasys žino, kuri sodyba buvusi Jankauskų.
Vėliau V. Jankauskas mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje, baigęs ją išvyko į Gruziją, kur baigė jėgerių mokyklą. Iš Gruzijos, baigęs mokslus, V. Jankauskas grįžo į Lietuvą ir apsistojo Rokiškyje, kur buvo paskirtas Rokiškio miesto komendantu.
Vėliau, įsteigus Rokiškyje žemesniąją policijos mokyklą, V. Jankauskas tapo jos vadovu. Mokykloje buvo rengiami pasienio tarnautojai.
Dar po kelerių metų, sujungus Rokiškio žemesniąją ir Kauno aukštesniąją policijos mokyklas, direktoriumi buvo paskirtas tas pats šakyniškis V. Jankauskas.
S. Šalkausko pasakojimu, V. Jankauskas dažnai atvažiuodavo apsilankyti į Šakyną. Parvykdavo visada su kardu prie šono, tik vėliau persirengdavęs ir vaikščiodavęs po Šakyną. Jis draugaudavo su kitu iš Šakynos kilusiu garsiu kariškiu pulkininku Konstantinu Šalkausku, jie abu drauge pamedžiodavę apylinkėse.
"Vlado Jankausko antpečiuose – dvi didžiosios žvaigždės, Konstantino Šalkausko – trys! Rimti vyrai su rimtais antpečiais atvažiuodavo aplankyti tėviškės! Patriotai kaip reikiant!", – didžiuodamas sakė Stasys Šalkauskas.
Stasio senelio brolis Lietuvos kariuomenės kūrėjas pulkininkas Konstantinas Šalkauskas Šakynoje gimė 1880 metais. Iš viso šeimoje augo keturi broliai ir keturios seserys. Būsimasis pulkininkas K. Šalkauskas mokėsi Šiaulių berniukų gimnazijoje, baigė Peterburgo karo akademiją, tarnavo carinės Rusijos kariuomenėje Taškente bei Tbilisyje.
Paskelbus Lietuvą nepriklausoma valstybe, K. Šalkauskas paliko tarnybą Rusijoje ir grįžo į tėvynę. Istorikų jis vadinamas vienu iš Lietuvos kariuomenės kūrėjų, būsimųjų karininkų mokytoju. K. Šalkauskui suteiktas pulkininko leitenanto laipsnis. Lietuvos kariuomenėje jis tarnavo penkiolika metų, už nuopelnus buvo apdovanotas Lietuvos savanorio medaliu. Išėjęs į pensiją K. Šalkauskas persikėlė į Šulaičius (Pakruojo rajonas), bendravo su vietos inteligentais, visuomenininkais, dalyvaudavo Žeimelio apylinkėse organizuojamuose renginiuose.
Dirbk ir laikas tavęs neįveiks
Įpusėjus ketvirtai pokalbio valandai Stasys vis primena, kad dar ne apie visus pakalbėjome, dar yra žmonių, vertų savo vietos Šakynos istorijoje.
"Galo nematyti!", – paklaustas apie ką dar reikia surinkti, susisteminti ir išpopuliarinti istorinę medžiagą sako Stasys Šalkauskas.
Per du dešimtmečius intensyvaus kraštotyrinio darbo Stasys savo kraštui nuveikė daug. Daug ką pavyko sužinoti, susisteminti, susitikti su daugybe žmonių, išsaugoti begalę nuotraukų, atpažinti jose svarbius asmenis, vietas, įvykius ir datas.
Prisimenęs vieno bičiulio išmintį Stasys juokiasi, kad būdamas dešimties metukų – gerai save atsimena. Tačiau nepastebėjo, kaip trisdešimt, penkiasdešimt metų atbėgo. Žiūri – jau ir septyniasdešimt. Draugas Stasį nuraminęs: "Nespėsiu apsižvalgyti – jau ir šimtas!"
"Žmogau, veik, ieškok, dirbk, o laikas tegul eina savo keliu. Kuo tu, žmogau, daugiau dirbi, tuo greičiau laikas eina. Svarbu, kad jis nepraeitų be prasmės", – atsisveikindamas palinkėjo Šakynos šviesuolis Stasys Šalkauskas.