Šiauliuose išlydėtas „Vanagas“ – jau Ukrainoje

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Štai toks lėktuvas – bendra turkų ir lietuvių dovana – jau keliauja į Ukrainą.
Vanago vardu pakrikštytas bepilotis kovinis lėktuvas „Bayraktar TB2“, kuriam Lietuvos žmonės surinko beveik 6 milijonus eurų, jau Ukrainoje. Oficialiai bairaktarą užsakė Lietuva, tad kelias dienas jis praleido mūsų šalyje, o trečiadienį Aviacijos bazėje Zokniuose jį išvydo šimtai žmonių.

Atėjo pamatyti, nes prisidėjo

Valstybės dieną Aviacijos bazėje vaikšto tūkstančiai žmonių. Kas Lietuvos ir sąjungininkų karinę techniką stebi, liečia, kas ruošiasi bėgimui „Runway Run“. Tačiau nemažai žmonių susiviliojo žinia, kad bus pristatomas bairaktaras, kuriam apie 200 tūkstančių žmonių per 3 dienas surinko 5 915 207 eurų.

Po vidurdienio prasiveria uždanga: dienos šviesą išvysta pilkas bepilotis lėktuvas su specialiu logotipu – Lietuvos ir Ukrainos vėliavų spalvomis nusidažiusiu vanagu, abiejų šalių herbais ir vėliavomis. Vanagą išvysta šimtai susibūrusių žmonių – daugelis jų puola filmuoti pirkinį, kurių dalis priklauso ir jiems.

„Taip ir jaučiuosi – kaip bendrasavininkis“, – teigia iš Tauragės atvykęs Eligijus. Prisimena: tik sužinojęs, kad lėktuvui renkami pinigai, nelaukė ir pervedė pinigų – tiek, kiek galėjo. „Bijojau, kad nespėsiu, paskui nereikės jau. Būsiu neprisidėjęs – bus nesmagu“, – pasakojo vyras.

Kai kurie bairaktarą pamatyti atėjo ir ypatingai pasipuošę. Iš Suomijos su šeima atvykusi Eglė Bogvilaitė Aronen vilki marškinėlius su Vanago logotipu – toks pat puikuojasi ant paties lėktuvo. Pasakoja: prie bairaktaro prisidėjo nedvejodama, o pamačiusi jį gyvai neslepia – nors lėktuvas nėra didžiausias, bet atrodo įspūdingai. „Ne tai, kad čia vienas mažas bairaktaras stovi, bet tai yra daugybė širdžių, kurios plaka už to bairaktaro“, – įsitikinusi Eglė Bogvilaitė Aronen.

„Pensininkai taip pat prisidėjo! O tai kaip gi nesiųsi? – tvirtina Eglės mama Marija Bogvilienė ir su šypsena priduria: – Gal vieną varžtelį ir nusipirkau...“ Remia, kuo tik gali, ne tik prie bairaktaro prisidėjo: pavyzdžiui, surinko batų, juos paaukojo ukrainiečiams. Moteris sako kasdien stebinti tai, kas vyksta Ukrainoje, ir tiki, kad pergalė bus Ukrainos pusėje.

„Ne vien tik Ukrainos karas tai yra. Karas turi baigtis kuo greičiau. Karas visus mus palietė visomis prasmėmis – emocine, finansine“, – teigė šiaulietė Raimonda, taip pat prisidėjusi prie bairaktaro. Sako, vaizdas įspūdingas – tik galvojo, kad lėktuvas bus kiek didesnis. Vis dėlto, anot moters, svarbiausia, kad jo galia yra didžiulė.

„Vanagas“ jau Ukrainoje

Penktadienio vėlų vakarą krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas feisbuke pranešė, kad „Vanagas“ jau pasiekė Ukrainą – tai perdavė šios šalies atstovai. Tviteryje Ukrainos prezidento kanceliarijos atstovai dėkojo Lietuvos žmonėms ir bendrovei „Baykar“.

Ketvirtadienį Vyriausybė pritarė kovinio bepiločio lėktuvo ir 25 raketų perdavimui Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms – tai buvo paskutinis formalumas, kurį reikėjo atlikti prieš bairaktarą perduodant Ukrainai.

„Galime tik garantuoti, kad šis ginklas, visa ginkluotė bus pristatyta į Ukrainą nedelsiant. Tikslios valandos nepasakysiu“, – trečiadienį sakė A. Anušauskas. Kaip ir kur Vanagas atsidurs, spręs patys ukrainiečiai.

Bairaktaro įsigijimas ir perdavimas Ukrainai, anot A. Anušausko, buvo rekordiškai trumpas: keturios savaitės praėjo nuo sutarties pasirašymo iki pristatymo į Lietuvą. „Normalia tvarka tai įvyktų rugsėjo mėnesį“, – teigė ministras.

„Lietuva ne tik parodė lyderystę, bet ir sulaužė taisykles: kas atrodė neįgyvendinama daugeliui, tas lietuviams tapo įmanoma“, – Zokniuose trečiadienį kalbėjo Ukrainos ambasadorius Petro Bešta. Jis dėkojo Lietuvai už iniciatyvą, kurios rezultatas – bepilotis lėktuvas Ukrainai. Pasak diplomato, Ukrainoje karas tebesitęsia – šalies kariai gina Europą nuo blogio. „Mes turime toliau mobilizuoti šalis ir visuomenes iki visiškos pergalės“, – įsitikinęs P. Bešta.

Į Šiaulius atvyko ir bairaktarus gaminančios Turkijos bendrovės „Baykar“ generalinis direktorius Haluk Bayraktar. „Ar tikėjotės, kad kompanija padovanos bairaktarą?“ – trumpam stabtelėjęs pakalbėti su žurnalistais klausė svečias.

Įspūdį jam paliko tai, kad bairaktarui lietuviai aukojo masiškai ir savo aukas įamžino sertifikatais. Faktas, kad žmonės surinko beveik 6 milijonus eurų taip pat nustebino, todėl bendrovė priėmė sprendimą moderniausios komplektacijos kovinį droną „Bayraktar TB2“ su penkiomis raketomis padovanoti. „Tai geriausia, ką galėjome padaryti“, – tikino H. Bayraktar.

Lietuvos krašto apsaugos ministerija droną už dalį surinktų pinigų – 1,5 milijono eurų – lėktuvą papildomai apginklavo 20 „žemė-oras“ raketų.

Lietuvių pavyzdžiu neseniai pasekė ir patys ukrainiečiai. Per tris dienas surinko 600 milijonų grivinų – apie 20 milijonų dolerių. „Baykar“ nusprendė tris dronus perduoti nemokamai. Vis dėlto, kaip sakė H. Bayraktar, bendrovė, per savaitę pagaminanti maždaug 15 bairaktarų, dabar daugiau naujų užsakymų lengvai priimti jau negalėtų. Ateityje, pasak A. Anušausko, Lietuvos kariuomenė planuoja ir pati įsigyti tokių ar panašių bepiločių lėktuvų.