Streikuojantys Akmenės mokytojai valdžios nesudomino

Streikuojantys Akmenės mokytojai valdžios nesudomino

Streikuojantys Akmenės mokytojai valdžios nesudomino

Vieninteliai Šiaulių apskrityje vakar dviejų dienų streiką dėl atlyginimų padidinimo pradėjo Akmenės gimnazijos pedagogai. Mokytojai stebėjosi, kad su jais neatskubėjo pasikalbėti nė vienas valdžios atstovas. Žadėję steikuoti ir Naujosios Akmenės bei Kelmės rajono pedagogai savo poziciją pakeitė.

Vytautas RUŠKYS

Dalia KARPAVIČIENĖ

redakcija@skrastas.lt

Mokinius traukė streikuojanti mokykla

Vakar rytą neįprastai atrodė Akmenės gimnazija — į ją punktualiai prieš darbo dienos pradžią rinkosi pedagogai ir gerokai mažiau nei įprasta — mokinių. Iš moksleivių atėjo tie, kurie užmiršo mokytojų įspėjimus, kad dėl streiko dvi dienas nebus pamokų.

Atsirado tokių, kuriems tėvai išskubėdami į darbus pasakė: „turi eiti į mokyklą, tai ir eik“. Nemažai vaikų išėjo iš namų, nenorėdami likti be mokykloje nemokamai gaunamo maitinimo. Mokyklinis autobusėlis atvežė vaikus iš rajono Globos namų, nes jų darbuotojai pagal grafiką pamokų metu neturi dirbti.

Gimnazijos mokytojai netoli gyvenantiems mokiniams priminė, kad jie gali keliauti namo, bet varyte neišvarinėjo. Tačiau į kabinetus prašęsi įleisti patys atkakliausi gimnazistai, dažniausiai išgirdo — ne, nes vyksta mokytojų streikas. Todėl auštant trijų aukštų gimnazijos pastato dauguma langų buvo tamsūs.

Užtat kitame pastate įrengtų pradinukų kabinetai nė vienas nebuvo tuščias. Kai kurių klasių moksleivių atėjo po kelis, kitų — ir keliolika. Iš pradžių daugumą jų vienus pačius paliko į mokytojų kambarį susirinkusios mokytojos. Paskui pas juos atėjusi gimnazijos bendrosios praktikos slaugytoja Irena Žalimienė pasiūlė užimti visus pradinukus, tačiau išsirinktoje klasėje visiems nepakako suolų, ir vaikai susėdo ant grindų.

Tiek pradinių klasių, tiek dalykinės sistemos mokytojos atskiruose mokytojų kambariuose tuščiai laukė, kad iš paties ryto atvyks valdžios atstovai bent pasikalbėti su streikininkais. Paskui pedgagogai skirstėsi į kabinetus ir vieni ruošėsi pamokoms, kiti peržiūrinėjo planus.

Streikininkai vardino sunkumus

Streikuojantys Akmenės gimnazijos pedagogai pasakojo „Šiaulių kraštui“ apie sunkumus.

Mokytojai tvirtino, kad maždaug dešimt metų nejaučia jokio pagerėjimo. Jie stebisi, kad per tą laiką daugybės profesijų žmonės gauna vis didesnius atlyginimus, o pedagogai — ne.

Akmeniškiai mano, kad visuomenė klaidinama pranešimais, jog mokytojai uždirba apie pusantro tūkstančio litų. Mat tiek gauna tik didelius darbo stažus, aukštas kvalifikacijas turintys ir daugiau negu normaliai dirbantys. Tuo tarpu už vieną etatą mokykloje neuždirbama tūkstančio litų.

Mokytojai sakė turį išleisti savo pinigus mokymo reikmėms, nes gimnazijoje nepakanka lėšų, pavyzdžiui, kopijuoti padalomąją medžiagą ar parengti vaizdines mokymo priemones.

Mokytojai nebeišgali važinėti į dramos teatrus, mažiau beperka knygų — trūksta pinigų. Antai ir į mokylą vieną iš naujausių knygų atnešęs paskaityti Akmenės parapijos klebonas pasiūlė ją leisti iš rankų į rankas ir taip pasitaupyti.

Akmeniškiai džiaugiasi savo vienybe

Akmenės gimnazijos pedagogai suvokia, kad streikas jiems tapo jų vienybės patikrinimu ir džiaugiasi, kad išliko vieningi. Jie priėmė tokį sprendimą, nepriklausomai nuo to ar priklauso profesinei sąjungai, kuri inicijavo streiką. „Juk visi jaučiame, kad reikia apginti save“, — sakė mokytojai.

