Dėl su­ki­lė­lių pa­var­džių krei­pia­si į ar­chy­vą ir kal­bi­nin­kus

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Su­ki­lė­lių kal­ne­lio Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­lo me­mo­ria­li­nes len­tas teks dar kar­tą at­nau­jin­ti.
Šiau­lių Su­ki­lė­lių kal­ne­lio Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­lo me­mo­ria­li­nė­se len­to­se įra­šy­tos 1863–1864 me­tų su­ki­lė­lių pa­var­dės bus tiks­li­na­mos, pa­si­tel­kus Lie­tu­vos is­to­ri­jos ar­chy­vą ir kal­bi­nin­kus. To­kią bū­ti­ny­bę įžvel­gė Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to (KPD) ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­ba.
As­me­ni­nė nuo­tr.
Is­to­ri­kas dr. Ma­rius Ėmu­žis, KPD ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do penk­to­sios ver­ti­ni­mo ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, sa­ko, jog ta­ry­ba įžvel­gė bū­ti­ny­bę at­lik­ti is­to­ri­nį ty­ri­mą dėl vi­sų su­ki­lė­lių pa­var­džių, įra­šy­tų Šiau­lių Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­so me­mo­ria­li­nė­se len­to­se.

Klai­dą pa­ma­tė pa­li­kuo­nys

"Šiau­lių kraš­tas" ra­šė, jog pa­vel­do­sau­gi­nin­kams gal­vo­sū­kį už­da­vė vie­no su­ki­lė­lio pa­li­kuo­nys. ("De­tek­ty­vas" dėl su­ki­lė­lių pa­var­džių" – "Š.kr.", 2019-11-28).

Jie krei­pė­si į KPD Šiau­lių sky­rių, mies­to Sa­vi­val­dy­bę ir į re­dak­ci­ją dėl neat­pa­žįs­ta­mai iš­krai­py­tos le­gen­di­nio še­du­vio, 1863 me­tų su­ki­lė­lio Al­bi­no Verb­liu­ge­vi­čiaus pa­var­dės. Gi­mi­nės at­sto­vai pik­ti­no­si, jog po me­mo­ria­li­nių len­tų at­nau­ji­ni­mo jis "per­krikš­ty­tas" į Verb­liu­še­vi­čių.

Jų žo­džiais, "Še­du­vos apy­lin­kė­se, kur vei­kė su­ki­lė­lis Al­bi­nas Verb­liu­ge­vi­čius, nie­kas nė­ra nau­do­jęs ar įvar­di­nęs jo pa­var­dės "Verb­liu­še­vi­čius".

"Ma­no gi­mi­nai­tis Po­vi­las Verb­liu­ge­vi­čius, gy­ve­nęs Še­du­vo­je (da­bar jau mi­ręs) apie 1968 m. pa­ts bu­vo nu­ve­žęs pa­ro­dy­ti sa­vo se­ne­lio bro­lio įam­ži­ni­mo vie­tą Šiau­lių Su­ki­lė­lių kal­ne­ly­je", – ra­šė sa­vo laiš­ke su­ki­lė­lio gi­mi­nės at­sto­vė.

Ji pa­brė­žė, jog "ga­li­mai per neap­si­žiū­rė­ji­mą ruo­šiant do­ku­men­tus įsi­vė­lu­si klai­da ne­tu­ri tap­ti įtei­sin­ta klai­da, dar­kan­čia tik­rą­ją pa­var­dę".

Iš vi­so pen­kių iš de­šim­ties su­ki­lė­lių pa­var­dės, įra­šy­tos per­nai at­nau­jin­to­se me­mo­ria­li­nė­se len­to­se, ski­ria­si nuo pir­mo­jo me­mo­ria­li­nių len­tų va­rian­to, 1935 me­tais už­fik­suo­to nuo­trau­ko­se, sau­go­mo­se "Auš­ros" mu­zie­jaus.

