Zubovų parkas po milijoninės „injekcijos“ lankytojus kvies ramiam poilsiui

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Žadama, kad A. ir N. Zubovų parkas po rekonstrukcijos kvies įspūdingais gėlynais, augalais, atkurtais pirminiais takais.
Baigiant atnaujinti Centrinį Šiaulių miesto parką, artimiausiu metu bus pradėti atnaujinimo darbai greta esančiame A. ir N. Zubovų (dar vadinamo Didždvario) parke. Šis parkas bus skirtas ramiam poilsiui, o gyventojus turėtų traukti naujais augalais ir atstatytais angliško parko takeliais.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje informavo, kad praėjusią savaitę pasirašė dokumentus dėl A. ir N. Zubovų parko atnaujinimo darbų pradžios. Dar apie mėnesį truks darbo projekto rengimas, o vėliau prasidės darbai, kuriuos vykdys bendrovė „Šiaulių plentas“.

Direktorius akcentavo, kad šalia esantis Centrinis parkas rekonstruotas taip, kad jame šeimos galėtų aktyviai leisti laisvalaikį, būtų kuo užsiimti. A. ir N. Zubovų parkas turės kitokią paskirtį – ramaus rekreacinio poilsio. Pirmiausiai čia bus atstatyta pirminio angliško stiliaus parko takų sistema su pabrėžta kaštonų alėja. Taip pat parkas pasipuoš gėlynais, naujais augalais.

Nors parko rekonstrukcijos terminas vos 10 mėnesių, jie vyks keliais etapais.

Pirmiausia bus ardomos visos senos dangos, tvoros, grunto takeliai. Kartu įrengs istoriniams parkams būdingos smulkaus žvyro dangos, įrėmintos skaldyto granito trinkelėmis, takus, formuos visžalių ir žydinčių augalų masyvus, sodins dekoratyvinių krūmų grupes. Administracijos vadovas vardijo, kad bus pasodinama 117 medžių ir krūmų, 14 kaštonų, net 1170 skroblų. Parke pasodinti gėlynai užims 443 kvadratinių metų, bus įrengiama 4,2 hektaro gazonų, mažosios architektūros elementai. Taip pat sprendžiami ir inžineriniai klausimai – bus įrengiama paviršinių lietaus nuotekų sistema, trys vaizdo stebėjimo kameros. Pagal atliktus dendrologinius tyrimus parko teritorijos laukia retinimas – bus pašalinti 274 medžiai.

Kitu projekto etapu bus tvarkomos Aušros skulptūros prieigos – sodinami krūmai, gėlynai, pastatomi mažosios architektūros elementai.

Savo takais parkas įsilies į Aušros ir Kaštonų alėjas. Bus sutvarkyta ir teritorija aplink „Aušros“ paminklą.

Nors abu parkai yra greta vienas kito, jie bus atskirti tvoromis ir patekti iš vieno į kitą bus galima tik per atskirus įėjimus.

Rangovas konkursą laimėjo pasiūlęs atlikti visus parko rekonstrukcijos ir tvarkybos darbus už 1,4 milijono eurų.

Panašu, kad atnaujinus parkus apleisti liks tik A. ir N. Zubovų rūmai, kurie jau ne pirmus metus stovi nenaudojami. Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos direktorė Renata Bilbokaitė paaiškino, kad sujungus dvi aukštąsias mokyklas, net devynis mėnesius užtruko buvusio Šiaulių universiteto turto perdavimas Vilniaus universitetui. Kol VU neįformintas pastatų savininku, nieko su jais negali daryti. Toliau Zubovų rūmų likimą spręs Vilniaus universitetas. Šio kultūros paveldo objekto vien minimalus šildymas akademijai kainuoja apie 20 tūkstančių eurų per metus.