Po masinių piketų šiauliečių nuomonė tapo svarbi?

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Į mitingą prieš pusantros savaitės susijungė trijų bendruomenės grupių atstovai: Pabalių turgaus žmonės, medžių gynėjai ir lieporiškiai.
Šiaulių miesto valdžia, pastaraisiais metais ne kartą kaltinta tuo, kad nenori girdėti viešai apie miesto problemas kalbančių miesto gyventojų, nusprendė pademonstruoti "demokratijos principą".  Savivaldybės vadovai pristatė socialinę gyventojų apklausą ir "dalyvaujamąjį biudžetą".

Valdžia žada piliečių valią vykdyti

Lapkričio pradžioje miesto Tarybos posėdyje priimtas sprendimas patvirtinti Šiaulių miesto Bendruomenės iniciatyvų, skirtų gyvenamajai aplinkai gerinti, projektų idėjų atrankos ir finansavimo tvarkos aprašą.
Administracijos direktorius Antanas Bartulis akcentavo, kad šis dokumentas visuomenės iniciatyvumui ir aktyvumui skatinti. Kitų metų biudžete numatoma skirti 200 tūkstančių eurų visuomenės iniciatyvoms įgyvendinti: vienai mažajai – iki 50 tūkstančių eurų vertės, ir kitai didžiajai – iki 150 tūkstančių eurų vertės.

Idėjas gali siūlyti ne jaunesnis nei 16 metų piliečiai. A. Bartulis akcentavo, kad projekto rašyti nereikia, pakanka užpildyti laisvos formos paraišką, tačiau kartu reikia pateikti ne mažiau 100 palaikymo parašų. Sumanymas turi būti skirtas gyvinti ir gerinti socialinę, kultūrinę gyvenamąją aplinką, atnaujinant teritorijas, skatinant diskusijas miesto plėtros tema.

Administracijos vadovas perspėjo, kad Savivaldybėje sudaryta darbo grupė įvertins, ar pateiktos idėjos atitinka reikalavimus, ar pagrįsta sąmata. Tada idėjos autoriai pristatys savo sumanymus viešai, jie bus paskelbti visuomenei ir vyks balsavimas. Kiekvienas šiaulietis nuo 16 metų galės balsuoti už ne daugiau nei 5 idėjas. Idėjas įgyvendins Savivaldybės administracija. A. Bartulis tikisi, kad jau sausį bus šio konkurso rezultatai, o vasarį, patvirtinus miesto biudžetą, prasidės idėjų įgyvendinimas.

Dosniai atvėrusi piniginę miestiečių pilietinėms iniciatyvoms, valdžia tikisi, kad "didžiajai iniciatyvai" visų 150 tūkstančių eurų kitiems metams neprireiks, nes darbai bus atliekami per dvejus metus.
"Gyventojų valia bus nediskutuotina, o vykdoma. Mes turime gerbti visuomenės nuomonę", – žadėjo Administracijos direktorius.
Tačiau paklaustas, ar bus įgyvendinama idėja, kuri pasirodys valdžiai nepriimtina, ėmė suktis: "Be, abejo mes tas idėjas patikrinsime. Jos turi būti įgyvendinamos ne privačioje žemėje, o viešoje aplinkoje. Turi turėti naudą miestiečiai, o ne vieno namo gyventojai".

Miesto vadovai neslėpė, kad tvarką nusikopijavo nuo Alytaus savivaldybės, tačiau pati atstovaujamojo biudžeto idėja gimusi jau senokai Pietų Amerikoje.

Susirūpino miestiečių nuomone

Savivaldybės interneto svetainėje paskelbta visuomenės apklausa apie miesto valdžios darbą.
"Dabartinės Tarybos kadencijos pabaiga tik 2023 metų pavasarį. Dabar privalome visi dirbti šiauliečių labui. Norėtume atsiklausti šiauliečių nuomonės. Nuoširdžiai kviečiu visus aktyviai dalyvauti sociologinėje apklausoje. (...) Mums šiauliečių nuomonė labai svarbi", – apklausos pradžioje tikina meras Artūras Visockas.

Žmonių klausiama, į kokių problemų ir konkrečių uždavinių sprendimą miesto valdžia turėtų susitelkti per likusį kadencijos laiką, kas valdžios veikloje kelia nepasitenkinimą, abejones, už ką norėtų pagirti vietos valdžią, kokias mato neišnaudotas miesto galimybes, gal turi konkrečių įžvalgų ir idėjų, kaip tvarkytis mieste geriau.

Atsakyti anketos klausimus galima ne tik elektroniniu būdu, bet ir seniūnijose arba bet kuriame Šiaulių miesto viešosios bibliotekos filiale.
Bendrųjų reikalų skyriaus Aptarnavimo ir e.paslaugų poskyrio vedėja Diana Grigienė sakė, kad socialinei apklausai atlikti ir jos rezultatams apibendrinti nupirkta paslauga iš profesoriaus habilituoto mokslų daktaro Gedimino Merkio. Pagal sutartį jis iki sausio 29 dienos turės įvertinti 3 tūkstančių respondentų tinkamų apdoroti anketų ir pateikti išvadas ir rekomendacijas.

Ši paslauga Savivaldybei kainuos 5,5 tūkstančio eurų.