„Valstiečiai“ trupa po vieną

Redakcijos archyvo nuotr.
Antanas Bezaras, Šiaulių rajono „valstiečių“ lyderis ir Šiaulių rajono meras, vadžias dar laiko stipriai, bet neatmeta, jog „pajudėjimų“ iš partijos bus.
Sauliaus Skvernelio vedama Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“, kurios branduolį sudaro buvę „valstiečiai“, į savo kuriamą partiją jau pritraukė vieną „valstietę“ merę ir kitų partijų merų su visais partiniais skyriais.
„Šiaulių kraštas“ domėjosi, ar juda Šiauliuose ir apskrityje „valstiečiai“ demokratų link? Neatmetama, jog pokyčių gali būti. Ypač Šiaulių rajone, nors jis laikomas „valstiečių“ tėvonija.

 

Partiją inicijuoja, bet į merus neis

Buvusi „valstietė“, kraštietė Seimo narė Rima Baškienė yra naujos partijos steigimo koordinatorė Šiaulių krašte. Jos žodžiais, Šiaulių rajone jau yra „šiek tiek“ išėjusių iš „valstiečių“ ir galinčių jungtis prie Demokratų sąjungos steigėjų.

„Iš valstiečių išėję žmonės dar nenori apie tai viešai kalbėti, – sakė ji „Šiaulių kraštui“. – Bet aš visiškai nekeliu tikslo, kad žmonės išstotų iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos. Rajone žmonės yra tie patys – nauji nenukrenta iš dangaus ir žmogiški santykiai yra svarbiausi.“

Pati laikosi pozicijos, jog santykiai su rajono Savivaldybės vadovais neturi pasikeisti, pasikeitus jos partinei situacijai.

Bet ji pabrėžia, kad Šiaulių rajone „valstiečių“ situacija išskirtinė: „Gal ir norėtų žmonės išeiti iš partijos, bet žinodami, kad rajono vadovai yra „valstiečiai“, nenori patirti nepatogumų. Sako, remiame jus, bet šiame etape, kol nėra pasikeitusi valdančioji dauguma, ne taip paprasta pakeisti partiją.“

„Aš juos suprantu, nes darbiniai, normalūs santykiai kolektyve yra labai svarbu, – teigė R. Baškienė. – Kitas dalykas, daug partijos žmonių dirba Ramūno Karbauskio įmonėse, todėl nė neviliojame jų. Pagrindą skyriuje sudaro būtent šie žmonės. Todėl rajone nebus kažkokio „valstiečių“ skilimo ir ,duok Dieve, darnos, nes daug darbų reikia daryti.“

Jos žodžiais, šiuo metu Šiaulių rajone „ne viena dešimtis“ yra užsiregistravę tapti partijos steigėjais, bet daug daugiau jų yra Šiaulių mieste – jau per šimtą. Politikė tik pastebi, kad dauguma žmonių iš viso nenori būti partijų nariais.

„Žmonės pritaria idėjomis, bet stoti į partijas nesiveržia. Visai suprantama, nes partijomis dar reikia patikėti. Mes tik džiaugiamės savo frakcijos lyderio Sauliaus Skvernelio populiarumu, jis labai demokratiškas ir su juo labai lengva dirbti, mikroklimatas frakcijoje yra visiškai kitoks, nei buvo „valstiečių“ – nėra diktato, nėra nurodymų ir nėra pykčio. Yra diskusija, kalbėjimasis. Jeigu yra skirtingos nuomonės – laisvas balsavimas.“

Ar pajuto pasikeitusį požiūrį į save, kai paliko „valstiečius“?

„Žmonių požiūris į mane nepasikeitė, sulaukiau palaikymo net iš socialdemokratų ir konservatorių rėmėjų, – teigia politikė. – Bet mano komandos žmonės, žinoma, pasakė, jog buvo netikėta. Bet puikiai suprato, kad lėmė situacija Vilniuje, Seime. Kita vertus, labai išsiskyrė mano ir rajono vadovų požiūriai į biodujų iš mėšlo gamybos įmonę šalia Kuršėnų. Tai irgi turėjo įtakos apsisprendimui.“

Gal ketina kandidatuoti į Šiaulių rajono merus?