1935 me­tais Su­ki­lė­lių kal­ne­ly­je bu­vo pa­sta­ty­tas ir ati­deng­tas Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­las, ku­rį pro­jek­ta­vo Ka­ro­lis Rei­so­nas. Čia pa­lai­do­ti ir pa­mink­lą sta­tant at­kas­ti kal­ne­ly­je nu­žu­dy­tų su­ki­lė­lių pa­lai­kai.

Tiks­lins ir ki­tų su­ki­lė­lių pa­var­des

KPD Šiau­lių sky­rius įžvel­gė pa­grin­do kel­ti klau­si­mą dėl su­ki­lė­lio A. Verb­liu­ge­vi­čiaus pa­var­dės tiks­li­ni­mo ir ini­ci­ja­vo bū­ti­nas pro­ce­dū­ras.

Šių me­tų va­sa­rio 17 die­ną Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to penk­to­ji ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­ba sa­vo po­sė­dy­je svars­tė Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­so ap­skai­tos duo­me­nų tiks­li­ni­mo klau­si­mą ir nu­ta­rė tiks­li­ni­mą ati­dė­ti.

Ver­ti­ni­mo ta­ry­bos pir­mi­nin­kas, is­to­ri­kas, dr. Ma­rius Ėmu­žis, "Šiau­lių kraš­tą" in­for­ma­vo, jog bu­vo įžvelg­ta bū­ti­ny­bė at­lik­ti pa­pil­do­mą is­to­ri­nį ty­ri­mą.

"Klau­si­mą ati­dė­jo­me ir krei­pė­mės į Lie­tu­vos is­to­ri­jos ar­chy­vą, pra­šy­da­mi pa­tiks­lin­ti su­ki­lė­lių pa­var­des pa­gal gi­mi­mo met­ri­kus, – sa­kė dr. Ma­rius Ėmu­žis, ko­men­tuo­da­mas Ver­ti­ni­mo ta­ry­bos nu­ta­ri­mą. – Da­bar ma­no­ma, kad vie­no su­ki­lė­lio pa­var­dė klai­din­gai už­ra­šy­ta – ne­su­sip­ra­ti­mas ne­ma­lo­nus nei gi­mi­nėms, nei me­mo­ria­li­nių len­tų at­nau­ji­ni­mo ini­cia­to­riams. Tad nu­ta­rė­me pa­tik­rin­ti vi­sų su­ki­lė­lių pa­var­des. Jau da­bar ma­to­me, kad pa­var­dės nea­ti­tin­ka to, kas bu­vo už­fik­suo­ta tar­pu­ka­riu."

Ke­ti­na­ma kreip­tis ir į kal­bi­nin­kus.

"Kai bus aiš­kios ori­gi­na­lios pa­var­dės, mū­sų nuo­mo­ne, rei­kė­tų kreip­tis į Vals­ty­bi­nę lie­tu­vių kal­bos ko­mi­si­ją, – tei­gė M. Ėmu­žis. – Pa­var­dės ga­li bū­ti len­kiš­kai už­ra­šy­tos. Ko­mi­si­ja pa­siū­ly­tų, kaip jas adap­tuo­ti lie­tu­viš­kai. Kel­tu­me klau­si­mą dviem va­rian­tais pa­var­des ra­šy­ti – pa­gal ori­gi­na­lą, kaip gi­mi­mo met­ri­kuo­se nu­ro­do­ma, ir pa­gal for­mą, ku­rią pa­siū­lys Vals­ty­bi­nė lie­tu­vių kal­bos ko­mi­si­ja."

Jo žo­džiais, taip bū­tų at­kur­ta is­to­ri­nė tie­sa – su­ki­lė­liai įvar­din­ti to­mis pa­var­dė­mis, ku­rio­mis va­di­no­si, ir pa­va­din­ti taip, kaip jų pa­var­des adap­tuo­ti siū­ly­tų kal­bi­nin­kai.

