Saulės Laikrodžio aikštei – kultūros paveldo statusas

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Prieš 33 me­tus įreng­ta, o per­nai at­nau­jin­ta Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė pri­pa­žin­ta uni­ka­liu na­cio­na­li­nės reikš­mės kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tu.
Šiau­lių mies­to Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė pri­pa­žin­ta uni­ka­lia kul­tū­ros ver­ty­be ir įra­šy­ta kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tų re­gist­rą. Aikš­tės au­to­riai ar­chi­tek­tai džiau­gia­si, kad ne tik "Šau­lio" skulp­tū­ra, bet vi­sas aikš­tės komp­lek­sas įgi­jo na­cio­na­li­nės reikš­mės kul­tū­ros pa­vel­do sta­tu­są.

Skulp­tū­ra – be aikš­tės

1984–1986 me­tais įreng­tos Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės au­to­riai yra ar­chi­tek­tai Al­gi­man­tas Čer­niaus­kas, Re­mi­gi­jus Ju­rė­la, Al­gis Vyš­niū­nas, ir švie­saus at­mi­ni­mo skulp­to­rius Sta­nis­lo­vas Kuz­ma, su­kū­ręs "Šau­lio" skulp­tū­rą.

Nuo 1993 me­tų tik "Šau­lys" bu­vo įra­šy­ta į ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ty­bių re­gist­rą. Klau­si­mą dėl aikš­tės pa­vel­do­sau­gi­nių ver­ty­bių sta­tu­so iš­kė­lė R. Ju­rė­la, pa­gal ku­rio pro­jek­tą 2018 me­tais aikš­tė bu­vo at­nau­jin­ta. Bū­tent jis krei­pė­si į Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­tą, kad aikš­tė bū­tų pri­pa­žin­ta kul­tū­ros pa­vel­du.

"Prieš pu­sant­rų me­tų pa­ra­šiau pra­šy­mą, pa­tei­kiau vi­są do­ku­men­ta­ci­ją, – sa­kė "Šiau­lių kraš­tui" R. Ju­rė­la. – Skulp­tū­ra juk sto­vi ant ko­lo­nos, ant pje­des­ta­lo, ant pa­ma­to – ji yra neat­sie­ja­ma nuo aikš­tės ar­chi­tek­tū­ri­nės vi­su­mos."

"Mums, au­to­riams, da­bar la­bai sma­gu, kad aikš­tė pri­pa­žin­ta kul­tū­ros pa­vel­do ob­jek­tu, įra­šy­ta į kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­rą – tai svar­bu jos tei­si­nei ap­sau­gai", – pa­si­džiau­gė ar­chi­tek­tas.

Uni­ka­li, reikš­min­ga Lie­tu­vos mas­tu

Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­to ant­ro­ji Ne­kil­no­ja­mo­jo kul­tū­ros pa­vel­do ver­ti­ni­mo ta­ry­ba šių me­tų rug­sė­jo 23 die­ną priė­mė nu­ta­ri­mą dėl Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės ir skulp­tū­ros "Šau­lys" ver­tin­gų­jų sa­vy­bių pa­tiks­li­ni­mo ir reikš­min­gu­mo lyg­mens nu­sta­ty­mo.

Iki šiol kul­tū­ros ver­ty­bių re­gist­re bu­vo ap­ra­šy­tos tik skulp­tū­ros ver­tin­go­sios sa­vy­bės.

Ver­ti­ni­mo ta­ry­bos pir­mi­nin­kė VGTU Ur­ba­nis­ti­kos ka­ted­ros ve­dė­ja doc. Da­lia Di­jo­kie­nė "Šiau­lių kraš­tui" ko­men­ta­vo, jog nu­sta­ty­ta, kad skulp­tū­ra ir aikš­tė yra neat­sie­ja­mos.

"Tai komp­lek­si­nis ob­jek­tas, – pa­brė­žė D. Di­jo­kie­nė. – Da­bar yra api­brėž­tos aikš­tės te­ri­to­ri­jos ri­bos, ap­ra­šy­tos jos su­de­da­mo­sios da­lys, nu­sta­ty­tas ver­tin­gų sa­vy­bių po­bū­dis – ar­chi­tek­tū­ri­nis ir dai­lės. Ap­ra­šy­tos aikš­tės ver­tin­go­sios sa­vy­bės."

Ji pa­si­da­li­jo, jog yra ke­tu­rios pa­vel­do ob­jek­tų ka­te­go­ri­jos: ti­pi­nis, svar­bus, re­tas ir uni­ka­lus. Uni­ka­lus ob­jek­tas iš kar­to pri­pa­žis­ta­mas na­cio­na­li­nio, o ne vie­ti­nio ar re­gio­ni­nio, reikš­min­gu­mo.

"Ka­dan­gi yra au­to­riai, o už aikš­tę jie yra pel­nę ir aukš­tus ap­do­va­no­ji­mus (TSRS Me­nų aka­de­mi­jos ir Ar­chi­tek­tų są­jun­gos auk­so me­da­lius – red. pa­st.), pri­pa­ži­no­me aikš­tę uni­ka­lia ir ar­chi­tek­tū­ri­niu ir dai­lės reikš­min­gu­mo po­žiū­riu", – sa­kė ver­ti­ni­mo ta­ry­bos pir­mi­nin­kė.

Ji ak­cen­ta­vo, jog aikš­tė uni­ka­li ir tuo, kad sa­vo su­tvar­ky­ta ap­lin­ka, ar­chi­tek­tū­ri­ne kom­po­zi­ci­ja bei aši­mi įsi­jun­gia į mies­to ur­ba­nis­ti­nę kom­po­zi­ci­ją.

"Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tė – uni­ka­lus na­cio­na­li­nis ob­jek­tas, reikš­min­gas ne tik Šiau­liams, bet ir Lie­tu­vos mas­tu, – ak­cen­ta­vo D. Di­jo­kie­nė. – Kol kas yra re­gist­ri­nis sau­go­mas pa­vel­do ob­jek­tas, bet lyg­muo toks, kad tu­ri vi­sus duo­me­nis tap­ti vals­ty­bės sau­go­mu."

Ji at­krei­pė dė­me­sį, jog ob­jek­tui pa­vel­do sta­tu­są įgy­ti am­žiaus cen­zas yra 50 me­tų. Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tei, ku­ri gy­vuo­ja 33 me­tus, pa­vel­do sta­tu­sas su­teik­tas anks­čiau – dėl pel­ny­tų ap­do­va­no­ji­mų.

D. Di­jo­kie­nės tei­gi­mu, to­kie at­ve­jai yra re­ti: "Dėl pa­sta­tų ar skulp­tū­rų bu­vo to­kių spren­di­mų, bet dėl aikš­čių – ne­pri­si­me­nu, kad bū­tų priim­ti."

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Ar­chi­tek­tas Re­mi­gi­jus Ju­rė­la, vie­nas iš Sau­lės Laik­ro­džio aikš­tės au­to­rių, ini­ci­ja­vo pro­ce­są, kad aikš­tei bū­tų su­teik­tas pa­vel­do sta­tu­sas.