R. Baškienė patikino, jog Savivaldybės politikai gali būti ramūs: „Aš tapau kitos partijos žmogus, bet ne konkurentas jiems, nes turiu pabaigti kadenciją Seime ir Savivaldos rinkimuose nesirengiu dalyvauti. Būtų neatsakinga prieš apygardos rinkėjus, jeigu būčiau pagal sąrašą rinkta gal dar galvočiau. O ar nauja partija kels mero kandidatūrą Šiaulių rajone, šiandien dar negaliu atsakyti.“

Žino tik vieną išėjusį

Antanas Bezaras, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Šiaulių skyriaus pirmininkas ir Šiaulių rajono meras, „Šiaulių kraštą“ patikino, jog „valstiečių“ situacija rajone yra stabili. Pokyčių gal ir bus, bet ne šiandien.

„Iš 13-os rajono Tarybos narių, kurie priklauso mūsų frakcijai, nė vieno pareiškimo, kad išeitų iš frakcijos ar partijos, neturime. O kad permainų, pasikeitimų ir kažkokių pajudėjimų bus, tai natūralu, – sakė A. Bezaras. – Rima Baškienė daug metų yra politikoje ir rajono žmonės ją vertino, palaikė per rinkimus.“

Jo žiniomis, iš partijos kol kas išėjo tik Vytautas Slabys, ilgametis Bubių seniūnas. Jis žinomas Šiaulių rajono politikas, į „valstiečių“ gretas įstojęs dar 1995 metais ir išlikęs jose per visas partijos transformacijas.

„Nesupratau, kodėl jis išėjo iš partijos, – sakė A. Bezaras. – Dvidešimt metų dirba seniūnu, gal reikia žmogui išbandyti save kitur ir kokias politines pareigas gauti? Manau, kad išėjęs iš valstiečių jis pereis į Demokratų sąjungą.“

Pats V. Slabys „Šiaulių kraštui“ nenorėjo komentuoti savo sprendimo.

„Aš nenoriu politikuoti, – aiškino V. Slabys. – Aš tik mėgstu pajuokauti ir su Bezaru kitą kartą pajuokauju: „Žinai, eisiu dabar į merus su visuomeniniu rinkimų komitetu. Kėdainių seniūnas taip išėjo į merus ir Biržų seniūnas – paaiškins, ką daryti. Sako, reikės daug pinigų rinkimams ir komandos. Sakau, o jeigu nueinu pas Saulių Skvernelį – tai yra ir partija, ir pinigų, ir komanda. Per tuos juokus paskui kenčiu – nei aš eisiu kur nors kuo nors.“

Buvęs ilgametis „valstiečių“ narys rimtai tik pabrėžė: „Galvoju, kad permainų rajone turėtų būti. Palaukim sausio mėnesio, kada vyks suvažiavimas (Demokratų sąjungos steigiamasis – red. past.) ir matysim, kas bus.“

„Žmonės pasirinks“

„Kada partijos skyla ar dalis narių atskyla, tai – minusas“, – teigė Šiaulių rajono „valstiečių“ lyderis A. Bezaras, komentuodamas situaciją.

Bet R. Baškienės išėjimas jo nenustebinęs.

„Pati ne kartą sakė, jog gali išeiti, tik tikino, jog į kitas partijas neis. Jos elgesys rodė, kad nėra gerai, nors aukščiausią Seimo Pirmininko pirmosios pavaduotojos postą buvo pasiekusi. Su „valstiečių“ komanda daug darbų padarė. Bet paskutiniais metais, švelniai tariant, nepagarbiai su mumis elgėsi. Šią kadenciją frakcija jos nebedelegavo į postus, tai gal reikėjo susimąstyti, kodėl?“, – sakė A. Bezaras.

