Šiaulių valdžios dėlionės fontano šešėliuose

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Moderniu fontanu miesto valdžia žada gyventojus nustebinti prieš vasaros pradžią, nors teisingai atlikus viešųjų pirkimų procedūras, tai galėjo įvykti dar praėjusį rudenį.
Jau gegužę Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro pradžioje, šalia „Šiaulių“ viešbučio, pradės veikti naujas prabangus fontanas. Tokį pažadą šiauliečiams spaudos konferencijoje davė Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis. Savivaldybei pabandžius be konkurso atiduoti fontano įrengimo darbus bulvaro rekonstrukcijos rangovui, procedūros buvo sustabdytos ir vykdomos iš naujo. Fontanas vėluos pusmetį, tačiau nepabrangs, ir padarys jį tas, kurio miesto valdžia ir troško.

A. Bartulis ironizavo, kad fontanui įrengti, prarasdama pusę metų, Savivaldybė sutaupė 600 eurų. Priekaištas dėl to metamas Viešųjų pirkimų tarnybai, nors laikas fontanui įrengti prarastas dėl to, kad Savivaldybės administracija iš pat pradžių nesugebėjo pasirinkti tinkamo darbų pirkimo būdo.

 

Miglota informacija apie darbų pirkimo konkursus

Priminsime, kad miesto valdžia žadėjo šiauliečiams, jog dar praėjusių metų rudenį minėtoje vietoje bus įrengtas modernus fontanas už daugiau nei 900 tūkstančių eurų. Tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba tokius pažadus kvestionavo – nustatė darbų viešojo pirkimo pažeidimus ir nurodė procesą stabdyti. Savivaldybei tuomet nepavyko be atviro viešojo pirkimo konkurso neskelbtinų derybų būdu atiduoti beveik milijono vertės darbų atlikimą tam pačiam rangovui, kuris rekonstruoja ir bulvaro atkarpą – įmonei iš sostinės „Infes“.

Viešųjų pirkimų tarnyba nusprendė, kad be viešo konkurso atiduodama milijoninės vertės darbų atlikimą jau bulvare dirbančiam rangovui, Savivaldybės administracija pažeidė lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principus.

„Paprastai neina joks rangovas į kito rangovo teritoriją padaryti kokių tai darbelių. Dabar padarysime procedūrą ir prarasime apie 3 mėnesius. Ateis tas pats rangovas, nes jis suinteresuotas ateiti“, – tuomet sakė A. Bartulis.

Administracijos direktoriaus žodžiai buvo beveik pranašiški. Nuspręsta neskųsti teismui VTEK sprendimo, o skelbti tarptautinį viešojo pirkimo konkursą. Tik laiko sugaišta dvigubai daugiau, nes konkursą teko skelbti du kartus, mat pirmasis konkursas lapkričio mėnesį neįvyko. Anot direktoriaus, dalyvaujančių rangovų buvo, tačiau jie pasiūlė per didelę darbų kainą.

Antrasis konkursas įvyko. Direktorius aiškino, kad dalyvavo „atrodo, keturi dalyviai“. Konkursą laimėjo ta pati įmonė „Infes“, nors ji pasiūlė ir ne pačią mažiausią darbų kainą.

A. Bartulis aiškino, kad mažiausią kainą siūliusi ir konkursą galėjusi laimėti įmonė neatitiko kvalifikacinių reikalavimų – neturėjo metinės statybos darbų 300 tūkstančių eurų su PVM apimties. Todėl sutartis pasirašyta su „Infes“, kuri laimėtojų sąraše liko antra. Savivaldybės nustatyta darbų riba siekė 651 560 eurų. Laimėtojas pasiūlė 600 eurų mažesnę kainą, nei Savivaldybės nustatytos kainos „lubos“.

Vėliau Savivaldybės administracijos atstovai patikslino, kad konkurse dalyvavo trys rangovai, tačiau daugiau informacijos neteikiama, nes dar nesibaigė sutarties apskundimo terminas, o jis truks iki vasario 21 dienos.

Direktoriaus gudravimai

Administracijos vadovas gudravo kalbėdamas, kad neatsimena, kas dalyvavo pirmajame konkurse. Jis aiškino, kad, išaugus kainoms, dalyviai pateikia savo darbų vertę, neatsižvelgdami į konkurso sąlygas. Tikimasi, kad konkursui neįvykus užsakovas pasiūlys didesnę kainą.

Tačiau jis nutylėjo, kad ir pirmajame konkurse dalyvavo tas pats „Infes“ bei jo partneris UAB ,,Poolservice.LT“, tik su kitomis kainomis. Nors Administracijos vadovas aiškino, kad pirmasis konkursas nutrauktas dėl per didelių kainų, viešųjų pirkimų sistemoje oficialia nutraukimo priežastimi įrašyta: „Reikalinga koreguoti pirkimo dokumentus.“

Bendra fontano vertė – apie 900 tūkstančius eurų, tačiau dalį darbų „Infes“ jau atliko pagal bulvaro rekonstrukcijos sutartį.

Sąmokslo teorija ar gudrios manipuliacijos?

A. Bartulis pakomentavo, kad kovo 15 dieną pasibaigus technologinei pertraukai, fontano įrengimo darbai prasidės ir per 6 savaites bus baigti.

Priminus, kad konkursai vyko tol, kol laimėjo tas, kuris turėjo laimėti, Administracijos vadovas nusijuokė ir pavadino tai „sąmokslo teorija“.

Tačiau meras Artūras Visockas buvo atviresnis. Spaudos konferencijoje nedalyvavęs, tačiau ją stebėjęs per socialinius tinklus, meras iškart parašė: „Įvyko du tarptautiniai konkursai ir mums pavyko. Darbus pratęs tas pats rangovas. Darbai nepabrango, nors tai pasiekti buvo gana sunku.“

Pasirodo, Savivaldybė siekė daugiau kaip pusės milijono vertės fontano įrengimo darbus išsaugoti bulvarą rekonstravusiai įmonei.

„Kai stengiasi – tai tas pastangas įvertina visi. Tame tarpe ir verslas. Ačiū rangovui, kuris realiai į visa tai galėjo spjauti, o toks turbūt ir buvo kažkieno tikslas?“ – savo tikslą atvirai įvardijo A. Visockas.

Šiauliuose bulvaro atkarpą rekonstruojanti įmonė „Infes“ oficialiai yra ir tarp mero garbinamų dosnių „Šiaulių dienų“ renginių rėmėjų.