Bulvare nutūpė restauruoti „paukščiai“

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Skulptūra „Trys paukščiai“ įrengta būsimo fontano vietoje.
Skulptoriaus Kazio Kasperavičiaus skulptūra „Trys paukščiai“ po rekonstrukcijos ir vėl stovi netoli „Šiaulių“ viešbučio. Nors čia buvęs senasis fontanas išardytas ir įrenginėjamas naujas, „Trijų paukščių“ skulptūras buvo nuspręsta išsaugoti. Tačiau socialiniuose tinkluose pamatę, jog rekonstrukcija kainavo beveik 20 tūkstančių eurų, gyventojai piktinosi darbų kaina, o kai kurie – ir kokybe.

„Trys paukščiai“ restauruoti beveik už 20 tūkstančių eurų

Socialiniuose tinkluose pasirodžius informacijai apie Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare į būsimo fontano vietą prie viešbučio sugrąžintą skulptūrą „Trys paukščiai“, užvirė diskusija. Vieniems atrodė, kad tokie darbai neverti 20 tūkstančių eurų, kiti nemato skirtumo tarp ankstesnio ir dabartinio vaizdo.

Skulptoriaus Kazio Kasperavičiaus ir architekto Algimanto Černiausko kūrinys „Trys paukščiai“ buvo padarytas iš betono, aptraukto kalinėto ir suvirinto vario lakštais. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis tikino, kad 19 700 eurų už skulptūros restauravimą nėra daug. O ir rasti restauratorių, kuris užsiimtų tokiais darbais, nebuvo lengva.

Anot pavaduotojo, ši suma apima ne vien restauravimą, bet ir transportavimą į restauravimo vietą, parvežimą atgal, sumontavimą ir kitas paslaugas. Restauruojant „paukščių“ skulptūras tvarkytos skardos siūlės, pagrindai, vidinė dalis. E. Bivainis pabrėžė, kad kūrinio būklė buvo apverktina. Skardos – skirtingo storio, reikėjo atlikti poliravimą, kitus darbus. Skulptūros spalva dabar šviesesnė, tačiau žadama, kad laikui bėgant patamsės ir suvienodės, uždėta tam tikra apsauga.

Birželį apklausos būdu perkant paslaugą, Savivaldybė reikalavo iš vykdytojo per tris mėnesius atlikti skulptūros „Trys paukščiai“ restauravimo-remonto darbus, pašalinti skulptūros apnašas, atlikti spalvinį koregavimą, dalyvauti konsultuojant architektus ir pastatant skulptūrą į fontane numatytas vietas. Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama, kad restauravimo darbus atliko kaunietis skulptorius Tomas Vosylius. Šis skulptorius yra dirbęs kartu su kitu Šiaulių politiku iš mero Artūro Visocko frakcijos „Dirbame miestui“ – Gintautu Lukošaičiu. T. Vosylius išliejo G. Lukošaičio sukurtą Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūrą.

Pavaduotojas E. Bivainis aiškino, kad meno kūrinys „Trys paukščiai“ sumontuotas toje vietoje, kur ir liks įrengus fontaną. Šios skulptūros restauravimas atskirtas nuo bendro Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos projekto ir paslauga pirkta atskirai. Dar 2 722 eurus Savivaldybės biudžetui kainavo skulptūros „Trys paukščiai“ projektiniai pasiūlymai, juos parengė UAB „SRP Projektas“.

„Trys paukščiai“ pasislinko

Į fontano vietą sumontuotus „paukščius“ apžiūrėjo ir vienas buvusio fontano autorių architektas Algimantas Černiauskas. Jis aiškino, kad nelabai norėtų komentuoti darbų, kurie nėra baigti. Kadangi skulptūros aptvertos, iš arti restauracijos rezultato įvertinti negalėjo. Pastebėjo tik, kad „pašveista, labiau blizga“.

Architektui pagal jau įrengtus purkštukus matyti, kad jų sprendinys yra plokštuminis, įsmenga į reljefą. „Trijų paukščių“ vieta pasislinko į žemesnę pusę: buvo ant Draugystės gatvės ašies, o dabar pasislinko į Vilniaus gatvę.

Patys „paukščiai“ A. Černiauskui atrodo kiek išskydę, reikalingas erdvinis modeliavimas.

„Nematau vieningo tos aikštės sprendinio. Viena yra patys „paukščiai“ ir jų problematika, kita – pats aikštės kirpimas. Sutinku, kad aikštė turi būti peržiūrėta, šiuolaikiška. Bet aš išsakiau nerimą, kaip bus įvaldytas aukščių skirtumas, ir dėl kompleksinio, o ne fragmentinio sprendimo“, – sakė architektas.

Brangaus fontano šįmet nebus

Miesto valdžia žadėjo, kad fontaną su meniniu akcentu „Trys paukščiai“ turėsime jau šį rudenį, tačiau pergudravo pati save. Šiaulių bulvaro rekonstrukcijos projekte fontano atnaujinimui buvo numatyta tik 27,2 tūkstančio eurų. Tačiau ši suma per menka prabangiam fontanui sukurti. Miesto taryba dar per du kartus skyrė fontanui pinigų – beveik milijoną eurų.

Savivaldybės administracija nusprendė neskelbti konkurso, o pasiderėti su tuo pačiu rangovu, kuris rekonstruoja bulvarą, ir „nupirkti“ iš jo fontano įrengimo darbus už daugiau nei 900 tūkstančių eurų. Tačiau šį procesą sustabdė Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), įpareigojusi Savivaldybės administraciją procedūras nutraukti ir skelbti viešąjį pirkimo konkursą.

Savivaldybės administracijos direktorius tuomet svarstė, kaip reaguoti: skųsti VPT sprendimą teismui ar skelbti naują konkursą. Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Gitana Stankevičė informavo, kad nuspręsta artimiausiu metu skelbti atvirą tarptautinį viešojo pirkimo konkursą. Ši procedūra gali užtrukti iki 3 mėnesių. Tačiau nežiūrint sustabdytų pirkimo procedūrų, fontano įrengimo darbai vyksta ir toliau. Administracijos direktorius Antanas Bartulis anksčiau yra minėjęs, kad fontanas įrenginėjamas „pirmosios“ sutarties (dėl bulvaro rekonstrukcijos) rėmuose.

Nors miesto vadovai aiškina, kad tai bus labai gražus fontanas, kas už beveik milijoną eurų bus tokio įspūdingo, taip ir nepaaiškina. Štai kaimyniniame Panevėžyje Senvagėje šį rugsėjį įrengtas naujas įspūdingas analogų Lietuvoje ir Baltijos šalyse neturintis plaukiojantis muzikinių šviesų ir 3D projekcijų fontanas.

Iš vandens srovių suformuotų įspūdingo dydžio rodomų vaizdų 30 minučių programos pažiūrėti suvažiuoja žmonės iš visos Lietuvos. Panevėžio miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėja Eglė Morkūnė informavo, kad šio 36 metrų ilgio ir 18 metrų aukščio fontano įrengimas Panevėžiui kainavo 500 tūkstančių eurų, ir tai yra beveik perpus pigiau, nei žadamo Šiauliams.

Susijusios naujienos