Streiko išvakarėse pamokų metu į Akmenės gimnaziją atvažiavusios vicemerės Sigutės Meškytės ir jos palydos organizuotą pokalbį apie mokytojų padėtį jie vadina spaudimu, kad būtų atsisakyta streikuoti.

„To pokalbio metu apie valandą klasėse buvome vienus pačius palikę mokinius, o jie stogo nenukėlė, nes irgi įsitempę laukė kuo viskas baigsis, — mena pedagogai. — Kai grįžome ir pasakėme, kad nepakeitėme sprendimo ir streikuosime, pajutome auklėtinių palaikymą.“

Gimnazijos esančios profesinės sąjungos lyderė Regina Gudes sakė, kad mokytojai nenorėjo būti valdžios stumdomomis marionetėmis, tad jeigu kartą buvo nusprendę streikuoti, tad ir nepakeitė pozicijos.

Dirbo — iš nusivylimo

Vienas kitas iš 67 gimnazijos pedagogų streiko dieną dirbo. „Dėl paprasčiausios priežasties — beprasmiška draskytis, kai Lietuvoje maži žmonės nieko negali pakeisti, — atviravo viena iš jaunesnių pedagogių. — Aš pati Lietuvoje net nematau ateities. Kitur dar nevažiuoju, kadangi dukra mokosi ir jai užsienyje būtų sunku prisitaikyti“.

Pedagogė vis dėlto teigiamai vertina streikuojančius kolegas. „O atsisakiau prie jų prisijungti todėl, kad manau, jog už save turiu kovoti savo laisvalaikiu“.

Akmenės rajone dar buvo nuspredę streikuoti Naujosios Akmenės „Saulėtekio“ pagrindinės mokyklos pedagogai, tačiau antradienį jie pakeitė nuostatą, motyvuodami, kad yra netinkamas laikas streikuoti.

Kelmiškiai nebestreikavo

Nors ir buvo ketinę streikuoti tris dienas, kelmiškiai pedagogai šio sumanymo atsisakė.

Lilija Paradnikienė, Kelmės švietimo darbuotojų profsąjungos pirmininkė, samprotavo: „Matyt, vienus mokytojus nestreikuoti įtikino valdžia, kiti pradėjo skaičiuoti pinigus (juk mokyklose dirba mokytojų šeimos), tretiems — didelės baimės akys. Patys mokytojai geriausiai gali paaiškinti savo apsisprendimą“.

Užvenčio Šatrijos Raganos vidurinėje mokykloje planuotas streikas neįvyko todėl, kad dauguma mokytojų persigalvojo. Motyvas — galimi materialiniai nuostoliai. Norinčiųjų streikuoti liko mažuma, todėl streikuoti tapo netikslinga. Mokytojai tvirtina, kad niekas jų sprendimui neįtakojo.

Tytuvėnų gimnazijos mokytojai nestreikuoja, jų teigimu, dėl trijų priežasčių: rajone buvo likę vieni, 4 gimnazijoje dirbančios mokytojų šeimos būtų patyrusios nemažų piniginių nuostolių, pagailo gimnazijos direktorės. Tačiau tytuvėniškiai ketina skelbti parašų rinkimo akciją ne tik Kelmės rajone, bet ir visoje Lietuvoje. Surinktus parašus dėl mokytojų atlyginimo kėlimo mokytojai žada įteikti Seimui.

Kelmės „Aukuro“ vidurinėje mokykloje streiko nutarta atsisakyti todėl, kad streiko komiteto narių balsai pasiskirstė po lygiai. Trys buvo už ir tiek pat prieš streiko rengimą.

Citata

„Juk visi jaučiame, kad reikia apginti save

Foto

STREIKAS: Akmenės gimnazijos durys streiko dieną nebuvo uždarytos, tačiau jas pravėrė tik nedidelė dalis mokinių.

STREIKININKAI: Pirmąją streiko dieną Akmenės gimnazijos pedagogai iš pat ryto tuščiai laukė su jais pasikalbėti atvykstančių valdžios atstovų.

VAIKAI: Streiko metu į mokyklą vis dėlto atėjusius pradinių klasių mokytojus į vieną kabinetą sukvietė ir užiminėjo bendrosios praktikos slaugytoja Irena Žalimienė.

Autoriaus nuotr.