Dvi frakcijos „per kalnelį nesueina“

Redakcijos archyvo nuotr.
Vicemeras ir LVŽS Šiaulių skyriaus pirmininkas E. Elijošius viliasi, kad trys frakcijos „Už Šiaulius“ nariai pakliuvo į rimtą partiją ir turi persikrauti vertybiškai.
Šiaulių miesto savivaldybės taryboje susiklostė unikali situacija, kai viena partija – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – turi dvi frakcijas: vieną – opozicinę, kitą – valdančiojoje daugumoje. Miesto meras Artūras Visockas paprašė „valstiečių“ nustoti juokinti Lietuvą.

Susitars vyrai?

Šiaulių miesto meras A. Visockas po kovo 4 dieną vykusio Tarybos posėdžio paprašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) Šiaulių skyriaus išsispręsti dviejų frakcijų klausimą, kad Šiauliai nebūtų unikalūs visos Lietuvos mastu.

„Tikiuosi, kad susitars vyrai. Nesižiūri – viena partija, dvi frakcijos. Paprašysiu logiško ėjimo. Kad iš mūsų nesijuoktų, nes juoksis ir iš manęs“, – baiminosi meras.

Trys Tarybos nariai – Denis Michalenko, Juozas Pabrėža ir Pranciškus Trijonis – į miesto Tarybą yra išrinkti pagal Valerijaus Simulik suburtą visuomeninį judėjimą „Už Šiaulius“. Jie įkūrė Tarybos frakciją „Už Šiaulius“, kuri pasiskelbė opozicija.

Tačiau prieš Seimo rinkimus V. Simulik kartu su beveik 200 judėjimo narių pareiškė pageidavimą stoti į „valstiečių“ partiją. Po nedidelių pasistumdymų, jie į partiją buvo priimti.

Šio žingsnio nauda buvo ta, kad LVŽS nekėlė kito kandidato vienmandatėje rinkimų apygardoje, kurioje balotiravosi V. Simulik. Tačiau jam rinkimai buvo nesėkmingi – į Seimą nebepateko.

Sausio pradžioje, laimėjęs konkursą į Šiaulių regiono plėtros tarybos administracijos direktoriaus pareigas, V. Simulik „Šiaulių kraštui“ sakė: „Aš nepriklausau jokiai partijai. Aš esu sustabdęs veiklas su visomis partijomis. Visi mūsų dokumentai buvo numesti, man juos grąžino Seimo frakcijos (LVŽS – aut.) sekretoriatas. Tai aš suprantu, kad mes nesame niekur priklausomi.“

Su tuo kategoriškai nesutinka miesto vicemeras ir LVŽS Šiaulių skyriaus pirmininkas Egidijus Elijošius. Jis teigia, kad visi 190 visuomeninio judėjimo narių partijos tarybos sprendimu buvo priimti ir tuo pagrindu yra Šiaulių skyriaus nariai.

LVŽS frakcijoje taip pat yra trys nariai, tačiau jie yra pasirašę valdančiosios koalicijos sutartį ir su A. Visocko nepartinio sąrašo „Dirbame miestui“ frakcija yra sudarę valdančiąją daugumą. Už tai E. Elijošius gavo mero pavaduotojo pareigas.

Norisi ir partijos, ir judėjimo

Tarybos narys ir frakcijos „Už Šiaulius“ seniūnas Denis Michalenko neneigė, kad yra LVŽS narys. Juo tapo ir Juozas Pabrėža. Tik Pranciškus Trijonis į partiją nestojo.

„Meras klausimą uždavė ne man, o „valstiečių“ lyderiui. Tegul jis ir sprendžia“, – pareiškė D. Michalenko.

Jis patvirtino, kad pirminis pasikalbėjimas su „valstiečiais“ buvo, bet per daug liko neatsakytų klausimų. Politikas įsitikinęs, kad jie neprivalo pereiti į „valstiečių“ frakciją.

„Mes esame judėjimo nariai, išrinkti pagal judėjimo sąrašą. Pagal skirtingas programas, žmonės mumis pasitikėjo pagal mūsų programą. Sprendimai turi būti rasti kalbantis“, – komentavo Tarybos narys.

Jis pripažino, kad situacija yra neįprasta. Net ir būdamas partijos nariu, jis neketina palikti judėjimo „Už Šiaulius“.

Siekia „paauginti“ valdančiąją koaliciją

LVŽS Šiaulių skyriaus pirmininkas Egidijus Elijošius norėtų kuo greičiau šį reikalą išspręsti, nes nesolidžiai atrodo.

„Bet aš juos žmogiškai suprantu, jie turi persikrauti ir vertybiškai. Į rinkimus ėjo su savo judėjimu, turėjo tam tikrus rinkiminius pažadus. O dabar pakliuvo į rimtą partiją, o ne judėjimą, reikia persikrauti. Nedrįsau aš kažkaip griežtai kumščiu į stalą daužyti. Laukiu jų sprendimo ir tikuosi, kad kovo mėnesį jis įvyks“, – vylėsi vicemeras.

Jis teigė, kad visuomeninis judėjimas partijai negali kelti jokių reikalavimų, nes nėra lygiavertis. Skyriaus pirmininkas dar nežino, kaip elgtųsi, jei judėjimo nariai nesutiktų pasirašyti valdančiosios koalicijos sutarties. Tačiau jei pasirašytų, valdančioji dauguma išaugtų iki 22 Tarybos narių iš 31.

Vicemeras įsitikinęs, kad naujieji partijos nariai likti judėjime galėtų tik tuo atveju, jeigu jis būtų nepolitinis.

„Tačiau kalbantis apie rinkėjų atstovavimą su mūsų vėliava, tada, aišku, partija diktuoja sąlygas, presinguoja savo narius“, – tvirtino E. Elijošius.