Žvejai gąsdina žmonas

Žvejai gąsdina žmonas

Žvejai gąsdina žmonas

Pirmadienis, 10 valanda ryto. Ant Talkšos ežero Šiauliuose meškeres sumerkę penki žvejai. Nors praėjusį savaitgalį įlūžus ledui paskendo aštuoni žmonės, poledinės žūklės malonumų vyrai neatsisakė. Hidrologai įspėja: ledas dar visur yra pavojingas.

Angelė MOCKUTĖ

angele@skrastas.lt

Pramoga

Iš penkių vakar žvejojusių vyrų pakalbinome du — ant ledo sutūpusius arčiau kranto. Kiti nuo kranto buvo atsiskyrę per gerą kilometrą.

Vytautas ešeriukus traukė gal už 30 metrų nuo kranto. Nuo devintos valandos ryto buvo pagavęs dešimt žuvų. Kelias paleido. Iš didesnio laimikio virs žuvienę. Pažvejoti ateina kelis kartus per savaitę.

Ant ledo lipti nebijo. Nes nuo kranto esą nutolsta protingu atstumu. „Šeštadienį ledo storis buvo apie 15 centimertų. Šiandien yra apie 8— 10 centimetrų“, — konstatavo žvejys.

Apie nelaimę ant ledo jis negalvoja. Kartą žvejojant Kuršių mariose atskilo ledo lytis. Viskas baigėsi laimingai, o ir žvejojo su komapnija.

„Žvejyba yra pramoga. Arba kaip liga“, — šypsojosi žvejys.

Saugosi

Nuo ežero arčiau kranto pakviečiame kitą žveją. Prisistato: Anatolijus.

„Ne šiandien reikėjo ateiti. Šeštadienį čia buvo 30— 40 žvejų“, — porino žvejys. Apie savaitgalį įvykusias nelaimes ant ledo jis žinojo.

„Žmoną nuraminau. Toli neinu. Dabar esu apie 20 metrų nuo kranto. Ledo storis — 15— 18 centimetrų. O ir negilu, jeigu kas, prisemsiu batus arba sušlapsiu iki juosmens“, — sakė žvejys mėgėjas ir ir čia pat parodė gylį. Į eketę įmetė valą su svareliu. Ištraukęs konstatavo: iki dugno yra metras su trupučiu.

Pasak žvejo, nesaugiai jis buvo pasijautęs ant Rėkyvos ledo — ir ledas plonesnis, ir vanduo ant jo laikėsi.

Ledą patikrina kirtikliu

Paklaustas, ar savaitgalį ant ledo lipo prisiekęs žvejys šiaulietis Arimantas Cironkus, jis atsakė šmaikščiai: „Aišku. Iš kur tokie klausimai?“. Išsiruošė netoli — prie Šiaulių. O štai sūnus į poledinės žūklės varžybas Alytuje važiavo. “Kai ledo storis 15 centimetrų, varžybas drąsiai galima rengti“, — teigė A. Cironkus. Sakė, kad po tiek nelaimių savaitgalį žvejo žmonos širdis “buvo kulnuose“. Su vyru ryšį palaikė mobiliuoju telefonu.

„Viską daryti reikia protingai“, — sakė daugiau kaip keturiasdešimties metų žvejojantis A. Cironkus. Jo nuomone, žvejai pamiršo ledo kirtiklius, kurie būtini — iš dvidešimties žvejų šį daiktą būna pasiėmęs gal tik vienas.

„Pasiėmiau du ledo grąžtus ir kirtiklį. Jis nėra lengvas — sveria apie 3— 4 kilogramus. Pasitikrinau ledo storį, kirtiklį nunešiau į automobilį apie 700 metrų ir grįžau žvejoti. Kito patikimo būdo patikrinti, ar ledas atlaikys, nėra. Jei ledą greitai prakerti, iš tos vietos geriau traukis“, — mokė žvejys.

A. Cironkus pripažino: anksčiau žvejai būdavo atsargesni. Dabar gi galvoja, kad užtenka apsirengti neskęstančiu kombinezu ir jeigu kas, iš vandens išplauks kaip balionas.

„Neišplauksi. Kiekvieno žvejo dėžėje turi būti kaproninė virvė su 100— 150 gramų svareliu. Ją ir patogiau įmesti į vandenį įkritusiam žvejui ir jį patį ištraukti“, — sakė A. Cironkus.

Ledo aukos

Pasak Gintaro Zonio, Šiaulių miesto priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyresniojo inspektoriaus, ledas kaip staigiai atsirado, taip staigiai ir suplonėjo savaitgalį pašvietus saulei.

„Nelaimės įvyksta ne tik neįvertinus ledo storio, bet ir praradus budrumą. Žmonės ant ledo lipa be gelbėjimosi liemenių“, — teigė G. Zonis.

Ar kas nors matuoja ledo storį?

Šiaulių miesto agentūros vedėjas Alvydas Kairys teigė, kad jo tarnyba ledo nematuoja. „Gal meteorologai?“, — spėliojo.

Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistas Algimantas Lacis sakė, kad inspekcija ledo storiu susirūpina, kai pradeda dusti žuvys.

Šiaulių meteorologijos stoties stebėtoja Odeta Strumskienė patikino: jų tarnyba bei tarnybos postai Radviliškyje ir Akmenėje ledo storio taip pat nematuoja. Stebėtojos duomenimis, vakar žemė buvo įšalusi 17 centimetrų, o centimetras nuo viršaus jau buvo atitirpęs.

Atsakymo — į Vilnių

Ar saugu lipti ant ledo, atsakymo teko ieškoti Vilniaus hidrometeorologijos tarnyboje.

„Ledas visoje Lietuvoje pavojingas“, — sakė tarnybos vyresnioji hidrologė Nijolė Pranciška Juškienė.

Ant ledo galima lipti, kai jo storis siekia 8— 10 centimetrų, bet ir tuomet hidrologė pataria būti dar atsargiems. Lipant ant ledo reikia žinoti, kur į vandens telkinį įteka ar iš jo išteka upeliai, kur išeina gruntiniai vandenys. Ir ant ledo lipti patartina keliese, o ne pavieniams mėgėjams. O štai upių ledo hidrologė šiukštu nepataria bandyti.

„Kiek tetruko šaltis? Gal savaitę. O dabar jau prasidėjo atodrėkis“, — perspėjo N. P. Juškienė.

IŠNAŠAS: Aanksčiau žvejai būdavo atsargesni. Dabar gi galvoja, kad užtenka apsirengti neskęstančiu kombinezu ir jeigu kas, iš vandens išplauks kaip balionas.

ŽUVYS: Žvejys Vytautasiš Talkšos ežero per valandą ištraukė gal dešimt ešeriukų. Ant ledo jis jautėsi saugus.

LEDAS: Žvejys mėgėjas Anatolijus rodo, iki kur sušlaptų įkritęs — iki juosmens.

Jono TAMULIO nuotr.