Vaistai iš po skverno braunasi į ligonines

Vaistai iš po skverno braunasi į ligonines

Vaistai iš po skverno braunasi į ligonines

Kontrabandiniai vaistai platinami ne tik turguje, darbovietėse, bet ir ligoninėse.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Vaistų parsiveža paprašyti

Šiaulietė Jadvyga K. gydosi įvairiais rusiškais vaistais, kurių nelegaliai parveža kolegė. Perka vitaminus, maisto papildus, vaistų kepenų ar skrandžio ligoms gydyti. „Tie vaistai pigesni“, — sakė Jadvyga K.

Siūlomi nelegaliai parvežti vitaminai, kelių rūšių ir stiprumo antibiotikai, kūno priežiūros priemonės, maisto papildai, gydomieji tepalai sąnariams. Moteris tikina, kad tokių pačių tepalų mačiusi mažesnių prekybos centrų lentynose.

Prieš gerą mėnesį ligoninėje besigydžiusi moteris prisiminė, kad vaistų siūlytojų buvo užėję ir į palatą, tačiau pacientai kontrabandinių vaistų pirkti nepanoro.

Kontrabandinių vaistų paklausa

Šiauliečiai žino, kad centriniame miesto turguje įmanoma įsigyti įvairiausių medikamentų. Apsilankę turguje tarp gėlių radome įvairių šampūnų, balzamų, kaukių plaukams, pardavėjos žodžiais, net su placenta. Kremai rankoms ir veidui buvo išdėlioti ant prekystalio spaudžiant šaltukui. Visos prekės iš Rusijos, Kaliningrado.

Už stiklo išrikiuoti gydomieji kremai sąnariams, nugarai, rankoms ir kojoms. Ant įpakavimo užrašai skelbė, kad gydomieji preparatai pagaminti ne tik iš žolelių, bet ir meškos ir kitų gyvūnų taukų. Kaina — apie 10 litų. Užklausus apie „rimtesnius“ vaistus, pardavėja patikino, kad tokių neturinti, nes įsivežti į šalį tapo labai sudėtinga. Vienas vaistų “egzempliorius“ — vienam žmogui.

Ligoninėje nepagauna

Nijolė Jurgilienė, Šiaulių apskrities ligoninės atstovė spaudai tikino, kad žmonių srautai įstaigoje nereguliuojami, į Priėmimo skyrių žmonės patenka visą parą, kiti skyriai nuo 21 valandos užrakinami — pašaliniai žmonės patekti nebegali.

„Prekeiviai — nepageidaujami, tai užrašyta ant skyrių durų. Tačiau ligoninės durų neužrakinsi, į palatas žmonės patenka laisvai. Nėra nei galimybės ir teisės tikrinti ateinančių žmonių rankinių“, — sakė N. Jurgilienė.

Būtina registracija

Įvežtus į Lietuvą šampūnus, balzamus, kremus ir kitus kosmetinius ne gydomuosius gaminius būtina užregistruoti Valstybinėje ne maisto produktų inspekcijoje. Šiaulių skyriaus vyriausioji inspektorė Miglė Tamkevičienė teigė, jog prekeivių, kurie nelegaliai prekiauja kosmetikos priemonėmis, per patikrinimus randama.

„Gaminiai turi būti ženklinti, su lietuviška informacija, užregistruoti. Prekiauti neregistruotais produktais negalima“, — sakė M. Tamkevičienė.

Konfiskuoti įtartinos kokybės kosmetiniai gaminiai siunčiami į Vilniaus visuomenės sveikatos centrą ištyrimui. Po patikrinimo dažniausiai paaiškėja, kad šie gaminiai neatitinka higienos normų ir net nelaikomi kosmetiniais gaminiais.

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai prekyvietes tikrina vieną du kartus per ketvirtį.

Laukia pranešimų

Šiaulių miesto vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Gailutė Smagriūnienė sakė, kad Centro policijos nuovados pareigūnai periodiškai vykdo patikrinimus, ar miesto prekyvietėse nevykdoma neteisėta farmacinė veikla, ar nėra apyvartoje narkotinių ir psichotropinių medžiagų turinčių vaistinių preparatų.

Parėjusių metų pavasarį centrinėje miesto turgavietėje buvo sulaikyta moteris, prekiavusi rusiškais vaistais. Oficialiai šešiasdešimtmetė šiaulietė prekiavo drabužiais. Patikrinę moters krepšį, kuriame į turgų gabenamos prekės, jie rado daugiau nei 60 rūšių įvairių vaistų. „Vaistininkei“ už neteisėtą farmacinę veiklą gresia bauda nuo penkių šimtų iki vieno tūkstančio litų su vaistų konfiskavimu, o už prekybą maisto papildais be leidimo — bauda nuo vieno tūkstančio iki trijų tūkstančių litų irgi su papildų konfiskavimu.

„Sudėtinga sugauti pavienius kontrabandinių vaistų prekeivius, nebent pilietiški žmonės paskambintų į policiją ir praneštų“, — sakė G. Smagriūnienė.

citata:

Žmonės gali pakenkti savo sveikatai, jei naudos neregistruotus kosmetinius ar medicininius preparatus. Jų sudėtyje randama ir kenksmingų medžiagų.

TAISYKLĖS: Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos Šiaulių skyriaus vyriausioji inspektorė Miglė Tamkevičienė sakė, kad iš kitų šalių įvežti gaminiai turi būti ženklinti, su lietuviška informacija, užregistruoti.

PAGEIDAVIMAI: Šiaulių apskrities ligoninėje prekeiviai nepageidaujami, tačiau ligoninės atstovai tikina, kad riboti žmonių patekimą į viešą įstaigą neturi galimybės.

Jono TAMULIO nuotr.

FALSIFIKATAI: Specialistai teigia, kad nusiuntus konfiskuotas kontrabandines kosmetines priemones ištirti, paaiškėja, kad jie neatitinka jokių reikalavimų, neretai yra kenksmingi sveikatai.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.