Fontanas „Trys paukščiai“ nuskraidins milijoną eurų

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Bulvaro rekonstrukcijos pabaigos dar nesimato, ties Draugystės prospektu ją vainikuos fontanas, kuriam nepagailėta milžiniškos sumos.
Šiaulių miesto taryba nepagailėjo milijono eurų fontanui „Trys paukščiai“ įrengti. Oponentai bandė klausti, kokie įkainiai ir už ką skaičiuojami, kad sąmata auga kaip ant mielių – šimtais tūkstančių eurų? Neišgirdo – komercinė paslaptis. Nors pinigai byra iš miesto kišenės.

Nuo grindinio kils su muzika

„Auksinis“ fontanas įrenginėjamas kartu su Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro dalies nuo Tilžės gatvės iki Draugystės prospekto rekonstrukcija. Tas pats rangovas tuo rūpinasi ir jau ne pirmą kartą prašo papildomų lėšų.

Ties viešbučiu „Šiauliai“ į bulvarą su naujuoju fontanu grįš skulptoriaus Kazio Kasperavičiaus skulptūra „Trys paukščiai“, kuri buvo nuimta, išardžius senąjį fontaną, įrengtą šioje vietoje 1981 metais pagal architekto Algimanto Černiausko projektą.

Fontano įrengimo papildomas finansavimas svarstytas miesto Taryboje tvirtinant šiųmetinio Savivaldybės biudžeto pakeitimus ir perskirstant lėšas.

Įsigyjant bulvaro rekonstrukcijos rangos darbus, fontanui buvo numatyta skirti 160 tūkstančių eurų. Pagal bulvaro rekonstrukcijos autorės Astos Kiaunienės projektą fontano „paukščiai“ turėjo nutūpti ant grindinio, nors iki tol jie turškėsi vandenyje, didžiuliame fontane su vandens purkštuvais. Turškėsi jame ir vaikai, kol fontanas buvo tinkamai prižiūrimas.

Naujas fontanas būtų buvęs kuklus. Kaip pristatinėdama projektą dar 2017 metais teigė architektė Asta Kiaunienė, Savivaldybė nepageidavo „vonios“ išlaikyti, nes fiziškai nusidėvėjusi, brangiai kainuojanti ir šiukšles renkanti. Tad fontano zona sumažėsianti, įrengimas atsieis palyginti nedaug, juoba, kad tokiems akcentams negalima skirti europinių lėšų, iš kurių rekonstruojamas pats bulvaras.

Šių metų pradžioje fontanui paprašyta jau 667 tūkstančių eurų, dabar dar 328,5 tūkstančių eurų. Iš viso per milijoną eurų politikai atseikėjo iš miesto kišenės, nors atsakymų, kodėl taip kyla fontano kainos, nesulaukė.

Aiškinamajame rašte Tarybos nariams tik išdėstyta, jog „rekonstravimo projekto rengėjams parengus fontano ir jo prieigų sutvarkymo sprendinių keitimą ir rangovui pateikus pilnos apimties pasiūlymą, nustatyti faktiniai kiekiai ir apimtys, kuriems įgyvendinti reikia papildomų lėšų, kurios skiriamos sinchronizuoto šviesos muzikos fontano su skulptūra „Trys paukščiai“ įrengimui, jo prieigų sutvarkymui ir skulptūros „Trys paukščiai“ restauravimui“.

Fontano įrengimo įkainius bandęs sužinoti Tarybos narys Martynas Šiurkus piktinosi, jog įkainiai laikomi „komercine paslaptimi“. Jis klausė, kokiu įstatymu vadovaujantis informacija apie įkainius laikoma konfidencialia informacija?

Kas iniciatorius

Tarybos narys Zakiras Medžidovas su „Šiaulių kraštu“ pasidalijo kitokia fontano „paslaptimi“ . Būtent valdančioji koalicija, jo teigimu, dar praeitų metų pabaigoje sprendusi, jog reikia kitokio fontano nei „čiurkšlės, kaip Prisikėlimo aikštėje“. Jis prisimena, jog pristatymą valdantiesiems darė fontanų įrengimu užsiimanti bendrovė „Poolservice“.

„Tada diskutavome, jog reikia įdomesnio fontano atgaivinti bulvarui, kad ir iš kito miesto atvažiavę sustotų pasižiūrėti, fotografuotųsi, – pasidalijo Z. Medžidovas diskusijomis koalicijoje, kai dar pats jai priklausė (dabar koaliciją yra palikęs). – Kalba ėjo apie sumą nuo 400 tūkstančių iki 600 tūkstančių eurų. Pritarėme, kiek pamenu, 400 tūkstančių eurų sumai be PVM. Vasario mėnesį tvirtinant biudžetą buvo skirti 667 tūkstančiai eurų. Dabar man keista sužinoti, kad reikia dar daugiau – dar 328 tūkstančių eurų.“

Politiko nuomone, šitaip augant sumoms reikėjo fontaną išskirti iš bulvaro rekonstrukcijos projekto ir skelbti konkursą jam projektuoti ir įrengti.

