Skandalą Seime gesins nauja tyrimo komisija

Skandalą Seime gesins nauja tyrimo komisija

Skandalą Seime gesins nauja tyrimo komisija

Seimo frakcijos žada reaguoti į kolegos V.Gailiaus viešus pareiškimus apie saugumiečių nusikalstamą gaują. Galbūt dėl situacijos VSD bus inicijuota Seimo laikinoji tyrimo komisija. „Respublika“ teiravosi Seimo frakcijų seniūnių ir jų pavaduotojų, kaip jie reaguos į V.Gailiaus paskelbtą informaciją.

Seime sudaryta nauja tyrimų komisija "Respublika" nuotr.

Nustebino abejingumas

Darbo partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Valentinas Bukauskas teigė, kad V.Gailiaus žodžiai jam asmeniškai sukėlė didžiulį nerimą.

„Man labai keista, nes gyvename teisinėje valstybėje. Turime visą institucijų arsenalą. Tačiau kada Seimo narys viešai televizijos ekrane ir spaudoje įvardija tokius dalykus, o atsakingos institucijos tyli... Jos turėtų nedelsdamos sureaguoti ir visuomenę informuoti, kad yra pradėtas tyrimas, o ne laukti, kol viskas baigsis net neprasidėję“, – kalbėjo V.Bukauskas.

Jis pridūrė, kad klausimas dėl FNTT vadovų neteisėto atleidimo bus aptartas Darbo partijos frakcijos posėdyje: „Aš tai tikrai frakcijos posėdyje tą klausimą kelsiu. Galbūt reikėtų net inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją Seime“.

Jam pritarė ir frakcijos „Drąsos kelias“ narys Povilas Gylys.

„Mano požiūriu, V.Gailiaus išsakytą informaciją reikia tikrinti. Lyg ir gyvename demokratijoje, todėl reikia vieną kartą išsiaiškinti iki galo. Dabar turime tokią instituciją – Valstybės saugumo departamentą. Sakau „valstybės“, bet neaišku, kam jis veikia. Kaip gali būti, kad Lietuvos Parlamento galios tokios mažos ir VSD negalima sukontroliuoti? Amerikoje neįmanomas dalykas, kad slaptosios tarnybos būtų Kongreso ir Senato nekontroliuojamos. O Lietuvoje saugumas yra tarsi kosminis kūnas. Jis daro ką nori ir niekas negali jiems nieko padaryti, nieko paklausti“, – kalbėjo P.Gylys.

Jo teigimu, turi būti stiprinama saugumui taikoma parlamentinė kontrolė.

„Mes atsidūrėme sisteminėje teisingumo krizėje. FNTT vadovai atleidžiami remiantis telefonine teise. Ar imsime V.Giržado, V.Gailiaus pavyzdį, ar Garliavos bylą, ar V.Pociūno bylą, tai sistemos neveikimo ar neigiamo veikimo pavyzdžiai“, – įsitikinęs P.Gylys.

Apkalta prezidentei?

Mišrios Seimo narių grupės nario Lino Balsio nuomone, laikinoji Seimo tyrimo komisija yra mažiausia, ką Seimas gali daryti šiuo atveju. Jis sakė, kad turi būti tiriamas ir prezidentės vaidmuo FNTT vadovų pašalinimo istorijoje:

„Aš girdėjau tiek V.Gailiaus, tiek V.Giržado pasisakymus ir galiu pasakyti, kad jie mane pribloškė ir šokiravo. Tai aukšto rango pareigūnai, turintys be galo didelę patirtį, turintys informacijos. Jeigu iš jų lūpų sklinda tokie faktai, tai yra labai rimta. Jei V.Gailius atvirai ir viešai kalba, kad patyrė tiesioginį prezidentės spaudimą, jei kalbama apie grupuočių veikimą ir jų įtaką (teisėsaugai – red. past.), jei jie atvirai ir viešai skelbia tokius faktus, mažų mažiausiai Seime turėtų būti suburta laikinoji tyrimo komisija. Jie turėtų aiškintis ir tai, koks buvo prezidentės vaidmuo. Ar yra ryšys tarp tų grupuočių ir prezidentės“.

