
Naujausios
Valkataujantys šunys baisesni nei vilkai
Daug diskutuota ir tebediskutuojama apie vilkų daromą žalą ir jos atlyginimą naminių gyvulių augintojams. Vilkų gynėjai teigia, kad tada, kai ūkininkams bus atlyginama už vilkų padarytus nuostolius, išsispręs visos su vilkais susijusios problemos. Tačiau tokie teiginiai kelia abejonių. Medžiotojų teigimu, sprendžiant apie žalos atlyginimą kiekvienu konkrečiu atveju iškyla klausimas: kas iš tikrųjų padarė žalą? Nors dėl ūkininkų patirtų nuostolių visada iškart apkaltinami vilkai, vis dažniau ganyklose pašeimininkauja ir sulaukėję ar nuo grandinių paleisti šunys.
![]() |
"Respublika" nuotr. |
Miestuose dar šiek tiek paisoma šunų laikymo taisyklių, o kaimo vietovėse – visiška anarchija. Susibūrę į gaujas, valkataujantys šunys kelia rimtą pavojų ir žmonėms, ir gyvūnams, tačiau medžiotojai su jais kovoti negali, nes įstatymuose numatyta, kad šunys turi „neliečiamybę“.
Šunis gina įstatymai
Medžiotojo selekcininko Algimanto Kamičaičio teigimu, vilkų medžioklė, nors ir griežtai limituota, iki šiol dar buvo leidžiama, o valkataujantys šunys ginami įstatymų. Gyvūnų globos, laikymo ir naudojimo įstatyme, taip pat Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse teigiama, kad „medžioklės plotų naudotojai turi teisę gaudyti ir numarinti medžioklės plotuose sutiktus benamius šunis ir kates“.
Sunaikinti benamius šunis ir kates jų nesugavus, kitaip sakant – nušauti, leidžiama tik tuo atveju, jeigu gyvūnas kelia grėsmę žmonių sveikatai ar turtui. Tačiau jeigu atsiranda „sunaikintų“ šunų savininkai ir pareiškia pretenzijas, teismuose medžiotojai, kaip jau žinoma praktikoje, pripažįstami kaltais. Nes paaiškėja, kad agresyvus, medžioklės plotus „inspektuojantis“ šuo tebuvo savininko išleistas pabėgioti šunelis.
„Prieš keliolika metų teko medžioti vietoje, kuri ribojasi su miesto teritorija. Nuvykome prie pasėlių lauko patykoti šernų. Nurimus pasiruošimo šurmuliui, medžioklės dalyviams sulipus į bokštelius, staiga iš miško it patrakusi išbėgo stirna, – pasakojo pašnekovas. – Greitai paaiškėjo ir jos netikėtos elgsenos priežastis: ją užspendė du dideli mišrūnai šunys. Bet netikėčiausia, kad tai buvo gerai suplanuota valkataujančių šunų orgija, nes kita grupė gerai užsimaskavusi paspendė pasalą. Stirnaitė pakliuvo tarsi į tinklą. Kol medžiotojai susiprato, kas vyksta, buvo jau per vėlu“.
Sudrasko net veršius
Alytaus rajono savivaldybėje medžiojamųjų gyvūnų padarytiems nuostoliams nustatyti ir žalai įvertinti sudaryta komisija nuolatos gauna iš ūkininkų pareiškimų dėl plėšrūnų padarytos žalos. Komisijos nariai, nuvykę į vietą, nustato, kokie plėšrūnai žalą padarė.
Per pastaruosius dvejus metus ir septynis šių metų mėnesius šunų sudraskytų gyvulių skaičius išaugo devynis kartus, o šunų „indėlis“ į bendrą žalą 2011 m. buvo 2,6 proc., 2012 – 11,1 proc., per 2013 m. septynis mėnesius – 60 proc.
Pernai vilkai sudraskė tik 4 avis, ir 12 ėriukų, o šunys – 2 veršius, o per septynis šių metų mėnesius vilkai sudorojo 2 avis ir 2 ėriukus, o šunys – net 7 avis ir 2 ožkas.
Minėtos komisijos nario Evaldo Dainausko teigimu, šie skaičiai gali net neatspindėti tikrosios situacijos, nes dažnai ūkininkai, sužinoję, kad nuostolių niekas neatlygina, niekam apie tai ir nepraneša. Jo manymu, situacija turėtų pasikeisti, kai vilkų padaryta žala bus atlyginama. Tačiau realu, kad tada iškils klausimas, kas iš tikrųjų padarė žalą ir kas už tai turėtų atsakyti.
„Nesinorėtų, kad komisijos geraširdiškai, siekdamos, kad ūkininkams būtų atlyginta žala, šunų darbus prirašytų vilkams. Manome, kad atitinkamai turėtų būti įvertinama ir valkataujančių naminių gyvūnų šunų ir kačių padaryta žala. Juk žala daroma ne tik ūkininkams – ją patiria ir medžioklės plotų naudotojai“, – teigia E.Dainauskas.
Vertinti dar anksti
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vyr. specialistės Jolantos Urbelionytės teigimu, Medžioklės įstatymo nuostata dėl vilkų padarytos žalos atlyginimo įsigalios nuo spalio 1 d.
Anot pašnekovės, Aplinkos ministerijoje buvo kalbėta ir apie valkataujančių šunų padarytą žalą. Tačiau Medžioklės įstatymas nustato medžiojamųjų gyvūnų padarytos žalos atlyginimą. Valkataujantys šunys nėra medžiojamieji gyvūnai, todėl jų padarytai žalai taikyti šios nuostatos negalima.
„Nemanau, kad tai jau problema, miškuose tikrai nėra tiek valkataujančių šunų, kad galėtų daryti realią žalą ūkiniams gyvūnams, – teigė J.Urbelionytė. – Galbūt konkrečiau apie tai bus galima kalbėti, kai komisijos medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai apskaičiuoti pradės savo darbą – tada paaiškės, ar valkataujantys šunys daro žalą“.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“