Pa­ly­gin­ti su 1935 me­tų me­mo­ria­li­nių len­tų įra­šais pen­kios pa­var­dės yra pa­si­kei­tu­sios: ne­be Alek­sand­ras Ku­čaus­kas, o Alek­sand­ras Ku­čevs­kis, ne­be Jur­gis Pra­nai­tis, o Jur­gis Pro­nai­tis, ne­be Al­bi­nas Verb­liu­ge­vi­čius, o Al­bi­nas Verb­liu­še­vi­čius, ne­be Bro­nis­lo­vas Kvie­taus­kas, o Bo­les­lo­vas Kviat­kovs­kis, ne­be Jo­nas Mor­kis, o Jo­nas Mur­kis.

Ar­chi­tek­tas dar sy­kį pa­dė­tų

Šiau­lie­čio ar­chi­tek­to Da­riaus Ja­ku­baus­ko pri­va­čia ini­cia­ty­va per­nai at­nau­jin­tos Nep­rik­lau­so­my­bės pa­mink­lo me­mo­ria­li­nės len­tos. Nie­ka­dė­jų jos bu­vo pa­vog­tos dar prieš aš­tuo­ne­rius me­tus.

Pro­jek­tą ar­chi­tek­tas įgy­ven­di­no sa­vo lė­šo­mis ir pri­trau­kė rė­mė­ją. At­nau­jin­tos len­tos bu­vo ati­deng­tos 2019 me­tų rug­sė­jo 20 die­ną.

Gi­mi­nėms iš­kė­lus klau­si­mą dėl klai­dos A. Verb­liu­ge­vi­čiaus pa­var­dė­je, ar­chi­tek­tas "Šiau­lių kraš­tui" yra ci­ta­vęs, jog rė­mė­si Kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­re pa­teik­to­mis Su­ki­lė­lių kal­ne­lio komp­lek­so ver­tin­go­sio­mis sa­vy­bė­mis, tarp jų – nu­ro­dy­to­mis su­ki­lė­lių pa­var­dė­mis.

"Jei­gu yra klai­da, ją iš­tai­sy­si­me," – sa­kė ta­da ar­chi­tek­tas.

Da­bar iš "Šiau­lių kraš­to" su­ži­no­jęs, kad Ver­ti­ni­mo ta­ry­ba nu­ta­rė tiks­lin­ti vi­sų su­ki­lė­lių pa­var­des, D. Ja­ku­baus­kas to­kiai pa­vel­do­sau­gi­nin­kų nuo­sta­tai tik pri­ta­rė.

"Sa­vo ini­cia­ty­va mes bent lai­ki­nai iš­spren­dė­me su­ki­lė­lių at­mi­ni­mo įam­ži­ni­mo pro­ble­mą, pa­ro­dė­me jiems pa­gar­bą, nes me­mo­ria­li­nių len­tų il­gą lai­ką iš vi­so ne­bu­vo, – pa­brė­žė ar­chi­tek­tas. – Jei­gu bus pa­tiks­lin­tos pa­var­dės, rei­kė­tų pa­da­ry­ti nau­jas len­tas ir pa­ra­šy­ti vi­sas pa­var­des taip, kaip ap­si­spręs Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tas ir kal­bi­nin­kai. Išsp­ręs­tu­me klau­si­mą to­le­ran­tiš­kai – taip, kad ne­pyk­tų nei su­ki­lė­lių gi­mi­nės, nei vi­suo­me­nė."

Jo žo­džiais, "tai nė­ra kaž­ko­kie siau­bin­gi pi­ni­gai – 2 000–3 000 eu­rų", ku­rių mies­tas ne­ga­lė­tų ras­ti pro­jek­tui iš nau­jo įgy­ven­din­ti.

"Esu pa­si­ren­gęs pro­jek­tuo­ti ir pa­dė­ti pa­reng­ti do­ku­men­ta­ci­ją, – pa­ti­ki­no ar­chi­tek­tas. – Tik ne­ži­nau, ar kar­to­tu­me pro­jek­tą sa­vo lė­šo­mis, nes ne­sa­me pa­ra­mos da­vė­jai."