„Daug nepelnytos kritikos ir aš iš jos gavau, – teigė meras. – Jos kritika dėl biodujų įmonės ar Gilvyčių kelio, tai politinis žaidimas. Puikiai žino, kad Savivaldybė vadovaujasi Seimo priimtais įstatymais ir jų nepažeidė. Nesolidu tokio lygio politikei, taip elgtis.“

Ar turi nišą nauja partija, ar taps konkurente Savivaldos rinkimuose?

„Politiniai turistai nėra mėgstami, – svarsto Šiaulių rajono „valstiečių“ lyderis. – Bet kadangi Baškienė išmano organizacinį darbą, tai viskas priklausys nuo to, ar žmonės patikės nauja partija.“

„Savivaldos rinkimuose, manau, jie neišvengiamai dalyvaus ir rajono Tarybos narių turės, – prognozuoja A. Bezaras. – Aišku, nėra malonu, kai komanda suskyla, bet nieko blogo nematau – žmonės pasirinks.“

A. Bezaras tik dar negali atsakyti, ar pats kandidatuos į rajono merus?

„Galiu tik pajuokauti, kad žiūrėdamas į J. Bideno, JAV prezidento, amžių, dar galiu kandidatuoti“, – šmaikštavo A. Bezaras.

„Tik juodinimo kampanija labai anksti prasidėjo – iki rinkimų dar pusantrų metų. Bet suprantu, kad naujiems politikams reikia pasireikšti“, – sakė „valstiečių“ lyderis.

Šiauliuose – kitoks galvosūkis

LVŽS Šiaulių miesto skyriaus pirmininkas ir Šiaulių vicemeras Egidijus Elijošius „Šiaulių kraštą“ patikino, jog naujos partijos iniciatorių vilionės skyriaus dar nepaveikė.

Jo žodžiais, Šiauliuose daugiau gali būti perviliotų žmonių iš visuomeninio rinkimų komiteto „A. Visocko nepartinio sąrašo“. Jam priklausė Seimo narys Domas Griškevičius, kuris yra naujos partijos steigėjas.

„Valstiečių“ neturėtų paliesti, nors kalbinimų buvo, pats jų sulaukiau, – neslėpė politikas. – Šioks toks išsibraukimas yra tik iš sąrašo narių, kurie pas mus atėjo iš judėjimo „Už Šiaulius“. Bet nemanau, kad tai susiję su naujos partijos kūrimu. Nebent Valerijus Simulik į savo „civi“ norėtų įsirašyti dar vieną partiją.“

Dar prieš Seimo rinkimus Valerijus Simulik savo vadovaujamo visuomeninio judėjimo „Už Šiaulius“ apie 200 narių atvedė pas „valstiečius“, jų tuomet miesto skyriuje buvo tik apie pusšimtį. Bet iki šiol miesto Taryboje „valstiečių“ ir judėjimo „Už Šiaulius“ frakcijos nesusijungė. Situacija kuriozinė, nes „valstiečiai“ dabar yra ir pozicijoje, ir opozicijoje.

„Situacija nėra gera, – pripažįsta E. Elijošius, bet neigia, jog yra kokios trintys su „valstiečiu“ tapusiu, bet į Seimą nepatekusiu V. Simulik. – Stengiamės inteligentiškai viską spręsti, rankų nelaužyti, bet aišku, ateis sprendimų metas. Iki Savivaldos rinkimų klausimai turėtų būti išspręsti.“

V. Simulik skeptiškas „demokratų“ atžvilgiu

„Šiaulių kraštas“ V. Simulik klausė, gal svarsto sukti link S. Skvernelio kuriamos Demokratų sąjungos?

