Šiaulių miesto garbės piliečio vardui suteikti – keturios kandidatūros

Redakcijos archyvo nuotr.
Rezistentė, politinė kalinė, žmogaus teisių gynėja, Helsinkio susitarimų rėmimo grupės signatarė Ona Lukauskaitė-Poškienė.
Šiaulių miesto garbės piliečio vardui suteikti šįmet pasiūlytos tik keturios kandidatūros, tačiau komisijai greičiausiai teks rinktis iš trijų. Vienas iš kandidatų nepateikė sutikimo dalyvauti garbės piliečio vardo suteikimo procese. Šiaulių miesto garbės piliečio vardui suteikti Savivaldybė gavo keturis pasiūlymus: Lietuvos paraolimpinio komiteto prezidentui Mindaugui Biliui, politinei kalinei ir rezistentei Onai Lukauskaitei-Poškienei (po mirties), regbio bei žolės riedulio pradininkui Feliksui Paškevičiui bei ilgamečiam vaikų chirurgui Povilui Venckui.

 

Mindaugas Bilius

Mindaugo Biliaus kandidatūrą pateikė Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras, rekomendavo kelios sporto organizacijos. Paraolimpiniame sporte aktyviai dalyvavęs M. Bilius yra Europos, pasaulio bei paraolimpinis čempionas rutulio stūmimo sporto šakoje bei paraolimpinis vicečempionas disko metime. Nuo 2017 metų antrą kadenciją išrinktas Lietuvos paraolimpinio komiteto prezidentu.

Kandidatas gimęs Šiauliuose, čia baigęs mokslus, aktyviai sportavęs. 8 metus gyveno JAV, grįžo į Šiaulius. Įkūrė Šiaulių neįgaliųjų sporto klubą „Šiaulietis“. 2016-2017 metais mero Artūro Visocko buvo priimtas dirbti Savivaldybės Tarybos sekretoriumi. Pareigas paliko, nes išvyko dirbti į Vilnių – tapo Lietuvos paraolimpinio komiteto prezidentu.

Ona Lukauskaitė-Poškienė

Onai Lukauskaitei-Poškienei garbės pilietės vardą siūloma suteikti už jos išskirtinius nuopelnus politinėje ir visuomeninėje veikloje. Rezistentė, politinė kalinė, žmogaus teisių gynėja, Helsinkio susitarimų rėmimo grupės signatarė, Antrojo pasaulinio karo metais prisidėjo gelbėjant žydus, gynė persekiojamus žmones, aktyviai talkino išsaugant Šiaulių kultūros paveldą.

O. Lukauskaitė-Poškienė gimė Šiauliuose 1902 metais. Baigė Šiaulių valstybinę gimnaziją – dabartinę Didždvario gimnaziją, studijavo užsienyje. Reikšmingą veiklą vystė dirbdama Šiaulių valstybinės bibliotekos vedėja.

1945 metais apsigyveno Vilniuje ir įsitraukė į antisovietinę rezistensinę veiklą. Po metų buvo suimta ir nuteista 10 metų lagerio.

Į Šiaulius grįžo 1955 metais. Rašė atsiminimus. 1976 metais įsteigė Helsinkio susitarimams remti Lietuvos grupę ir tapo Lietuvos „helsinkiečių“ Manifesto viena iš penkių signatarų. Ji mirė 1983 metais, palaidota Šiauliuose.

O. Lukauskaitės-Poškienės kandidatūrą Šiaulių miesto garbės piliečio vardui suteikti teikia Tarybos narys Saulius Stasiūnas. Jis taip pat pateikė 40 parašų, palaikančių šį siūlymą.

Feliksas Paškevičius

Šiaulių regbio ir žolės riedulio akademija teikia regbio ir žolės riedulio sporto šakos pradininko Šiauliuose ir Lietuvoje, gydytojo, 50 knygų autoriaus Felikso Paškevičiaus kandidatūrą. Gimęs 1949 metais, būdamas 24 metų jaunas kūno kultūros specialistas ir medikas atvyko į Šiaulius pagal paskyrimą.