Įvykiams abejingi

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma įsitikinęs, kad Seimui kol kas nereikėtų nieko daryti.

„V.Gailiaus pasakymas yra stiprus, bet priminsiu, kad pats V.Gailius yra Antikorupcijos komisijos pirmininkas ir, taip pasakęs, jis galėtų žengti kitą žingsnį, organizuoti atitinkamą Antikorupcijos komisijos tyrimą. Aš tam pritarčiau, nes valstybės užvaldymas yra rimtos politinės korupcijos atvejis“.

J.Razma aiškino, kad V.Gailius yra pats apskundęs teismui Generalinę prokuratūrą dėl atsisakymo pradėti ikiteisminį tyrimą: „Jei pats V.Gailius yra pasirinkęs teisinio reagavimo kelią, tai dėl politinio reagavimo galbūt reikėtų luktelėti. Jei bus išsemtos teisėsaugos reagavimo galimybės, tai ateitų ir Seimo eilė“.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos frakcijos seniūnė Rita Tamošunienė pareiškė apskritai nesidomėjusi pastarųjų dienų įvykiais ir nuomonės neturinti.

O valdančiosios Socialdemokratų partijos frakcijos seniūno pavaduotojas Albinas Mitrulevičius leido suprasti, kad VSD klausimas bus sprendžiamas tik diskusijų lygmeniu. „Matot, paimti kaip pagrindą tai, kas buvo pasakyta... Čia reikia ištirti tuos dalykus. O pasakyti, kalbėti šiandien gali daug kas. Kartais viena ar kita pasakoma ir be jokio pagrindo“, – dėstė jis. Tačiau taip ir nesugebėjo paaiškinti, kas turėtų imtis tyrimo: „Yra teisinė valstybė, mes turime kalbėtis teismine kalba, o ne kitais argumentais“.

Veikia saugumiečių klanas

Petras Gražulis, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas, nė kiek neabejojo V.Gailiaus žodžių teisumu. „Žinoma, kad valstybininkų klanas veikia. Jis susiformavo Pakso (nušalinto prezidento Rolando Pakso – red. past.) apkaltos metu ir sėkmingai toliau gyvuoja. Iš tiesų valstybę valdo nežinomi asmenys. Ir tas klausimas yra labai svarbus. Manau, kad Seimas turi sudaryti komisiją ir bandyti gauti atsakymus, išsiaiškinti, kas dedasi mūsų valstybėje“, – sakė P.Gražulis.

Eligijus Masiulis, Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas, teigė, kad jo partijos kolega V.Gailius vienas kovoje nebus paliktas. Tiesa, kokių konkrečių veiksmų imsis frakcija, jis taip ir negalėjo pasakyti.

„Po tokios situacijos, kai dviejų sąžiningų profesionalių pareigūnų galvos nuriedėjo dėl tam tikrų intrigų ir tarnybinių įgaliojimų viršijimo... Dabar negalima po teismo sprendimo visko palikti taip, lyg nieko nebuvo. Mes artimiausiame frakcijos posėdyje tarsimės dėl atitinkamų veiksmų. Tie, kurie dalyvavo istorijoje, tie, dėl kurių kaltės buvo iš darbo išmesti sąžiningi pareigūnai, galimai suklaidinta prezidentė, turės būti įvardyti. Jei VSD pats nesiims veiksmų, vienokie ar kitokie veiksmai iš mūsų pusės bus. Kas konkrečiai – per anksti pasakyti. Tai gali būti parlamentinis tyrimas ar atitinkamų vadovų iškvietimas į Seimą“, – teigė E.Masiulis.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“