„Dėl to į mus niekas nesikreipė, o antra, mes esame pastovūs žmonės, nors mums bando prikabinti „perėjūnų“ etiketes, – sakė V. Simulik. – Mūsų branduolys tas pats nuo tada, kai neliko „Naujosios sąjungos“. Neplanuojame niekur blaškytis. O kad su gerbiamu E. Elijošiumi nesame vienoje frakcijoje, tai mūsų rinkėjai balsavo už judėjimą „Už Šiaulius“, o ne už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą.“

Jo nuomone, „valstiečiai“ Šiauliuose neturi savo veido ir tą klausimą ketinąs kelti visuotiniame skyriaus susirinkime, kai tik pirmininkas jį sušauks.

„Jeigu susišnekėsime, jeigu rasime bendrą veiklos vidurkį, tai bendradarbiausime, jeigu ne – kitas scenarijus, aš jau per senas lankstytis ir kažkam batus valyti.“

„Mus į partiją pakvietė Ramūnas Karbauskis, kai priklausiau Seime „valstiečių“ frakcijai, jų filosofija mums tiko. Nors ne viskas man tiko, ką darė Skvernelio vyriausybė, apie tai sakiau Ramūnui Karbauskiui ir kitaip balsavau, pyko, bet dabar mato, kad buvau teisus“, – teigė V. Simulik.

Pagal tai, kokį S. Skvernelį pažino, demokratu jo nelaiko.

„Kai frakcijoje kėliau klausimą, kodėl per visą Lietuvą daroma viena urėdija, o ne keturios pagal regionus, tai sulaukiau premjero reakcijos, jog esu „suinteresuotas“, buvau nutildytas. Taip, labai „suinteresuotas“, nes turiu Pabaliuose 6 arus žemės ir kelias obelis.“

Jis įžvelgia, jog nauja partija turės nišą.

„Yra žmonių, kuriems reikalinga tvirta ranka, kad už mus viską spręstų, o buvę policininkai, ko gero, geriausiai gali nuspręsti, – ironiškai dalijosi nuomone. – Pats esu girdėjęs, kaip planuojamas demokratų lyderis, būdamas premjeru, į žurnalistų klausimą, kodėl institucijos iš Šiaulių iškeliamos, atsakė: „Mums iš Vilniaus geriau matyti“. Jeigu toks požiūris yra demokratiškas, tai toli eis tokia partija.“

Kelmėje pats „valstiečių“ lyderis pasitraukė

LVŽS Kelmės skyrių paliko ir iš partijos išėjo pats skyriaus pirmininkas Vytautas Barkauskas. Jo argumentų „Šiaulių kraštui“ nepavyko išgirsti, Atsiliepęs mobiliuoju telefonu pokalbį atidėjo, motyvuodamas užimtumu, o vėliau iš viso nebeatsiliepė.

Kelmės rajono taryboje „valstiečių“ frakcija sumažėjo dviem nariais. Ją paliko ne tik V. Barkauskas, bet ir nepartinis Zigmas Pilipavičius. Abu dabar yra mišrioje frakcijoje.

„Jie, manau, pasuks su kitomis partijomis – ne su Skverneliu“, – komentavo situaciją „Šiaulių kraštui“ LVŽS Kelmės skyriaus laikinasis pirmininkas Juozas Rimkus, buvęs Seimo narys.

Jo žodžiais, V. Barkauskas „labai suartėjo su R. Žemaitaičiu“, kuris rėmė rajono mero rinkimus laimėjusį nepartinį Ildefonsą Petkevičių.

„Manęs net nerėmė, nors kandidatavau į merus nuo „valstiečių“, – piktinosi buvusiu partijos kolega J. Rimkus. – Dabar tie du balsai labai reikalingi, sudarant komitetus Taryboje, gal tikisi postų gauti?“

„Dėl naujos partijos steigimo dar nieko nejaučiame, nieko negirdėti. – tvirtino J. Rimkus. – Po buvusio pirmininko pasitraukimo kalbamės su skyriaus nariais, bet neturiu žinių, kad kas dar išeitų.“