
Naujausios
„Toksika“ apskųsta Sveikatos apsaugos ministerijai
Šiaulių miesto tarybos narys Aurimas Nausėda informavo „Šiaulių kraštą“, kad jo prašymu Sveikatos apsaugos ministerija pradėjo tyrimą, ar „Toksikos“ užsakymu netoli Šiaulių pastatyta pavojingų atliekų deginimo gamykla daro žalą gyventojų sveikatai.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Pastebėjo daug pažeidimų
A. Nausėda, lankydamasis „Toksikos“ pavojingų atliekų deginimo gamykloje, tvirtina pastebėjęs nemažai pažeidimų, kuriuos užfiksavo nuotraukose.
Prie pažeidimų Tarybos narys priskiria tai, kad su pavojingomis medžiagomis dirbę darbininkai buvę be apsaugos priemonių, ne šaldytuve laikomos medicininės atliekos, ne rezervuare, o maišuose saugomi pavojingi pelenai, arti krosnies sudėtos žemoje temperatūroje užsidegančios cheminės medžiagos ir taip toliau.
„Šiaulių kraštas“ rašė, kad pernai gruodį Aukštrakiuose pradėjus pakartotinus pavojingų atliekų deginimo bandymus buvo nustatyti didesni už leistinus sieros dioksido ir amoniako išmetimai.
Ankstesnių bandymų metu nepriklausomos laboratorijos užfiksavo, kad į aplinką išsiskyrė neleistinas vėžį sukeliančių medžiagų – dioksinų ir furanų kiekis.
„Neturi skleisti jokių teršalų“
Sveikatos apsaugos ministerija A. Nausėdos skundą tirti perdavė Šiaulių visuomenės sveikatos centrui.
Šios įstaigos direktorius Krizentas Kameneckas „Šiaulių kraštui“ tvirtino, kad skundas bus išnagrinėtas ir visuomenė gaus atsakymus. Nors didžioji dalis klausimų esą adresuoti ne tuo adresu – teršalų išmetimai ir leidimų išdavimas yra Ūkio ministerijos ir aplinkosaugininkų reikalas.
„Mes esame išpešę, kad ten (prie pavojingų atliekų deginimo įrenginio – red. past.) būtų patvirtinta sanitarinė zona“, – sakė Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorius, tačiau negalėjo prisiminti jos dydžio.
Direktoriaus žodžiais, įmonė už savo teritorijos ar sanitarinės zonos ribų neturi skleisti jokių teršalų. Gyvenamojoje aplinkoje taip pat teršalų neturi būti.
„Toksiką“ turi kontroliuoti aplinkosaugininkai, dalis kontrolės yra mūsų, dalis – Ūkio ministerijos. Nėra taip, kad kažkas trinktelėtų kumščiu, ir viskas pasibaigtų“, – sakė Visuomenės sveikatos centro direktorius.
Teršalų išmetimas buvo lokalus
Visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja Jūratė Karalevičienė sakė, kad iš pavojingų atliekų deginimo įrenginio nustatyti padidinti amoniako išmetimai buvo lokalūs, mieste jie nebuvo fiksuoti, todėl negalėjo daryti tiesioginio poveikio visuomenės sveikatai.
Vis dėlto, J. Karalevičienė pabrėžė, kad padidėjusi amoniako koncentracija ore yra labai pavojinga. Nuo jos paūmėja kvėpavimo ligos, žmonės skundžiasi padidėjusiu akių dirglumu. Didelė amoniako koncentracija kraujyje gali net pražudyti žmogų – dirginama jo nervų sistema, pakyla kraujospūdis, paralyžiuojamas kvėpavimo centras.
Jos žodžiais, galimas suminis nuodingųjų medžiagų poveikis žmogaus organizmui, nes iš pavojingų atliekų deginimo įrenginio į orą patenka ne viena toksinė medžiaga.
Dioksinus bei furanus Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO), remdamasi tarptautinės vėžinių susirgimų agentūros duomenimis, priskiria vėžį sukeliančioms medžiagoms – kancerogenams. Dioksinai sutrikdo organizmo endokrinines sistemos funkciją, pažeidžia kepenis, sukelia reprodukcines bei vaisiaus vystymosi problemas.
„Atsižvelgiant į tai, kad Šiauliuose oro tarša kietosiomis dalelėmis dažnai būna padidėjusi, atsiradus papildomai, kad ir minimaliai, taršai, gali kilti grėsmė gyventojų sveikatai. Ypač oro taršai jautrūs vaikai, sergantys lėtinėmis ligomis, nėščiosios bei pagyvenę žmonės“, – pabrėžė vedėja.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
ATLIEKOS: Skundo autorius tvirtino, kad pavojingų atliekų deginimo gamykloje medicininės, galimai infekuotos atliekos laikomos ne šaldytuvuose.