
Naujausios
Sezoninio darbo ieško pagyvenę šiauliečiai
Šiauliuose ne jaunimas, o daugiausia 50–60 metų žmonės šiuo metu ieško ir nekvalifikuoto, ir geriau apmokamo sezoninio darbo Europoje. Ši tendencija patvirtina Lietuvos darbdavių įnorius – jie 50-60 metų darbuotojų dažniausiai nepageidauja.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Darbas dviem trims mėnesiams
Šiaulių teritorinės darbo biržos EURES biuro konsultantė Renata Kuprevičienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad sezoninių darbų pasiūla Europos Sąjungos šalyse padidėja nuo kovo mėnesio.
Ieškančių sezoninio darbo užsienyje šiauliečių į EURES biurą daugiau kreipiasi kovo, balandžio ar net vasario mėnesiais. Ateina asmenys, norintys įsidarbinti užsienyje vasaros atostogų metu – dviem trims mėnesiams.
„Dažniausiai žmonės ieško nekvalifikuoto sezoninio darbo, kuriam atlikti nereikėtų užsienio kalbos žinių. Vis dėlto darbdaviai pageidauja, kad darbuotojas bent minimaliai suprastų kalbą tos šalies, kurioje ketina laikinai įsidarbinti“, – sakė R. Kuprevičienė. Kitaip darbdaviams būtų sunku susikalbėti su darbuotoju. Nemokantieji kalbos stengiasi jungtis į grupes, kuriose bent vienas mokėtų užsienio kalbą ir taptų savotišku vertėju kalbantis su darbdaviu.
Pašnekovė sakė, kad EURES biuro duris dažniau nei jaunimas praveria 50–60 metų šiauliečiai. Nors statistika skelbia, kad nedarbas yra jaunimo rykštė, konkretūs pavyzdžiai liudija ką kita: pagyvenusiems žmonėms, kuriems iki pensijos liko dešimt ir mažiau metų, Lietuvoje rasti darbo yra taip pat sunku. Šiemet nekvalifikuoto sezoninio darbo užsienyje labiau ieškojo pagyvenę vyrai.
Vyresni žmonės nesibaido jokio nekvalifikuoto darbo – sutinka sunkiai dirbti žemės ūkyje, skinti braškes, sodinti sodinukus. Kai kurie brandaus amžiaus žmonės tikisi užsienyje susirasti darbo ne tik vienam sezonui, bet ir ilgesniam laikui – užsidirbti europinę pensiją.
Prie pastarųjų priskiriami pagyvenę, mokantys vokiečių kalbą inžinieriai, turintys nemažai galimybių įsidarbinti Vokietijoje, ir šiomis galimybėmis pasinaudojantys.
Italijoje laukiami instruktoriai
Tarp ieškančių darbo populiariausiomis kryptimis šiemet išlieka Norvegija ir Jungtinė Karalystė, kiek mažiau susidomėjimo sulaukia Ispanija ir Italija.
Pavyzdžiui, Italijoje šiuo metu darbdaviai ieško personalo darbuotojų, pramogų ir laisvalaikio organizatorių, sporto, buriavimo, burlenčių, aerobikos instruktorių. Šis darbas siūlomas kalbas mokančiam jaunimui.
„Šios įdarbinimo Italijoje programos veikia ne pirmus metus, ir jaunimas jose noriai dalyvauja“, – šypsojosi R. Kuprevičienė.
Jungtinėje Karalystėje populiariausi darbai žemės ūkyje, fabrikuose – pakavimo, fasavimo, taip pat darbai šiltnamiuose. Jungtinėje Karalystėje už nekvalifikuotą darbą mokamas minimumas 6–7 svarai per valandą. Šioje šalyje siūlomas darbas ir kvalifikuotiems žmonėms: medicinos darbuotojams, vairuotojams, virėjams, kirpėjams, technikos mechanikams.
Važiuojant dirbti žemės ūkio darbų reikia būti pasiruošusiems gamtos kaprizams, nes jeigu lyja, reikės dirbti drėgname lauke, jei lyja kelias dienas iš eilės, reikės būti namie.
Pasirinkimas
Gana nemažai sezoninių darbo vietų žemės ūkio sektoriuje registruoja Danijos ūkininkai. Pas juos galima skinti braškes, atlikti kitus žemės ūkio darbus.
Taip pat gana populiarios kryptys – Nyderlandų Karalystė ir Vokietija. Šiose šalyse taip pat gausu sezoninių darbų. Olandai išsiskiria iš kitų šalių tuo, kad su jais galima susikalbėti ir angliškai, ir vokiškai. Olandijoje šiuo metu ieškomi elektros inžinieriai, asfalto klojėjai.
Vokietijoje galima įsidarbinti aptarnavimo srityje, viešbučiuose, šeimose slaugyti senyvus žmones. Tokiems slaugytojams nereikia turėti medicininio išsilavinimo. Vokietijos darbdaviai reikalauja mokėti vokiečių kalbą, yra atskiros įdarbinimo programos jaunimui.
Kita populiari kryptis – Airija. Dažniausiai pasitaikantys darbai – fabrikuose, darbo užmokestis ten 1000–1600 eurų. Airijoje siūlomas darbas ir kvalifikuotiems specialistams – infomatikos inžinieriams, programuotojams, kompiuterių sistemų inžinieriams.
Prancūzijoje siūlomi darbai vynuogių plantacijose. Ten darbdavys apgyvendins ir pamaitins, tačiau darbas – alinantis, o alga – apie 1400–1600 eurų.
Lietuvoje irgi išaugo paklausa
Kartu su šylančiu oru prasideda sezoniniai darbai ir Lietuvoje. Šiemet, palyginti su 2013 metais, sezoninių darbų pasiūla Šiaulių apskrityje išaugo trečdaliu.
„Įprastai sezoninių darbų pagyvėjimas prasideda kovo, balandžio mėnesiais ir tęsiasi vasaros laikotarpiu“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Vaida Ignotienė, Šiaulių teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja.
Ji pabrėžė, kad šiais metais pasiūla terminuotam darbui lyginant su 2013 metų pirmuoju ketvirčiu išaugo 29 procentais.
Didžiausias sezoninių darbų poreikis yra žemės ūkyje. Šiemet jis ypač išaugo – 2014 metų kovo mėnesį terminuoti darbai žemės ūkyje sudarė 26,3 procento, o 2013 metų kovo mėnesį – 14,9 procento.
„Darbdaviai jau registruoja laisvas darbo vietas sezoniniams darbams, žemės ūkio sektoriuje, ieškoma nekvalifikuotų darbininkų, apželdinimo darbininkų. Darbų trukmė priklauso nuo darbų pobūdžio, dažniausiai darbdaviai darbina trims, keturiems mėnesiams“, – sakė V. Ignotienė.
Terminuotų darbų pasiūla statybos sektoriuje, lyginant su 2013 metų kovo mėnesiu, išaugo 4 procentais.
„Kol kas nėra pasiūlymų sezoniniam darbui paslaugų sektoriuje: lauko prekyboje, restoranuose, kavinėse“, – teigė vedėja.
EPA-ELTA nuotr.
VYNUOGYNAI: Prancūzijoje siūlomi darbai vynuogių plantacijose. Ten darbdavys apgyvendins ir pamaitins, tačiau darbas – alinantis, o alga – apie 1400–1600 eurų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
POREIKIS: Vaida Ignotienė, Šiaulių teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus vedėja, pabrėžė, kad šiais metais sezoninio darbo pasiūla, lyginant su 2013 metų pirmuoju ketvirčiu, išaugo 29 procentais.