Šiauliuose švęstos Joninės ir Kupolinės

Rolando PARAFINAVIČIAUS nuotr.
Talkšos ežero paplūdimyje liepsnojo neįprastas Joninių laužas, skambėjo muzika.
Joninių išvakarėse Šiaulių kultūros centras kvietė dalyvauti aktyviame žaidime „Joninės mieste“, o ketvirtadienį Žaliūkių malūnininko sodyboje vasarvidžio magiją skleidė Kupolinės.

Žaidimas „Joninės mieste“ prasidėjo prie Šiaulių kultūros centro, kur dalyviai žengė per Saulės virsmo vartus. Keliaujant pagal paruoštą žemėlapį, žaidimo dalyviai turėjo aplankyti gamtos stichijas atspindinčius punktus. Įvykdytos užduotys buvo įamžintos baltų simboliu žemėlapyje.

Punktuose iš susirinktų žolynų kupolės būrėjos nuspėjo netolimą ateitį, koncertavo Šiaulių kultūros centro apeiginis folkloro ansamblis „Rėda“ (meno vad. J. Lipinskienė), liaudiškų šokių ansamblis „Kalatinis“ (meno vad. V. Verkulienė, kapelos meno vad. E. Šliauterienė, koncertmeisterė S. Giedrė) ir folkloro ansamblis „Sidabrinė gija“ (meno vad. V. Taučienė-Rezgienė), taip pat Kuršėnų miesto muzikos grupė „Tykiai“, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos muzikantai: mokinė Deimantė Žigaitė ir roko grupė „Penkios po penkių“ bei Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos ir Šiaulių „Juventos“ progimnazijos roko grupė „Garso labirintai“ (mokyt. L. Tamošiūnas).

Finaliniame punkte – Talkšos ežero paplūdimyje – liepsnojo neįprastas Joninių laužas, skambėjo muzika, o dalyviai degino susirinktą kupolę.

Ketvirtadienį Žaliūkių malūnininko sodyboje buvo švenčiamos Kupolinės – seniausias vasarvidžio tradicijas išlaikiusi šventė.

Sodyboje pasitiko 6 metrų aukščio Rasa, ridenanti saulę, – skulptūrą specialiai šiai šventei sukūrė šiauliečiai dailininkai Reda ir Arūnas Uogintai.

Šventėje dalyvavo Šiaulių Gegužių progimnazijos folkloro ansamblis „Gasužis“ (vad. Rosita Kalinienė ir Arūnas Stankus), Šiaulių Dainų muzikos mokyklos folkloro ansamblis „Vieversėlis“ (vad. Arūnas Stankus), svečiai iš Radviliškio – folkloro ansamblis Aidija (vad. Donatas Stakvilevičius), iš Vilniaus – Žemyna Trinkūnaitė ir Donatas Bielkauskas, ir iš Klaipėdos – kapela „Martvežiai“ (vad. Jonas Kavaliauskas).

Vasarvidis arba vasaros saulėgrįža (nuo birželio 18 iki 24 d.) kitados buvo švenčiama net savaitę. Tuomet rinktos vaistažolės, kurios šiuo metų laiku turi daugiausiai gydomųjų galių bei laikomos namuose iki kitų metų vidurvasario. Jos gydo žmones ir gyvulius, gina nuo piktų akių nužiūrėjimo.

Apie žolynų vaistingąsias galias per Kupolines papasakojo VU Šiaulių akademijos botanikos sodo specialistai.

Kupolinių kermošiuje buvo galima įsigyti vienetinių rankų darbo gaminių, sukurtų liaudies meistrų. Edukacijas vedė tradicinių amatų meistrai, muziejininkai, botanikai, dailės studija „Auksinė ochra“.

Meistras Albertas Martinaitis į dirbtuvėles atvyko ne tik su „sava akmenais, zabuovuom i muzika“, bet ir su dovanomis. Žemynai Trinkūnaitei jis įteikė vardines kankles, padarytas Jonui Trinkūnui atminti.

Iš buvusių Šiaulių bulvaro arkų su kolega kalviu Arūnu Vaičeliu A. Martinaitis padarė suolą ir jį padovanojo Žaliūkių malūnininko sodybai. Iš arkų medienos A. Martinaits yra padaręs ne vienas kankles garbingiems žmonėms atminti.

Šventės dalyvių neišgąsdino ir prasidėjusi liūtis – kol lijo lietus, dalyvius priglaudė malūnininko namas.