Paminėtas Leibos Lipšico šimtmetis

Gintarės DAKNYTĖS nuotr.
Leiba Lipšicas buvo paskyręs gyvenimą Šiaulių miesto žydų istorijai tyrinėti.

Liepos 16 dieną Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje vyko renginys, skirtas visuomenininko, kraštotyrininko ir Šiaulių žydų bendruomenės metraštininko Leibos Lipšico (1925–2002) 100-osioms gimimo metinėms.

Paskaitą „Leiba Lipšicas XX a. istorijos virsmuose“ skaitė istorikas Jonas Kiriliauskas. Istorikas kalbėjo apie L. Lipšico gyvenimą, aptarė jo požiūrį į įvykius ir procesus, kuriuose pats dalyvavo.

Įžanginį žodį tarė Šiaulių „Aušros“ muziejaus direktoriaus pavaduotoja Virginija Šiukščienė, prisiminimais apie L. Lipšicą dalijosi artimieji, bičiuliai, Šiaulių apskrities žydų bendruomenės nariai. Apie L. Lipšicą kalbėjo ir į renginį atvykusi marti Margarita Lipšicienė.

L. Lipšicas, visą savo gyvenimą praleidęs Šiauliuose, amžininkų buvo vadinamas vaikščiojančia enciklopedija. Išgyvenęs Holokaustą, Štuthofo ir Dachau lagerius, praradęs visus artimuosius, grįžo į gimtąjį miestą ir tolesnį savo gyvenimą paskyrė miesto žydų istorijai tyrinėti.

Gyvenimo pabaigoje Šiaulių „Aušros“ muziejui L. Lipšicas padovanojo savo darbą – rinkinį „Sušaudytas Šiaulių žydų pasaulis 1941–1944 m.“.

Dvidešimt keturiose bylose, sudarančiose per 2 500 lapų, sukaupta per 300 fotografijų, daug įvairių dokumentų, laiškų, žemėlapių, schemų. Medžiaga išskirstyta į 321 skyrių, surinkti dokumentai, literatūra lietuvių, rusų, vokiečių, anglų, jidiš, hebrajų kalbomis.

L. Lipšico perduota medžiaga apima žydų istoriją nuo seniausių laikų iki šiandieninės modernios Izraelio valstybės. Bendras rinkinio vardiklis – Holokaustas. Pateikiami prisiminimai, statistika, žydų gelbėtojų sąrašai ir duomenys apie tuos, kurie organizavo bei vykdė okupacinės vokiečių valdžios nurodymus.

Po minėjimo Chaimo Frenkelio viloje renginio dalyviai buvo pakviesti į Šiaulių apskrities žydų bendruomenės patalpas. Čia atverta nauja parodų erdvė – pristatyta paroda „Cherchez la famme“ („Ieškokite moters“, A. Diuma) iš šiauliečių Janinos ir Vyginto Ališauskų kolekcijos.

J. Ališauskienės pristatytoje parodoje eksponuojami Ilonos Janulienės, Jono Daniliausko, Ričardo Garbačiausko, Miglės Kosinskaitės, Jūratės Mykolaitytės, Ričardo Filistovičiaus, Liudviko Natulevičiaus, Jolitos Skėrytės paveikslai.

Atidaryta ne tik paroda – su penkiasdešimtuoju gimtadieniu pasveikinta Šiaulių apskrities žydų bendruomenės pirmininkė Rašela Galinienė.