Šis žmogaus – ne tik aktyvus sportininkas, treneris, gydytojas, medicinos mokyklos dėstytojas, bet ir knygų leidėjas. 10-tyje jo knygų visi žodžiai pradedami ta pačia raide. Agentūroje „Factum“ užregistruoti 3 jo ilgiausi leidiniai – „Pamišėliai provincialai“, „Gyvenimas arklidėse“ ir „Ilgiausias sakinys pasaulyje“.

Net 12 Lietuvos žolės riedulio ir regbio rinktinių visuomeninis treneris, vyriausiasis treneris, gydytojas ar vadovas, treniravo įvairias komandas, Šiauliuose įkūrė „Vairo“ regbio ir „Tauro“ (vėliau – „Gintra-Strektė“) moterų žolės riedulio komandas.

Jo nuopelnai teikime surašyti net į 18 lapų. Pats Vilniuje gyvenantis F. Paškevičius save pristato sporto žurnalistu, publicistu, rašytoju, visuomenės veikėju, lietuvių literatūros tyrinėtoju, fotografu, arboristu mėgėju, kraštotyrininku.

Povilas Venckus

Respublikinė Šiaulių ligoninė daugeliui miestiečių gerai žinomo vaikų chirurgo Povilo Venckaus kandidatūrą miesto garbės piliečio vardui suteikti teikia jau antrą kartą. Pirmasis teikimas buvo 2018 metais.

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vadovas, vaikų chirurgas Povilas Venckus šioje gydymo įstaigoje dirba 45 metus, o vaikų chirurgijos centrui vadovauja 40 metų. Gydytojas už ilgametį, nuoširdų darbą, rūpestį kiekvienu ligoniu, už jaukią aplinką, širdies šilumą, atiduodamą mažiesiems pacientams, yra ne tik daug kartų paskatintas ligoninės administracijos, Šiaulių miesto savivaldybės, LR sveikatos apsaugos ministro padėkos raštais bet ir pelnęs Profesijos Riterio apdovanojimą.

Nežiūrint didelių gydytojo nuopelnų miesto bendruomenei, P. Venckus atsiuntė Šiaulių miesto savivaldybei laišką, kuriame nurodė, kad nepateiks pasirašyto sutikimo, kad jo kandidatūra būtų teikiama aukščiausiam miesto apdovanojimui.

Rugsėjį 70-metį švęsiantis gydytojas džiaugiasi geromis permainomis mieste ir mano, kad mieste yra daug garbingų žmonių, vertų garbės piliečio vardo. P. Venckus didžiuojasi vieninteliu apdovanojimu – Profesijos Riterio ženklu – ir stengiasi jį pateisinti. Medikui buvo malonu dalyvauti Garbės piliečio vardo suteikimo procese 2018 metais, tačiau pasirašyti naują sutikimą dalyvauti šiame procese 2021 metais jis nesutiko.

Garbės pilietis bus tradiciškai inauguruotas per „Šiaulių dienas“

Trijų garbės piliečių kandidatūros bus pateiktos Savivaldybės interneto svetainėje pirmadienį ir savaitę bus laukiama atsiliepimų iš bendruomenės. Anoniminiai atsiliepimai nevertinami.

Garbės piliečių kandidatūras buvo galima teiki iki rugpjūčio 1 dienos. Rugpjūčio 19 dieną iš įvairių visuomenės atstovų sudaryta Garbės piliečio vardo komisija išrinks vieną kandidatūrą ir ją teiks tvirtinti miesto Tarybai. 44-ojo garbės piliečio iškilminga inauguracija tradiciškai vyks miesto gimtadienio šventės „Šiaulių dienos 785“ metu, rugsėjo 10 dieną 12 valandą, Šiaulių katedroje.