„Siūliau tai daryti, tada būtume žinoję tikslią fontano kainą, o dabar vis pridedame ir pridedame. Sako, jog reikia „atkelti sienelę, nugriauti būdelę“ ir medžius kitaip persodinti. Bet visi tie darbai ir taip turėjo būti padaryti – aplinka turėjo būti sutvarkyta pagal galiojančią rangos sutartį“, – pabrėžia Tarybos narys.

Gal matė fontano projekto vizualizaciją?

„Ne. Mums tada rodė tik įvairius pavyzdžius – kad gali būti purškiamas rūkas, kad švieselės degs, kad galima užsakyti muziką. Bet konkretaus fontano projekto, koks jis būtų, nesu matęs“, – sakė Z. Medžidovas.

„Investuoti turėtume į vaikus, o ne fontanui skirti milijoną, bet einama buldozeriu, niekas su niekuo nė nesitaria“, – piktinosi valdančiosios koalicijos darbo metodais.

Direktorius vykdo valią, meras filosofuoja

Savivaldybės Administracijos direktorius Antanas Bartulis, komentuodamas situaciją „Šiaulių kraštui“, taip pat priminė, jog dar metų pradžioje politikų valia buvo nuspręsta, jog fontanas turįs tapti traukos centru atnaujinamoje bulvaro dalyje. Savivaldybės administracija tą valią ir vykdo.

Jo žodžiais, buvo atkreiptas dėmesys, kad bulvaro atkarpoje nuo Vasario 16-osios gatvės iki Draugystės prospekto nėra traukos centro, nėra jokio išskirtinio akcento. Todėl ir buvo inicijuotas pirminio sumanymo pakeitimas, kad fontano vieta taptų prestižine, lankoma.

Taryba tuomet priėmė sprendimą skirti fontanui 667 tūkstančius eurų. Kodėl dar 328 tūkstančių prireikė?

„Fontano teritoriją reikėjo pririšti prie aplinkos, buvo įvertinti darbai, kurie iš pradžių nebuvo įvertinti, sutvarkyti kitaip reikia visą aplinką, – komentavo direktorius. – Fontanas bus išskirtinis, didelio grožio ir prestižinis.“

Gal direktorius matė fontano vizualizaciją?

„Mačiau brėžinius“, – atsakė.

Kodėl nebuvo galima skelbti atskiro konkurso fontano projektui?

A. Bartulis pabrėžė, jog į bulvaro rekonstrukcijos rangos sutartį įeina ir fontano įrengimo darbai. Jo žiniomis, ir ta pati projektuotoja A. Kiaunienė fontaną „pririša“ prie aplinkos.

Pačios skulptūros „Trys paukščiai“ restauravimas kainuos keliolika tūkstančių eurų. „Manėm, kad iš viso nerasim restauratoriaus, bet radom – Kaune“, – pasidalijo direktorius.

2019 metais rangos sutartį pasirašant, Savivaldybė skelbė, jog Vilniaus gatvės atkarpos nuo Tilžės gatvės iki Draugystės prospekto rekonstrukcijos vertė – 4,9 mln. eurų (neskaitant PVM), jog už tą pačią kainą bus atnaujinta ir Vasario 16-osios gatvė. Taip pat, jog visa rekonstrukcija turi būti baigta 2021 metų vasarą.

Direktorius, klausiamas, kiek iš tiesų kainuos bulvaro rekonstrukcija ir kada baigsis, teigia, jog „nespekuliuos“ skaičiavimais. Kada baigsis, tada ir suskaičiuos.

Tuo metu meras Artūras Visockas, socialiniuose tinkluose atsiliepdamas į nusistebėjimą, kad fontanui atriekiamas milijonas eurų, ironizuoja: „Kodėl milijoną? Rašykite iš karto 6–7 milijonus.“

„Jeigu kalba eina apie būsimą teritorijos sutvarkymą prie viešbučio – tai ten bus tikrai gražu. Bus labai gražus fontanas su meniniu akcentu“, – patikina meras, neakcentuodamas, kad pats „meninis akcentas“ seniai sukurtas.

Toliau A. Visockas mintį rutulioja, „surišdamas“ fontaną net su Stasio Šalkauskio kapu ir filosofija.

„Šio veiksmo tikslas, kad žmonės judėtų bulvaru per visą perimetrą, kad atsigautų smulkūs verslai, kad vėliau žmonės keliautų į Saulės Laikrodžio aikštę ir atrastų/aplankytų filosofo Stasio Šalkauskio kapą, bet dar svarbiau – jo filosofiją“, – tokie yra mero paaiškinimai, kodėl reikia brangaus fontano.