Vėl grėsmė iš Kinijos, šįkart – maras

EPA-ELTA nuotr.
COVID-19 pandemijai nesibaigus, baiminamasi buboninio maro protrūkio Kinijoje.
Kinijoje baiminantis buboninio maro plitimo paskelbtas trečias pavojaus lygis, praneša užsienio žiniasklaida. Padidintos rizikos zona išlieka autonominis Vidinės Mongolijos rajonas, nes liga buvo diagnozuota į Bajan Nur miesto ligoninę patekusiam pacientui.

Liepos pradžioje buboninio maro protrūkis buvo užfiksuotas bendrą sieną su Rusija turinčioje Mongolijoje. Tuomet į ligoninę buvo pristatyti 27-erių vyras ir neįvardinto amžiaus moteris. Jos būklė buvo kritiška. Užsikrėtusioji tiesiogiai bendravo su 60-čia žmonių, netiesiogiai - su maždaug 400. Teigiama, kad abu šio regiono gyventojai užsikrėtė valgydami žalią švilpiko mėsą.

Tiesa, medikai tokiai versijai nepritaria. Pasak jų, užsikrėsta buvo ne valgant mėsą, o dorojant ją, arba žmones galėjo sukandžioti maru užsikrėtusios blusos.

Maras – bakterinė liga, pirmiausia pažeidžianti laukinius graužikus. Ją platina šeimininkus keičiančios užsikrėtusios blusos. Tokių blusų sukandžioti žmonės, dažniausiai, suserga būtent buboniniu maru. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, laiku nesuteikus pagalbos, liga suaugusį žmogų pribaigia greičiau negu per parą.

Komentaras:

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Alvydas Laiškonis patikslino, kad buboninio maro atveju smarkiai padidėja limfmazgiai, tačiau nuramino, kad Lietuvos gyventojams ši infekcija pavojaus kelti neturėtų.

„Ši liga sparčiausiai plinta ten, kur prasta sanitarija ir higiena, todėl ja dažniausiai serga Azijos, Afrikos ir kitų, skurdesnių regionų, gyventojai. Tai lemia didelės žmonių sankaupos ir antisanitarinės sąlygos. Lietuvoje, kur maro nėra fiksuojama jau daugiau negu pusantro šimto metų, infekcijos pasirodymas yra mažai tikėtinas. Nebent atvežtų koks nors atvykstantis asmuo, tačiau tokia tikimybė - labai maža, – sakė pašnekovas. – Pavieniai susirgimai, pasak jo, yra dažnas reiškinys, todėl į juos, paprastai, dėmesio nebekreipiama ir visuomenė informuojama tik tuomet, kai fiksuojami ligos protrūkiai.“

Baiminantis maro, Rusija įspėja gyventojus nemedžioti švilpikų

Rusijos institucijos įspėjo regionų, esančių netoli Mongolijos, gyventojus nemedžioti švilpikų ir nevalgyti jų mėsos, bet pabrėžė, kad nėra pavojaus, jog visoje šalyje išplis buboninis maras.

Rusijos visuomenės sveikatos priežiūros institucijos kreipėsi į Tuvos ir Altajaus krašto gyventojus po to, kai praėjusią savaitę Mongolijoje buvo patvirtinti du buboninio maro atvejai. Kaip pranešama, atvejai patvirtinti broliams, valgiusiems švilpiko mėsos.

Tuvos regiono institucijos paragino gyventojus būti budrius ir susilaikyti nuo švilpikų medžioklės ir nevalgyti jų mėsos. Altajaus krašte, kuris kaip ir Tuva ribojasi su Mongolija, pareigūnai pradėjo visuomenės informavimo kampaniją – vietiniams gyventojams dalinami lankstinukai.

Regione iki medžioklės sezono pradžios 18 tūkst. žmonių buvo paskiepyti nuo maro.

Nepaisant atsargumo priemonių, Rusijos vartotojų teisių apsaugos tarnyba „Rospotrebnadzor“ teigia, kad net jei šalyje bus patvirtinta pavienių ligos atvejų, liga nepradės plisti po visą šalį, nes yra skiepų ir vaistų.

„Rusijoje nėra buboninio maro plitimo grėsmės“, – teigė tarnyba.

Susijusios naujienos